Choroby najczęściej powodujące zmęczenie i senność

Prawie każdy miał w swoim życiu chwile zwiększonego zmęczenia i senności. Zwykle jest to tymczasowe. Jeśli jednak ten stan utrzymuje się, warto skonsultować się z lekarzem.
Choroby najczęściej powodujące zmęczenie i senność

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

To normalne, że od czasu do czasu czujesz się zmęczony i senny lub po intensywnej aktywności. Po dobrym wypoczynku zwykle odzyskujemy energię i bez problemu możemy kontynuować nasze codzienne czynności. Są jednak choroby, które powodują zmęczenie i senność i przyjrzymy się im dzisiaj.

W zasadzie zmęczenie i senność to dwa mechanizmy, przez które organizm musi nam pokazać, że nasz poziom energii jest bardzo niski i jest znakiem, że powinniśmy coś zjeść i odpocząć, aby je uzupełnić. Jeśli po jedzeniu i odpoczynku nadal czujesz się zmęczony i zmęczony, może to oznaczać, że u podstaw leży problem zdrowotny.

Niektóre choroby mogą nasilać zmęczenie i powodować senność. Możesz podejrzewać, że masz jakieś zaburzenie lub chorobę, jeśli po przebudzeniu masz wrażenie, że spałeś tylko chwilę. Albo gdy robisz sobie przerwę a potem i tak wydaje się, że nie odzyskujesz sił.

Więc jakie są choroby, które powodują zmęczenie i senność? Spójrzmy.

Choroby powodujące zmęczenie i senność

1. Zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia to złożone zaburzenie, którego główną cechą jest skrajne zmęczenie, które trwa dłużej niż sześć miesięcy. Możesz to rozpoznać, gdy zmęczenie wyraźnie się nasila, jeśli wykonujesz jakąkolwiek aktywność, ale nie zmniejsza się, gdy śpisz. Nazywa się to również mialgicznym zapaleniem mózgu i rdzenia. Przyczyny są nieznane.

2. Bezsenność

Bezsenność to zaburzenie snu, które powoduje trudności w zasypianiu lub utrzymaniu snu. Prawie zawsze jest to problem przejściowy, ale zdarzają się też przypadki, kiedy staje się przewlekły.

Człowiek z bezsennością.
Bezsenność jest zwykle tymczasowa, ale w niektórych przypadkach może stać się przewlekła.

Niemożność zaśnięcia jest czasami patologią samą w sobie. W innych przypadkach jest to objaw leżącego u podstaw problemu.

3. Depresja

Osoby z depresją bardzo często doświadczają zmęczenia i senności. To zaburzenie psychiczne powoduje, że osoba czuje, że nie ma siły i motywacji do wykonywania codziennych czynności. Dość często objawia się to ciągłym zmęczeniem, nawet jeśli nie wykonuje się żadnych forsownych czynności.

Kolejny polecany artykuł dla Ciebie: 5 najlepszych sposobów na walkę ze zmęczeniem

4. Infekcje

Infekcje powodują, że organizm podejmuje dodatkowy wysiłek w celu zwalczania drobnoustrojów. Energia dostępna dla organizmu jest wykorzystywana do eliminowania zarazków lub ograniczania szkód, które mogą wyrządzić. Ma to efekt domina, powodując większe zmęczenie i senność.

5. Bezdech senny

Bezdech senny to zaburzenie charakteryzujące się przerywanym oddychaniem podczas snu. Zdarza się to kilka razy w nocy, przez krótki czas. Efektem jest pogorszenie jakości wypoczynku i zmniejszenie spożycia tlenu.

Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia tutaj: Objawy i leczenie bezdechu sennego

6. Zaburzenia tarczycy

Zaburzenia tarczycy, zwłaszcza niedoczynność tarczycy, powodują większe zmęczenie i senność niż zwykle. Wynika to ze spowolnienia metabolizmu. Sen jest przerywany, a aktywność neuronów nie rozwija się tak szybko ani tak dobrze, jak powinna.

7. Anemia

Anemia to choroba, w której krew zawiera mniej czerwonych krwinek niż normalne, czyli ma niższe stężenie hemoglobiny. Najczęstszą przyczyną jest brak żelaza w organizmie.

Jednym z typowych objawów tego stanu jest zmęczenie i uczucie ciągłego osłabienia. Osoba czuje, że nie ma dość energii, aby poradzić sobie z codziennym życiem.

8. Fibromialgia

Fibromialgia jest stanem charakteryzującym się rozległym bólem mięśniowo-szkieletowym i zwiększoną tkliwością w określonych punktach. Jednym z jej objawów jest zwiększone zmęczenie i senność w ciągu dnia. Często jest mylona z zespołem przewlekłego zmęczenia, dlatego duże znaczenie ma dokładna diagnoza.

9. Choroba serca

Osoby z niedrożnością tętnic wieńcowych, niewydolnością serca lub arytmią często czują się zmęczone. Dzieje się tak, ponieważ serce nie ma wystarczającej siły, aby skurczyć się na tyle, by przesyłać krew po całym ciele. Ponadto stanom tym często towarzyszą częste zawroty głowy.

Wykres przedstawiający problem z sercem.
Nieregularne bicie serca spowodowane arytmią zakłóca normalny przepływ krwi do tkanek, dzięki czemu do całego organizmu dociera mniej tlenu.

10. Cukrzyca

Cukrzyca obejmuje szereg zmian związanych z glukozą we krwi i komórkach. Zmieniony metabolizm wiąże się z ciągłym zmęczeniem i sennością u osób cierpiących na tę chorobę.

Brakuje wystarczającej ilości energii do wykonywania codziennych czynności. Podobnie wielu pacjentów traci masę mięśniową, co powoduje również większe zmęczenie podczas wykonywania dowolnego zadania.

11. Rak

Guzy powodujące nieoczywistą utratę krwi, takie jak rak jelita grubego, powodują dodatkowe zużycie organizmu, anemię i zmęczenie. W niektórych rodzajach raka, takich jak chłoniak, zwiększone zmęczenie i senność są często jednymi z pierwszych niespecyficznych objawów.

Co powinienem zrobić, jeśli czuję się zbytnie zmęczenie i senność?

Jeśli odczuwasz więcej zmęczenia i senności niż zwykle, najlepiej przyjrzyj się swojemu stylowi życia. Możesz to przeciążenie a pracą, może nie odpoczywasz wystarczająco dużo lub masz słabą jakość snu.

Jeśli sytuacja się przedłuża, nawet po podjęciu wstępnych działań, należy podejrzewać jakąś chorobę leżącą u podstaw. Ciągłe zmęczenie, które ogranicza możliwość wykonywania codziennych zadań, to coś, czego nie można przeoczyć.

Diagnoza medyczna ustali przyczynę zmęczenia. W zależności od tego, co znajdzie lekarz lub zespół lekarzy, zostanie opracowany plan leczenia.

Nie można zapominać o tym, że wiek też odgrywa rolę. W miarę upływu lat coraz trudniej jest odzyskać wydatkowaną energię w czasie zwykłego odpoczynku. To normalne i nie powinno być powodem do niepokoju.

Może również wystąpić większe uczucie zmęczenia i ochota na sen po prostu z powodu leków. Radzimy skonsultować się z ekspertem, jeśli to Cię niepokoi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Trifu, D. S., Esquerra, N. G. F., Torres, N. P., & Hernández, J. Á. (2020). Hipotiroidismo. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado, 13(13), 727-734.
  • Guzmán-Silahua, S., Muñoz-Gaytán, D. E., Mendoza-Vázquez, G., Orozco-Barocio, G., Rodríguez-Ruiz, J. A., de la Torre, I. G., … & Nava-Zavala, A. H. (2018). Fibromialgia. El residente, 13(2), 62-67.
  • Pedraz-Petrozzi, B. (2018). Fatiga: historia, neuroanatomía y características psicopatológicas. Una revisión de la Literatura. Revista de Neuro-Psiquiatría, 81(3), 174-182.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.