Ubrania – 5 sposobów na to, by pachniały świeżo
Bardzo często zdarza się, że nawet po wypraniu nasze ubrania pachną niezbyt przyjemnie. Jeśli nie wysuszymy ich dokładnie, roztaczają one zapach stęchlizny. Niejednokrotnie również podczas przechowywania w szafie tracą one świeżość i aromat płynu do płukania oraz nasiąkają wilgocią.
Najczęściej jednak nieprzyjemny zapach osiada na ubraniach, które zbyt późno wyciągamy z pralki lub które suszymy w deszczowe dni, gdy brak słońca i dobrej wentylacji w suszarni.
Najprostszym rozwiązaniem jest ponowne wypranie nasiąkniętego wilgocią ubrania. Pomysł ten jest jednak kosztowny i czasochłonny. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych, domowych sposobów na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z tkanin.
Poznaj dziś z nami pięć najciekawszych rozwiązań, dzięki którym raz na zawsze zapomnisz o problemie nieprzyjemnego zapachu ubrań. Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada!
1. Nieprzyjemny zapach ubrania? Usuń go sodą oczyszczoną i octem
Mikstura na bazie sody oczyszczonej i białego octu pomaga wyeliminować nieprzyjemny zapach wilgoci i stęchlizny z ubrań.
Przy okazji doskonale usuwa plamy oraz sprawia, że tkaniny stają się przyjemnie miękkie.
Składniki
- ¼ szklanki sody oczyszczonej (40 g)
- 1 szklanka białego octu (250 ml)
Sposób przygotowania
- W głębokim naczyniu przygotuj roztwór octu z sodą oczyszczoną.
Sposób stosowania
- Spryskaj powstałą miksturą brzydko pachnąca ubrania i pozostaw na 30 minut, aż tkanina całkowicie wchłonie mgiełkę.
- Możesz również wykorzystać tę mieszankę do ponownego prania. Umieść jej odpowiednią ilość w pojemniku na proszek lub płyn do prania i ponownie uruchom pełny cykl prania. Wypłucz jak zwykle i wysusz w miejscu o dobrej wentylacji.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Biały ocet to doskonały dodatek do prania ubrań
2. Woreczki z ryżem
Sztuczkę z woreczkami z ryżem stosowały już nasze prababcie. Ukryte w zakamarkach szaf doskonale zapobiegają tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny lub wilgoci, który z czasem może pojawić się w każdej szafie.
Ziarenka ryżu znakomicie absorbują wilgoć oraz hamują rozwój grzybów, których środowiskiem są wilgotne i źle wentylowane wnętrza.
Składniki
- 5 łyżek stołowych ryżu (100 g)
- 6 kropli olejku lawendowego
- Kilka bawełnianych woreczków
Sposób przygotowania
- W każdym z bawełnianych woreczków umieść łyżkę lub dwie białego ryżu. Na koniec skrop ziarenka kilkoma kroplami olejku lawendowego.
Sposób stosowania
- Umieść woreczki z ryżem w zakamarkach szafy lub zawieś je tuż obok wieszaków z twoimi ulubionymi ubraniami.
- Zmieniaj woreczki regularnie na nowe – dzięki temu w twojej szafie nigdy nie pojawi się nieprzyjemny zapach stęchlizny.
3. Sok z cytryny i sól morska
Jeśli płyn lub proszek do prania nie są w stanie usunąć nieprzyjemnego zapachu z ubrań, uzupełnij proces prania, dodając do niego mieszankę soku z cytryny z solą morską.
Składniki poniższej mikstury skutecznie wspomagają usuwanie plam i jednocześnie usuwają z ubrań nieprzyjemny zapach potu i stęchlizny.
Składniki
- Świeżo wyciśnięty sok z dwóch cytryn
- 3 łyżki stołowe soli morskiej (30 g)
- 5 szklanek wody (1250 ml)
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności wyciśnij sok z dwóch cytryn. Następnie dodaj do niego trzy łyżki stołowe soli morskiej i pięć szklanek wody. Całość dokładnie wymieszaj.
Sposób stosowania
- Zanurz ubrania w powstałym roztworze na 20 minut, następnie wypłucz je w wodzie i płynie do pukania tkanin.
Zobacz także: Zalety cytryny – poznaj jej odchudzające właściwości
4. Napar z lawendy
Jeśli po wypraniu twoje ubrania nasiąknęły nieprzyjemnym zapachem wilgoci lub stęchlizny, przygotuj domowej receptury napar z lawendy, który dzięki olejków eterycznych usunie przykry zapach.
Składniki
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 6 łyże stołowych kwiatów lawendy (60 g)
Sposób przygotowania
- Zagotuj wodę i gdy zacznie bulgotać, dodaj do niej kwiaty lawendy.
- Pozostaw napar na małym ogniu przez około trzy minuty, po czym odstaw.
Sposób stosowania
- Gorący napar postaw blisko brzydko pachnącego ubrania, aby wchłonęło ono wydobyte z kwiatów lawendy eteryczne olejki.
- Następnie wysusz pranie na słońcu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
- Możesz również ustawić niewielkie naczynia z gorącym lawendowym naparem w szafie i pozostawić je tam na kilka godzin.
5. Ocet jabłkowy z cytryną
Ocet jabłkowy w połączeniu z sokiem z cytryny to mieszanka, która doskonale eliminuje nieprzyjemne zapachy z ubrań. Zawarte w niej składniki neutralizują brzydkie zapachy stęchlizny, wilgoci czy potu.
Składniki
- Sok z dwóch cytryn
- 1 szklanka octu jabłkowego (250 ml)
Sposób przygotowania
- Wyciśnij sok z dwóch cytryn i zmieszaj go z octem jabłkowym.
Sposób stosowania
- Jeśli pierzesz ubrania w pralce, wlej przygotowany roztwór do dozownika proszku lub płynu do prania i następnie uruchom normalny cykl prania.
- Jeśli pierzesz ubrania ręcznie, dodaj roztwór do miski z wodą i zamocz w nim tkaniny na około 40 minut.
- Wypierz ubrania jak zwykle i wysusz je na słońcu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Twoje ubrania pachną nieprzyjemnie nawet po praniu? Jeśli często zmagasz się z tym problemem, koniecznie wypróbuj jedną z powyższych, domowych sztuczek, która pomoże usunąć brzydki zapach z tkanin.
Zanim jednak zastosujesz domowe sposoby na przykry zapach, dokładnie sprawdź pralkę oraz wszystkie szafy, czy nie zalęgła się w nich wilgoć. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności trzeba ustalić przyczynę problemu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Smulders, E., von Rybinski, W., Sung, E., Rähse, W., Steber, J., Wiebel, F., & Nordskog, A. (2007). Laundry Detergents. In Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry. https://doi.org/10.1002/14356007.a08_315.pub2
- Laitala, K., Klepp, I. G., & Boks, C. (2012). Changing laundry habits in Norway. International Journal of Consumer Studies. https://doi.org/10.1111/j.1470-6431.2011.01081.x