Uporczywe chrapanie - 5 środków, które pomogą

Dzięki swoim właściwościom leczniczym, pewne naturalne środki mogą być bardzo pomocne, jeśli chrapanie przeszkadza Ci tak bardzo, że nie pozwala Ci na spokojny wypoczynek.
Uporczywe chrapanie - 5 środków, które pomogą
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Uporczywe chrapanie może być poważnym problemem, szczególnie podczas snu z partnerem. Dla wielu osób, chociaż nie jest poważnym zaburzeniem, może stać się istotnym warunkiem odpoczynku i jakości życia. Z tego powodu dzielimy się niektórymi rozwiązaniami, które mogą pomóc nam rozwiązać ten problem.

Odkryj w tym artykule 5 domowych i naturalnych środków, które pomogą wyeliminować uporczywe chrapanie. Wykorzystują składniki takie jak mięta, miód, cebula, eukaliptus lub przyprawy. W ten sposób zarówno osoba chrapiąca, jak i osoba śpiąca obok, będą mogły lepiej wypocząć i wstać rano pełne energii.

Środki zaradcze na uporczywe i uciążliwe chrapanie

1. Mięta polej pomaga na chrapanie w czasie przeziębienia

Mięta jest rośliną leczniczą, która skutecznie zwalcza uporczywe chrapanie, zwłaszcza jej odmiana Mięta polej (Mentha pulegium). Ten zielony liść jest bardzo skuteczny, gdy przyczyną jest tymczasowy problem, taki jak na przykład przeziębienie lub alergia.

W takich przypadkach możemy skorzystać z tego naturalnego rozwiązania, przygotowując je w domu w bardzo prosty sposób.

Mięta

Mięta zawiera mentol, składnik leczniczy bardzo korzystny dla układu oddechowego. Ponadto jest również lekiem pobudzającym trawienie i pobudzającym. Z drugiej strony, nie jest jednak zalecany w przypadku zgagi, przepukliny rozworu przełykowego lub wrzodów żołądka.

  • Możemy przyjmować napary z mięty polej w ciągu dnia, ale zwłaszcza przed pójściem spać. Zalecamy także płukanie gardła przez kilka minut tym naparem, aby jeszcze wzmocnić działanie środka. 
  • Możemy użyć świeżej lub suszonej mięty lub kilka kropli olejku na pół szklanki wody (100 ml).

2. Miód pszczeli

Prostym i naturalnym środkiem, który nie wymaga żadnego przygotowania, jest miód. Ten przysmak jest również bardzo silnym antybiotykiem dzięki ogromnemu bogactwu witamin, minerałów, pierwiastków śladowych i enzymów.

Ważne jest, aby upewnić się, że miód ma wysoką jakość, a najlepiej, żeby był organiczny. W przeciwnym razie większość miodopodobnych produktów zawiera śladowe ilości chemicznych antybiotyków, a nawet cukru.

  • Jeśli spożywamy łyżkę miodu przed pójściem spać, oczyścimy drogi oddechowe i unikniemy chrapania.
  • Możemy również rozpuścić go w szklance gorącej wody lub naparu miętowego, jeśli chcemy. Jedynie osoby z nieprawidłowym poziomem glukozy powinny unikać jego konsumpcji.

3. Spożywanie cebuli pomaga na uporczywe, ciągłe chrapanie

Cebula jest jednym z najlepszych środków, aby powstrzymać uporczywe chrapanie, szczególnie jeśli ten problem występuje u nas każdej nocy. To warzywo ma działanie przeciwzapalne i wykrztuśne, więc jest również przydatne w przypadku przeziębienia i grypy.

Możemy użyć cebuli na trzy różne sposoby, aby wyeliminować chrapanie:

  • Pokroić cebulę na pół i położyć na nocnym stoliku, zanim pójdziemy do łóżka.
  • Przygotować napar lub bulion cebulowy i wypić go na noc. Musimy jednak pamiętać, że ma również działanie moczopędne.
  • Przygotować syrop cebulowy.

Musimy przy tej okazji podkreślić, że po otwarciu surowej cebuli nie powinniśmy jej przechowywać do późniejszego wykorzystania lub konsumpcji. Ten produkt absorbuje toksyny ze środowiska, więc musimy zawsze jej używać w całości.

4. Napar z przypraw korzennych

Pyszny i aromatyczny napar z przypraw jest również skutecznym rozwiązaniem na uporczywe chrapanie. Imbir, cynamon i kurkuma to trzy doskonałe składniki, żeby usunąć stan zapalny gardła, dobrze rozgrzać nasze ciało i wyeliminować zatkany nos.

Ponadto te przyprawy pomagają nam podnieść poziom odporności, obniżyć poziom cukru we krwi, przyspieszyć metabolizm a nawet łatwiej schudnąć. Podsumowując, możemy przyjmować je codziennie w postaci naparu, aby poprawić nasz odpoczynek i ogólnie wzmocnić nasze zdrowie.

Aromatyczny napar

5. Wdychanie eukaliptusa

Liść eukaliptusa jest bardzo powszechnym naturalnym środkiem w leczeniu chorób układu oddechowego. Ta roślina lecznicza pomaga nam wyeliminować śluz, odciążyć oskrzela i płuca oraz rozluźnić gardło.

Zalecamy używanie eukaliptusa na dwa różne sposoby. Możemy wybrać ten, który chcemy lub połączyć obie metody:

  • W postaci naparu lub inhalacji. Poprzez bezpośrednie wdychanie naparu z eukaliptusa, dodatkowo wzmacniamy jego działanie lecznicze na drogi oddechowe. Ta metoda jest najbardziej odpowiednia dla osób cierpiących na chroniczne chrapanie i o dużej niedrożności oddechowej.
  • W postaci olejku eterycznego. Jeśli rozcieńczymy ten olejek eteryczny w oleju bazowym (migdałowym, oliwkowym, kokosowym), możemy go nałożyć na klatkę piersiową i na gardło. Dzięki temu, będzie działać również wtedy, gdy oddychamy przez całą noc. Gdy natomiast chcemy go zastosować u dzieci, możemy umieścić obok poduszki chusteczkę nasączoną odrobiną tego olejku.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.