Jak poprawić pamięć? Kilka pomysłów

Kwiecień 15, 2017

Pamięć jest jedną z najbardziej skomplikowanych i najważniejszych funkcji mózgu, dlatego powinnaś wiedzieć, jak ona działa. Jest to temat na tyle skomplikowany, że nawet dziś do końca nie wiemy jak niektóre jej funkcje działają.

Utrata pamięci jest związana z wiekiem, szczególnie jeśli zawczasu nie podejmiesz odpowiednich kroków, aby ją chronić.  W dzisiejszym artykule spróbujemy dać ci kilka wskazówek jak możesz poprawić pamięć.

Popraw pamięć jedząc czekoladę

Według różnych badań, czysta czekolada może bardzo skutecznie poprawić funkcje poznawcze twojego mózgu, ponieważ kakao zawiera dużą ilość flawonoidów.

Mają bardzo korzystny wpływ na poprawę pamięci, a dodatkowo obniżają ciśnienie krwi i pomagają zapobiegać cukrzycy.

Słuchaj różnych dźwięków podczas snu

śpiąca dziewczyna

Według badań przeprowadzonych w Niemczech, jeśli będziesz spała słuchając dźwięków, które są zsynchronizowane z rytmem powolnych fal mózgowych, to możesz wzmocnić te fale, a tym samym poprawić pamięć.

Kontroluj natężenie dźwięku w słuchawkach

Nadmierny hałas może nie tylko wywoływać uszkodzenia słuchu, w ekstremalnych przypadkach, prowadzącego nawet do głuchoty, ale może również wpływać na pamięć. 

Eksperymenty na szczurach, wykazały, że przesadny hałas może mieć wpływ na komórki mózgu, które są związane z funkcjami poznawczymi.

Do wywołania uszkodzeń na poziomie komórkowym, potrzebne są tylko dwie godziny ekspozycji na intensywny hałas, którego natężenie będzie wynosiło między 95 i 97 decybeli.

Pozbądź się dużego brzucha

Poza tym, że jest to ważne dla posiadania zgrabnej figury, zdrowego serca, czy prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, to odpowiednia ilość tkanki tłuszczowe w okolicach brzucha jest również ważna dla zachowania dobrej pamięci.

Wyniki wielu badań wskazują, że białko odpowiedzialne za metabolizm tłuszczu w jamie brzusznej jest również odpowiedzialne za wykonywanie niektórych funkcji kontrolujących pamięć i zdolność uczenia się.

brzuch

Między wątrobą, a mózgiem, jest cząsteczka, która działa w obu organach. Cząsteczka ta nazywa się PPAR.

Kiedy trzeba spalać zbyt dużą ilość tłuszcz w brzuchu, do tego zadania może zostać skierowana również proteina występująca w mózgu, co może bezpośrednio prowadzić do pogorszenia pamięci.

Przeczytaj także: Oponki tłuszczu – rozbij je tymi produktami!

Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować ilość tkanki tłuszczowej w tej części ciała. Mniejsza ilość tkanki tłuszczowej sprawi, że więcej cząsteczki PPAR będzie zajmować się zdrowiem twojego mózgu, a nie walką z tłuszczem.

Spędzaj czas rozwiązując krzyżówki

praca mózgu

Ten rodzaj aktywności zawsze zalecany jest dla poprawy pamięci lub przynajmniej w celu opóźnienia procesu jej degeneracji. 

Bardzo ważne jest, aby twój umysł był cały czas zajęty, dzięki temu odciągniesz jego uwagę od potencjalnych problemów, które mogą skutkować pogorszenie się stanu zdrowia.

Kiedy ćwiczysz swój umysł, staje się on silniejszy i sprawniejszy. Jednym z najprostszych sposobów jest, spędzanie kilku godzin dziennie szukając słów do krzyżówki oraz wszelkie działania, które wymagają aktywności umysłowej.

WIĘCEJ DLA CIEBIE