Umysł - podnieś jego sprawność stosując 7 metod
Sprawny umysł potrafi szybko przeprowadzać procesy poznawcze, co pozwala łatwiej wyciągać wnioski i podejmować decyzje. Dzięki temu jesteś w stanie tworzyć, analizować zdarzenia i informacje oraz bez wahania podejmować kolejne działania.
Warto wiedzieć, że bystry i sprawny umysł to nie tylko cecha osób młodych ani też żaden specjalny dar.
Wręcz przeciwnie, jest to umiejętność, nad którą można świadomie pracować i ją rozwijać, aby nie słabła ona z wiekiem i pozwalała ci szybko dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia.
Umysł można trenować, tak samo jak można rozwijać mięśnie wykonując ćwiczenia fizyczne.
Warto poświęcić każdego dnia choćby kilka minut na trening, dzięki któremu poprawisz komunikację pomiędzy półkulami mózgowymi.
Z czasem zauważysz, że twój umysł jest coraz sprawniejszy i że łatwiej przyswajasz nowe informacje oraz analizujesz sytuacje życiu prywatnym i zawodowym.
Dowiedz się, jakie ćwiczenia możesz wykonywać na co dzień aby podnieść swoją sprawność mentalną.
1. Zdejmuj i zakładaj ubrania z zamkniętymi oczyma
Nawet jeśli masz czas, żeby robić to tylko raz dziennie, naprawdę warto ubierać się lub rozbierać z zamkniętymi oczyma.
To ćwiczenie może się wydawać śmieszne, ale aktywuje ono liczne procesy:
- Po pierwsze, poprawia koordynację.
- Optymalizuje połączenia pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu.
- Wykonywanie zadań z zamkniętymi oczyma podnosi zdolności motoryczne.
- Pomaga tworzyć mapy mentalne określające odległość pomiędzy guzikami, sposób zakładania rękawów, zapinania zamków błyskawicznych itp.
Zawsze wykonuj to ćwiczenie w bezpiecznych warunkach, na przykład siedząc na łóżku, a nie na stojąco.
2. Gra w szacowanie – uaktywnij swój umysł
Dbanie o to, aby nasz umysł był sprawny, wymaga systematycznej pracy. Można to jednak dość łatwo osiągnąć wykonując krótkie i proste ćwiczenia, które będą dla mózgu swego rodzaju wyzwaniem.
Gra w szacowanie to coś, co możesz robić na co dzień i co wymaga jedynie trochę czasu, uwagi, zgadywania i wykonywania obliczeń.
Możesz na przykład spróbować oszacować:
- Ile jest schodów w twoim miejscu pracy?
- Ile osób w autobusie ma na sobie coś czarnego?
- Jaka jest suma wszystkich cyfr na tablicy rejestracyjnej przejeżdżającego auta?
- Za ile sekund światło zmieni się na zielone?
Tego typu zagadki to świetny sposób na regularne uaktywnianie mózgu oraz poprawę uwagi i umiejętności szacowania i liczenia.
3. Naucz się każdego dnia 5 nowych słów w obcym języku
Nie ma znaczenia jaki język wybierzesz albo czy będzie to inny język każdego dnia. Aby podnieść sprawność umysłu, staraj się nauczyć każdego dnia od trzech do pięciu nowych słów.
Takie ćwiczenie nie tylko pomoże ci otworzyć się na świat, ale również podniesie twoje umiejętności językowe i pomoże wytworzyć nowe połączenia neuronowe, które potem posłużą do rozwiązywania codziennych problemów.
4. Wprowadzaj dużo zmian do codziennej rutyny
Powtarzalne czynności to jeden z największych wrogów sprawnego umysłu. Kiedy twój mózg nie ma przed sobą nowych wyzwań, przechodzi w automatyczny tryb działania.
Jeśli procesy poznawcze są ograniczone do tych samych elementów, gdzie nie ma przestrzeni na kreatywność, wolność czy przyjemność, mózg zaczyna po prostu spowalniać.
Skutkuje to stopniowym osłabieniem pamięci, trudnościami z koncentracją, dłuższym czasem reagowania itp. Postaraj się wygospodarować codziennie godzinę lub dwie tylko dla siebie. Te chwile to prawdziwy dar dla twojego umysłu.
5. Dyskutuj, wyznaczaj priorytety i wyciągaj wnioski
Relacje międzyludzkie, pozytywne kontakty czy rozmowy, które poszerzają twoje horyzonty i wiedzę to najlepsze “paliwo” dla twojego umysłu.
Dzięki nim uczysz się szybciej przetwarzać informacje i decydować o tym, co jest ważne oraz sprawniej podejmować decyzje. Choć może to być zaskakujące, nawet kłótnie są dobrym treningiem dla mózgu.
Wszystkie te elementy poprawiają umiejętność koncentracji, przyspieszają czas reakcji, jak również podnoszą poziom asertywności oraz zaangażowania emocjonalnego.
W końcu umiejętność prowadzenia dyskusji z szacunkiem jest jedną z cech osób o bardzo sprawnym umyśle.
6. Prowadź dziennik
Wiele osób ma zwyczaj prowadzenia dziennika i zapisywania na papierze swoich przemyśleń i wspomnień.
Jest to bardzo dobre ćwiczenie dla twojego umysłu. Dzięki codziennemu pisaniu uczysz się rejestrować swoje myśli i zdarzenia za pomocą słów i historii.
Zapisując swoje przemyślenia zmuszasz swój mózg go pracy, a opisywanie zdarzeń i związanych z nimi uczuć jest doskonałym sposobem na spojrzenie na te sprawy z dystansu i na zrelaksowanie się.
Pisanie podnosi również twoją kreatywność. Przekonasz się, że kiedy zaczniesz pisać, poczujesz chęć rejestrowania jak największej ilości zdarzeń. To jak otworzyć drzwi, za którymi czekają niezliczone ścieżki do odkrycia.
7. Spaceruj każdego dnia
Umysł i ciało są ściśle połączone. Jeśli twoje ciało jest zmęczone i zestresowane, twój umysł nie będzie w stanie pracować na pełnych obrotach. Spadnie twoja kreatywność i zdolność relaksowania się i koncentracji.
Warto każdego dnia biegać lub przynajmniej wybrać się na szybki spacer. W ten sposób oczyścisz umysł i zrelaksujesz ciało.
Aktywność fizyczna dostarcza ciału i mózgowi jakże potrzebnej dawki tlenu, dzięki czemu poprawia się ukrwienie oraz ilość dostarczanych składników odżywczych we wszystkich organach.
Jeśli chcesz mieć sprawny umysł, nie przestawaj uczyć się nowych rzeczy i stawiaj przed swoim mózgiem nowe zadania każdego dnia.