Czerwony Kapturek pokonała swoje lęki – Ty także możesz!

Mądrość, siła i odwaga to połączenie, które pomoże Ci zapanować nad własnym życiem. Skoro Czerwony Kapturek pokonała swój strach, Tobie też na pewno się to uda.
Czerwony Kapturek pokonała swoje lęki – Ty także możesz!

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2017

Czerwony Kapturek to postać, którą każdy z nas zna od dzieciństwa. Mała dziewczynka w czerwonym płaszczyku to jednak nie tylko tytułowa bohaterka bajki dla dzieci, ale i pewien wzór – początkowo nieśmiała i do bólu naiwna, później zyskuje nową twarz – odważnej, zdeterminowanej i samowystarczalnej.

Wystarczy wyobrazić sobie nowy rozdział tej opowieści, kiedy to Czerwony Kapturek z bezbronnej ofiary staje się superbohaterką. Jeśli Ty także potrzebujesz takiego nowego otwarcia i chcesz przekuć swoją niepewność i lęki w siłę i odwagę, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak stać się lepsza wersją samej siebie.

Czerwony Kapturek – nowe oblicze

Lęki czają się w zakamarkach lasu zwanego życiem; obserwują Cię z ukrycia niczym wilk z bajki o Czerwonym Kapturku. Czasami, zupełnie jak ta mała dziewczynka, dajemy się im zwieść i pokonać. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że życie wymaga próbowania nowych rzeczy, zmian i odwagi, by walczyć o swoje.

Nie bądź jak pierwotna wersja Czerwonego Kapturka – stań się superbohaterką, która podąża za swoją intuicją, a z każdego wydarzenia wyciąga naukę na przyszłość. Odrzuć czerwoną pelerynkę nasączoną lękiem, a ucz się od wilka jego sprytu i determinacji.

Twój strach jest Twoim wrogiem

Strach ma swoje pierwotne zastosowanie – ma utrzymać Cię w stanie gotowości i aktywować mechanizmy, które mają uchronić Cię przed zagrożeniem. Gdy wyczuwasz ryzyko, w Twoim mózgu automatycznie wzrasta poziom adrenaliny, a odpowiednie neuroprzekaźniki przyspieszają akcję serca i wywołują napięcie mięśniowe.

Nie bez powodu adrenalina jest bowiem nazywana hormonem ucieczki. W przeszłości mechanizmy te miały na celu ochronić nas przed atakiem, czy to wroga, czy dzikiej zwierzyny. Dzisiaj jednak naszymi wrogami są najczęściej nasze własne lęki – zamiast uciekać powinniśmy więc nauczyć się stawiać im czoła.

Czerwony Kapturek

Żyjemy w czasach, gdy nie zagrażają nam już niebezpieczne zwierzęta czy wojny plemienne, a większość zagrożeń nie ma konkretnej postaci. Naszym największym wrogiem potrafimy też być my sami – a czasami niebezpieczeństwo kryje się pod postacią przyjaciela czy partnera.

Aby walczyć z zagrożeniem, najpierw trzeba umieć je zidentyfikować. Drugim krokiem jest poznanie swojej wartości i budowanie na nowo swojej odwagi. Czerwony Kapturek była naiwną i bezradną dziewczynką; Ty masz szansę stać się jej lepszą wersją.

Gdy dopada Cię niepewność

Każdy ma prawo do swojego zdania, swoich wartości i swoich marzeń. Ty także nie możesz pozwolić zamknąć sobie ust. Wiele z nas daje się wciągnąć w spiralę negatywnych myśli, zapominając o tym, co mają najpiękniejszego.

Zamiast o to walczyć i udowodnić toksycznym znajomym czy członkom rodziny, że się co do nas mylą, stajemy się biernymi marionetkami, obdartymi z godności i poczucia własnej wartości. Przestajemy wierzyć w samych siebie – czujemy tylko poczucie winy i smutek.

Ataki z zewnątrz sprawiają, że sama nie wiesz już, kim jesteś i o co walczysz. Koniec końców to ta niepewność wyniszcza Cie od środka. Zrzuć czerwony kapturek strachu i przywdziej choć na chwilę wilczą skórę – dzięki temu odzyskasz szacunek innych i samej siebie.

Gdy z zewnątrz atakuje Cię brak wiary

W codziennym życiu z wielu różnych stron atakują nas negatywne emocje i toksyczne słowa. Jednym z najgorszych typów jest toksyczny członek rodziny, który nie wierzy w Ciebie i Twoje umiejętności, więc stale przypomina Ci o Twoich ograniczeniach i tym samym nie pozwala Ci się rozwinąć.

Podkładanie kłód pod nogi to niestety nie tylko domena złośliwych i rywalizujących między sobą kolegów z pracy; to także objaw toksycznych relacji w rodzinie, uzależnienia emocjonalnego, manipulacji i dominacji.

Kobieta w płaszczu

Oczywiście osoby podcinające Ci skrzydła możesz spotkać wszędzie – czy to w domu, w związku, w rodzinie, w pracy, czy w szkole. Musisz jednak nauczyć się z tym walczyć i wiedzieć, kiedy należy powiedzieć ,,stop”. Postaw jasne granice i nie poddawaj się zbyt łatwo wpływom z zewnątrz.

To Ty wiesz najlepiej, na co tak naprawdę Cię stać. Przygotuj się na zewnętrzne ataki, ale wyhoduj sobie wytrzymały pancerz z wiary w siebie i wysokiej samooceny. Pomoże Ci to uniknąć negatywnego i toksycznego wpływu osób, które wcale nie życzą Ci dobrze.

Gdy ktoś uparcie ciągnie Cię w przeszłość

Każdy z nas jest wytworem swojej historii, o przyszłości nie możemy więc zapomnieć, gdyż to ona nas ukształtowała i wpłynęła na to, jakimi ludźmi jesteśmy obecnie. Nie można jednak pozwolić, by minione wydarzenia w pełni zdeterminowały naszą osobowość i nasze życie.

Zdarza się, że – czy to z zewnątrz, czy od wewnątrz – dopada nas przekonanie, że przeszłość jest najważniejsza. Jest to o tyle niebezpieczne, że jednocześnie zaniedbujemy wówczas nie tylko przyszłość, ale i teraźniejszość. Skupiając się na przeszłości, zapominamy, że to co najlepsze i najważniejsze prawdopodobnie dopiero czeka na nas tuż za zakrętem.

Przeszłość potrafi być bardzo ciężkim i uciążliwym bagażem – choć wspomnienia wydają się być niczym przysmaki, które Czerwony Kapturek niósł przez las do babci. Zwróć jednak uwagę na to, że takie obciążenie może tylko opóźniać lub nawet uniemożliwiać dojście do celu.

To Ty możesz wybrać, co zabierasz ze sobą w dalszą drogę, a co możesz bez żalu wyrzucić z koszyka. Nie zatruwaj swojego serca i umysłu wspomnieniami, które sprawiają ból, a niczego Cię nie uczą i nie wzmacniają Cię na przyszłość. Zaakceptuj przeszłość, ale bądź jak wilk – wolny i silny. Patrz pewnie do przodu i nie pozwól się zatrzymać.

Gdy lęk zabiera Ci spokój, radość i tlen

Dziewczyna i wilk

Lęk i niepewność to podstępni przeciwnicy, którzy potrafią bezwzględnie zatrzasnąć Cię w klatce pesymizmu, zniechęcenia i ciągłych trosk. Kradną Ci Twój spokój, odbierają szczęście i niezbędną do życia przestrzeń i tlen.

Sprawnie zarażają Cię za to negatywną energią i stale sieją burzę. Rozpoznaj je – nie bądź jak Czerwony Kapturek, który dał się nabrać wilkowi przebranemu za babcię. Jako lepsza wersja tej bohaterki masz wręcz obowiązek rozpoznawać nawet najlepiej zamaskowane zagrożenia i tym samym zdusić je w zarodku.

Gdy uwolnisz się od toksycznego wpływu, odzyskasz wolność i spokój. Zwalczając niepotrzebny lęk i niepewność, będziesz mogła skupić się na mądrości, sile i odwadze. Napiszesz nowy rozdział historii o Czerwonym Kapturku – teraz ta bohaterka nigdy już nie da się nabrać na intrygi wilka, bo sama stanie się niczym wilk – przebiegła i sprytna.

Przejmij stery swojego życia i pisz tę opowieść na własnych warunkach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.