Toksyczna osoba - sprawdź czy nią jesteś

Jeśli powtarzasz w relacjach z bliskimi wiecznie te same schematy, musisz sobie zadać pytanie czy problem tkwi w nich, czy może w tobie. Sprawdź czy jesteś toksyczna osobą.
Toksyczna osoba - sprawdź czy nią jesteś

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele razy mówiliśmy o tym, czym charakteryzuje się toksyczna osoba i o tym, że najlepiej trzymać się od takich ludzi z daleka. Zastanawiałeś się jednak czasem nad tym, czy sam nie posiadasz takich cech? Czy wiesz jak je w sobie rozpoznać?

Tak naprawdę rzadko zadajemy sobie to pytanie bo może ono być dosyć niewygodne. Warto jednak to przemyśleć.

Toksyczna osoba to między innymi ktoś, kto negatywnie wpływa na otoczenie. Jeśli nie chcesz być tym kimś, przyjrzyj się sobie krytycznym wzrokiem.

Poznanie prawdy o samym sobie jest konieczne dla poprawy relacji z bliskimi osobami. A przecież to właśnie relacje międzyludzkie nadają naszemu życiu sens i dają nam radość.

Jeśli jesteś toksyczną osobą, większość twoich relacji będzie podszyta konfliktami i nie będzie wnosiła do twojego życia niczego dobrego.

Jeśli widzisz, że kolejne w kolejnych związkach i relacjach z przyjaciółmi pojawiają się te same problemy, być może problem nie tkwi w ludziach wokół ciebie, ale w tobie samym.

Przyjrzyj se poniższej liście cech, jakie posiada toksyczna osoba i szczerze odpowiedz sobie na pytanie, czy posiadasz któreś z nich.

1. Mówisz źle o innych

Jedną z pierwszych oznak, że jesteś toksyczną osobą jest fakt, że mówisz źle o innych i nieustannie wszystkich krytykujesz.

Ludzie maja nieustanną potrzebę komunikacji i rozmowa z innymi osobami jest czymś jak najbardziej naturalnym.

Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy konwersacja przeradza się w plotkowanie. Zadaj sobie poniższe pytania:

  • Czy masz tendencję do krytykowania innych osób?
  • Czy widzisz w ludziach tylko wady i nie zauważasz ich dobrych cech?
  • Czy wymyślasz nieprawdziwe historie tyko po to, żeby mieć coś do powiedzenia?
dwie smutne osoby

Niestety, takie zachowanie może prowadzić tylko to jednego – ludzie zaczną się od ciebie odwracać i przestaną ci ufać. Możesz sobie wmawiać, że ci na tym nie zależy, ale prawda jest taka, że każdy z nas potrzebuje kogoś, kto go wysłucha i uwierzy w jego słowa.

Jeśli nie chcesz stracić zaufania przyjaciół, przestań krytykować wszystkich wokół.

Jeśli nie masz do powiedzenia niczego pozytywnego, lepiej nie mów nic.

2. Widzisz życie w czarnych barwach

Toksyczna osoba zazwyczaj widzi szklankę do połowy pustą i skupia się tylko na negatywnych aspektach każdej sytuacji lub wyszukuje powody, żeby się złościć.

Jeśli z twoich ust płyną jedynie narzekania i sarkazm, nikt nie będzie chciał przebywać w twoim towarzystwie.

Oczywiście masz prawo mieć słabszy dzień i być smutny, ale ważne jest, żeby nie był to twój naturalny stan. Jeśli widzisz, że negatywne momenty są dużo częstsze od tych pozytywnych, czas to zmienić.

Nieustanne narzekanie wpływa źle nie tylko na twoje otoczenie, ale również na ciebie samego. Zastanów się skąd bierze się u ciebie takie podejście do życia.

3. Wymagasz zbyt wiele od innych

Spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi czy partnerem powinno być jednym z najważniejszych elementów w twoim życiu.

To przecież relacje międzyludzkie są źródłem największego szczęścia. Jednak jeśli oczekujesz od swoich bliskich zbyt dużo, może to być oznaką, że jesteś toksyczna osobą.

Musisz pamiętać, że nawet jeśli stanowisz ważną część życia swoich przyjaciół i rodziny, nie możesz oczekiwać od nich, że będą ci poświęcać całą swoja uwagę.

toksyczne osoby

Relacje międzyludzkie polegają zarówno na braniu, jak i dawaniu. Musisz zachować równowagę pomiędzy tymi dwoma aspektami.

Jeśli będziesz wiecznie stawiać wobec swoich bliskich oczekiwania, ale nie będziesz w stanie zaoferować swojego czasu i wsparcia kiedy oni będą tego potrzebować, osoby te będą się po prostu czuły wykorzystane.

Jeśli widzisz, że popełniasz ten błąd, zastanów się czy dajesz wystarczająco z siebie swoim bliskim i co możesz zrobić, żeby poprawić tę sytuację.

Nie chodzi oczywiście o dawanie im pieniędzy, ale o wspólne spędzanie czasu, o wieczór w kinie lub wspólną kawę czy po prostu rozmowę.

4. Niepotrzebnie dramatyzujesz

Toksyczna osoba ma tendencję do przesadnych reakcji na różne sytuacje.

Ktoś, kto zawsze widzi problemy większymi, niż są w rzeczywistości, odpycha od siebie ludzi, ponieważ jego bliskich po prostu to męczy.

Toksyczne osoby często:

  • Przerysowują problemy
  • Robią sceny zazdrości
  • Nieustannie kłócą się z innymi

Czy takie zachowanie jest ci znajome? Jeśli tak, zastanów się jak negatywny wpływ mają twoje reakcje na osoby, które są wokół ciebie. Z czasem zaczną się one od ciebie odsuwać, jeśli jeszcze tego nie zrobiły.

5. Toksyczna osoba nieustannie kłamie

toksyczna osoba kłamstwa

Mówienie kłamstw nigdy nie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli robisz to w dobrej wierze. Jeśli często kłamiesz, może to być oznaka, że jesteś toksyczną osobą.

Czasem trudno jest stawić czoła prawdzie, szczególnie jeśli jest ona bolesna lub kłopotliwa lub jeśli dotyczy kogoś, kogo darzysz silnym uczuciem.

Jednak nawet najbardziej bolesna prawda jest lepsza, niż kłamstwo. Jeśli jakiś trudny do ujawnienia fakt jest związany z kimś, na kim ci zależy, tym bardziej powinieneś go ujawnić.

Kłamstwo to bardzo toksyczny nawyk. Jeśli uciekasz się do niego zbyt często, musisz zastanowić się jaka jest tego przyczyna i zmienić to dla własnego dobra i dla dobra twoich relacji z bliskimi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.