Uporczywy bezdech senny – objawy i leczenie

Bezdech senny jest dużo bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o objawach i sposobach leczenia tego schorzenia.
Uporczywy bezdech senny – objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy znasz kogoś, kto cierpi na uporczywy bezdech senny? Wiele osób zmaga się z tą chorobą układu oddechowego, która uniemożliwia spokojny sen. Osoby te mają tendencję do odczuwania nadmiernego wyczerpania w ciągu dnia, właśnie z powodu braku snu. Czytaj dalej, aby poznać objawy i sposoby leczenia bezdechu sennego.

Uporczywy bezdech senny

Bezdech senny powoduje, że osoby cierpiące na to schorzenie czasami tracą oddech podczas snu. Jest to coś zauważalnego, ponieważ zazwyczaj chrapią one głośno i nagle przestają. Wtedy właśnie następuje brak oddechu.

Bezdech zaczyna się, gdy osoba wchodzi w fazę REM snu. Eksperci nie rozumieją dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale gardło danej osoby zapada się i zapobiega przedostawaniu się powietrza. Może się to zdarzyć kilka razy w ciągu jednej nocy. W najcięższych przypadkach ludzie doznają dwóch bezdechów na godzinę.

Objawy bezdechu sennego

Jak już wspomnieliśmy, chrapanie jest jednym z głównych objawów bezdechu sennego. Osoby z bezdechem sennym często zaczynają bardzo głośno chrapać, jak tylko zasną.

Następnie, kiedy dana osoba śpi, nagle zalega cisza, po której następuje sapnięcie, które jest niczym innym niż próbą ponownego oddechu. Kiedy to nastąpi, osoba może się obudzić lub wyjść z fazy głębokiego snu, w której wcześniej była.

uporczywy bezdech senny

Inne możliwe objawy to:

  • suchość w ustach: zazwyczaj jest to spowodowane chrapaniem,
  • ból głowy: bezdech zwykle ma pewne efekty uboczne, ponieważ po zatrzymaniu oddechu mózg nie może być odpowiednio dotleniony,
  • zmęczenie: schorzenie to sprawia, że osoby z bezdechem nie doświadczają dobrej jakości snu. W rezultacie przez cały kolejny dzień są zmęczeni.

Osoby cierpiące na uporczywy bezdech senny mogą mieć problemy z wydajnością w pracy. Czasami może się zdarzyć, że będą one zasypiać w niedogodnych miejscach.

Leczenie bezdech sennego

Jeśli dana osoba przejawia większość z wymienionych powyżej objawów, konieczna jest wizyta u lekarza. Lekarz wykona serię konkretnych badań, aby ustalić, czy jest to bezdech senny. Po potwierdzeniu diagnozy specjalista ustali najlepszy sposób leczenia dla każdego indywidualnego przypadku.

Oprócz zaleceń lekarza, poniższe wskazówki również mogą pomóc w leczeniu bezdechu sennego.

1. Wyeliminuj złe nawyki

To pierwsza rada na bezdech senny. Osoba powinna wyeliminować wszelkie szkodliwe nawyki i przyjąć te dobre do swojej codziennej rutyny, aby poprawić swój stan zdrowia. Metoda ta nie wymaga stosowania żadnych leków ani agresywnych kroków. Jest to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na łagodną formę bezdechu sennego.

Niektóre z nawyków, których powinniśmy się pozbyć, aby leczyć bezdech senny, to palenie tytoniu, zbyt mała aktywność fizyczna i nieodpowiednia dieta. W wielu przypadkach stosowanie się do tych porad pomaga w poprawie powagi schorzenia.

2. Stosuj maski na twarz

Kolejna opcja leczenia jest najbardziej powszechna u pacjentów cierpiących na tę chorobę. Polega ona na noszeniu maski (znanej jako CPAP), aby dana osoba mogła się porządnie wyspać.

Maska wywiera nacisk na górne drogi oddechowe, aby zapobiec ich zablokowaniu. Co więcej, powstrzymuje ona również pacjenta przed chrapaniem, a stosowanie jej nie ma skutków ubocznych.

maska na bezdech senny

3. Poddaj się operacji

Ta ostatnia opcja leczenia bezdechu sennego jest stosowana tylko w bardzo szczególnych przypadkach. Jeśli dana osoba cierpi na przykład na polipy, lekarz może zalecić operację, ponieważ w takiej sytuacji pacjenci nie są w stanie zakładać maski na bezdech senny.

Tego typu leczenie może być również konieczne, jeśli w górnej części dróg oddechowych doszło do jakiegoś uszkodzenia. Najczęściej stosowaną metodą jest jednak maska CPAP.

Nie ma lekarstwa na bezdech senny

Obecnie wciąż nie ma lekarstwa na tę chorobę. Tak naprawdę wymienione powyżej sposoby są stosowane wyłącznie do walki z objawami lub zmniejszenia ich. Jeśli jednak leczenie zostanie przerwane, bezdech senny może powrócić, ponieważ nie da się go całkowicie wyleczyć.

Wspomniane zabiegi mają na celu poprawę jakości życia osób cierpiących na to schorzenie, by mogły one lepiej spać i mieć więcej energii w ciągu dnia. Ponadto osoby, z którymi mieszkasz (jeśli cierpisz na bezdech senny), będą również wdzięczne za podjęcie leczenia. Nie tylko dlatego, że przestaniesz chrapać, ale także dlatego, że nie będą musieli stale martwić się, że przestajesz oddychać.

Czy znasz kogoś, kto cierpi na bezdech senny? Jeśli to Ciebie dotknęło to schorzenie, jak sobie z nim radzisz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ryan, S. (2016). Obstructive Sleep Apnea. In International Encyclopedia of Public Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803678-5.00311-8
  • Punjabi, N. M. (2008). The Epidemiology of Adult Obstructive Sleep Apnea. Proceedings of the American Thoracic Society. https://doi.org/10.1513/pats.200709-155MG
  • Somers, V. K., White, D. P., Amin, R., Abraham, W. T., Costa, F., Culebras, A., … Young, T. (2008). Sleep Apnea and Cardiovascular Disease. An American Heart Association/American College of Cardiology Foundation Scientific Statement From the American Heart Association Council for High Blood Pressure Research Professional Education Committee, Council on Clinical Cardiology, Stroke Council, and Council on Cardiovascular Nursing In Collaboration With the National Heart, Lung. Journal of the American College of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2008.05.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.