Torbiele dermoidalne jajnika: objawy i kiedy zgłosić się do lekarza
Torbiele dermoidalne jajnika to narośla workowate zawierające włosy, zęby, płyn lub tkankę gruczołową. Mogą tworzyć się w czaszce, rdzeniu kręgowym, twarzy i jajnikach. W tym przypadku omówimy torbiele dermoidalne jajnika.
Torbiele te zwykle tworzą się przed urodzeniem, wolno rosną i są na ogół łagodne. Nazywane są również dojrzałymi potworniakami torbielowatymi ze względu na ich cechy histologiczne. Nie pojawiają się w odpowiedzi na zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym.
Według badań cysty te stanowią obecnie najczęstsze potworniaki i stanowią od 10% do 20% guzów jajnika na całym świecie. U dziewcząt i młodzieży ich rozpowszechnienie sięga nawet 50%. Są również uważane za najczęstsze guzy jajnika podczas ciąży.
Torbiele dermoidalne jajnika – objawy
Torbiele dermoidalne jajników nie powodują żadnych objawów i według badań mogą pozostać niezauważone nawet w 85% przypadków. Z tego powodu diagnoza jest zwykle przypadkowa, podczas rutynowego badania obrazowego.
Większe torbiele jajników mogą powodować znaki ostrzegawcze i występowanie objawów. Jest to bardziej powszechne u kobiet w wieku rozrodczym, w wieku od 20 do 40 lat.
W związku z tym niektóre typowe objawy torbieli dermoidalnych jajnika są następujące:
- Zaparcia
- Ból miednicy
- Nudności i wymioty
- Rozdęcie brzucha
- Trudności w oddawaniu moczu
- Ból w dole brzucha
- Ból podczas stosunku płciowego
- Zwiększony lub zmniejszony apetyt
- Wyczuwalna masa w dolnej części brzucha
Przeczytaj również: Naturalne leczenie zespołu policystycznych jajników
Rzadkie objawy
Torbiele dermoidalne jajnika są małe i mierzą od 1 do 10 centymetrów. Istnieją jednak również większe, które mogą osiągnąć więcej niż 15 centymetrów.
Duże torbiele często powodują kilka objawów. Należą do nich:
- Gorączka
- Krwawienie z pochwy
- Silny ból brzucha
- Niezamierzona utrata masy ciała
Torbiele dermoidalne jajnika – przyczyna powstawania
Dojrzałe potworniaki torbielowate rozwijają się w życiu wewnątrzmacicznym, przed urodzeniem. Tworzą się z nieprawidłowego wzrostu komórek rozrodczych, które ostatecznie prowadzą do powstania skóry, włosów, zębów i dróg nerwowych.
Tworzy to niejednorodną masę różnych tkanek, które otaczają i gromadzą się wewnątrz jajników. Czasami w torbieli rozwijają się również gruczoły, które sprzyjają produkcji łoju i stopniowemu wzrostowi guza.
Dlaczego występują w nich włosy i zęby?
Komórki rozrodcze to jednostki, z których powstają wszystkie ludzkie narządy i tkanki. Podczas wzrostu płodu różnicują się one na trzy warstwy:
- Ektoderma: górna warstwa, z której powstaje skóra, włosy, zęby i gruczoły.
- Mezoderma: Środkowa warstwa, która rozwija się w tkankę mięśniową i łączną.
- Endoderma: Dolna warstwa, z której powstają jelita, pęcherz i większość narządów wewnętrznych.
Gdy komórki rozrodcze rozwijają się w nietypowy sposób, sprzyja to tworzeniu się dojrzałych tkanek, takich jak włosy i zęby, które gromadzą się i tworzą torbiel dermoidalną. Co więcej, guzy te mogą również zawierać również inne tkanki.
Komplikacje
Większe torbiele dermoidalne jajnika mają gorsze rokowania i wiążą się z większym ryzykiem powikłań. Skręt jajnika i pęknięcie torbieli to dwa najczęstsze problemy związane z tymi nowotworami.
W rzadkich przypadkach istnieje również ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego.
Skręt jajnika
To powikłanie pojawia się, gdy jajnik obraca się wokół własnej osi, a także wokół więzadeł i tkanek, które utrzymują go w tej pozycji. W ten sposób dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych, które odżywiają jajnik i część jajowodu.
Najczęstszymi objawami są skurcze i ostry ból w podbrzuszu, jak również nudności i wymioty. Skręt jajnika to nagły przypadek medyczny, który wymaga jak najszybszej konsultacji ze specjalistą i zabiegu.
Usunięcie torbieli dermoidalnych jajnika zmniejsza ryzyko wystąpienia skręcenia.
Pęknięcie torbieli jajnika
Według badań samoistne pęknięcie torbieli dermoidalnych jajnika jest rzadkim problemem, który występuje u zaledwie 2% dotkniętych osób. Powikłanie to występuje częściej u kobiet w wieku rozrodczym lub w czasie ciąży.
Wyciek zawartości torbieli zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia otrzewnej, co dodatkowo pogarsza rokowanie. Jest to nagły przypadek medyczny, który zwykle objawia się następująco:
- Częstoskurcz
- Zawroty głowy i zmęczenie
- Niskie ciśnienie
- Utrata przytomności
- Obfite krwawienie z pochwy
- Silny ból w podbrzuszu
Rak jajnika
Według badań torbiele dermoidalne jajnika mają niskie ryzyko złośliwości – około 1-2%. Ogólne prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem i jest częstsze u kobiet po menopauzie.
Torbiele te mogą przekształcić się w różne rodzaje raka jajnika, przy czym najczęstszym jest rak płaskonabłonkowy. Inne postacie obejmują gruczolakoraka, czerniaka złośliwego i raka z komórek przejściowych.
Niektóre powiązane z tym objawy obejmują:
- Ból brzucha
- Niezamierzona utrata masy ciała
- Uczucie obrzęku
- Wyczuwalna masa w dolnej części brzucha
Jak diagnozuje się torbiele skórzaste jajnika?
W większości przypadków torbiele skórzaste jajników są wykrywane przypadkowo podczas rutynowego badania obrazowego. USG jamy brzusznej i USG dopochwowe to badania, które podnoszą odsetek wykrywalności tego schorzenia.
Rezonans magnetyczny to kolejna metoda, która może być przydatna w wykrywaniu tego typu torbieli. Dane z badań obrazowych są uzupełniane badaniem fizykalnym i szczegółowymi pytaniami zadawanymi przez pracowników służby zdrowia.
Jakie jest zalecane leczenie?
Plan leczenia ma na celu wyeliminowanie guza i zapobieganie długotrwałym problemom. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie całego chorego jajnika. Terapia zależy od wielkości torbieli, stanu ogólnego pacjentki i przyszłych planów rozrodczych.
Procedury obejmują cystektomię jajnika w celu usunięcia tylko torbieli lub wycięcie całego jajnika. Zwykle wykonuje się je laparoskopowo lub za pomocą minimalnie inwazyjnej operacji.
Jednak nie wszystkie torbiele skórzaste jajnika mają natychmiastowe wskazanie do usunięcia. Kryteria medyczne, które decydują o potrzebie operacji, obejmują szybki wzrost zmiany chorobowej, duże narośla, obecność dodatkowych objawów i ryzyko złośliwości.
Kiedy zwrócić się o pomoc lekarską
Rutynowe badania u specjalisty są kluczowe dla wczesnego wykrycia torbieli skórzastych jajnika. Co więcej, ważne jest, aby zachować ostrożność i skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w przypadku objawów pęknięcia torbieli lub skrętu jajnika. Są nimi:
- Silny ból i skurcze w jamie brzusznej
- Utrzymujące się nudności i wymioty
- Zawroty głowy i omdlenia
- Krwawienie z pochwy
- Gorączka
Wczesne leczenie poprawia jakość życia pacjentki
Terminowe rozpoznanie i leczenie torbieli dermoidalnych jajnika prowadzi do lepszego rokowania u dotkniętych nimi kobiet. Ogólnie rzecz biorąc, chirurgiczne usunięcie oferuje ostateczne wyleczenie tych łagodnych guzów, a ryzyko nawrotu nie przekracza 3%. Nie zapominaj o regularnych kontrolach i konsultacjach ze specjalistą w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Castaño E, Escribajo J, Martínez B, Castaño Á, et al. Tratamiento quirúrgico de los quistes dermoides de ovario: laparoscopia frente a laparotomía. Procesos de Obstetricia y Ginecología. 2005; 49(9): 479-484.
- Rodríguez A, Aguiler M, Paz M, Fernández J, et al. Tratamiento laparoscópico del quiste dermoide de ovario. Factores asociados a la rotura intraoperatoria, trascendencia clínica y resultados. Procesos de Obstetricia y Ginecología. 2011; 54(7): 358-362.
- Nikam Y, Kapurubandara S. Spontaneously Ruptured Dermoid Cysts and Their Potential Complications: A Review of the Literature with a Case Report. Case Reports in Obstetrics and Gynecology. 2020; 1(10): 1-9
- Goudeli C, Varytimiadi A, Koufopoulos N, Syrios J, et al. An ovarian mature cystic teratoma evolving in squamous cell carcinoma: A case report and review of the literature.2016.
- Rebolledo-P Vilma E, Barrios Betsathe, Isler Luisana, Barillas Ines. Malignización de teratoma maduro de ovario. Rev Obstet Ginecol Venez [Internet]. 2012 Sep [citado 2022 Nov 02] ; 72( 3 ): 177-181.