Chrapanie - poznaj najlepsze domowe sposoby!

Chociaż całkowite wyeliminowanie chrapania z dnia na dzień jest bardzo trudne, istnieje wiele naturalnych środków, które mogą okazać się pomocne przy walce z tą uporczywą dolegliwością.
Chrapanie - poznaj najlepsze domowe sposoby!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Szacuje się, że około 45% wszystkich ludzi na świecie od czasu do czasu chrapie. Chrapanie to zjawisko, do którego dochodzi na skutek wibracji języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu. Z reguły przypadłość ta jest charakterystyczna dla osób cierpiących na nadwagę lub otyłość.

Również towarzyszy przy przeziębieniach, alergii, nadmiernej konsumpcji alkoholu przed snem i paleniu papierosów. Niezależnie od tego, czym chrapanie jest spowodowane, jest ono bardzo uciążliwe szczególnie dla osób z najbliższego otoczenia, które muszą je znosić na co dzień.

Oprócz tego w rzeczywistości sen osób chrapiących jest niskiej jakości, gdyż nieraz dochodzi u niej do kilku przebudzeń w ciągu nocy. Chociaż całkowite wyeliminowanie chrapania z dnia na dzień jest bardzo trudne, istnieje wiele naturalnych środków, które mogą okazać się pomocne przy walce z tą uporczywą dolegliwością.

Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam zidentyfikować faktyczną przyczynę problemu i określi stan zdrowia całego organizmu.

Co można zrobić, by przestać chrapać?

Spanie na boku

Spanie na plecach powoduje opadanie języka i podniebienia w głąb gardła. Taka pozycja blokuje drogi oddechowe i sprawny przepływ powietrza podczas oddychania. To z kolei  skutkuje chrapaniem.

Para w łóżku - chrapanie partnera

Jeżeli spanie na boku nie należy do Twoich ulubionych pozycji, zastosuj kilka domowych sztuczek. Pomocne może okazać się umieszczenie piłeczki tenisowej na tylnej stronie piżamy. W momencie próby przewrócenia się na plecy piłka spowoduje uczucie dyskomfortu i sprowokuje spanie na boku.

Dodatkowa poduszka wyeliminuje chrapanie

Spróbuj używać dodatkowej poduszki. W ten sposób głowa będzie umieszczona wyżej od reszty ciała, co pomoże w utrzymaniu otwartych dróg oddechowych. Co więcej, umożliwi sprawny przepływ powietrza, unikając w ten sposób chrapania.

Zrzucenie nadwagi

Jeżeli masz nadwagę lub należysz do osób otyłych, koniecznie rozważ przejście na dietę odchudzającą. Nie tylko wyeliminujesz chrapanie, ale i poprawisz swoje zdrowie i jakość codziennego życia.

Palenie tytoniu i alkohol a chrapanie

Jednym z negatywnych wpływów palenia na organizm jest podrażnianie górnych dróg oddechowych, co w konsekwencji prowokuje głośne chrapanie. Rzucenie tego nałogu to kolejny krok do walki z tą uporczywą dolegliwością, ale i do ogólnej poprawy stanu zdrowia

Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych do trzech godzin przed snem powoduje, że język, migdałki, języczek i podniebienie się rozluźniają, generując tym samym głośne wibracje przy każdym oddechu.

Naturalne sposoby na chrapanie

Płukanie gardła miętowym preparatem

W momencie, gdy chrapanie jest spowodowane przeziębieniem lub alergią, skutecznym lekarstwem jest płukanie gardła preparatem z miętą zaraz przed położeniem się spać.

Napar z ziół

Do przygotowania mieszanki wystarczy kropelka olejku mięty pieprzowej. Należy dodać ją do szklanki zimnej wody. Następnie wystarczy przepłukać gardło bez połykania płynu. Innym sposobem jest płukanie gardła wcześniej przygotowanym naparem z mięty.

Napar z pokrzywy na chrapanie

Jeżeli przyczyną chrapania jest alergia lub problemy z oddychaniem bardzo ważne jest, by z pomieszczeń dokładnie usunąć wszelki kurz i brud.

Ponadto jako dodatkowe lekarstwo można pić zaparzoną z łyżeczki suchych liści filiżankę herbaty z pokrzywy. Preparat przed spożyciem przykryć i odstawić na 5 minut.

Pokrzywa jest powszechnie uważana za naturalny środek przeciwhistaminowy.

Inne domowe remedia

  • Cebula — klasyczny środek do zwalczania chrapania stosowany już od bardzo dawna. Wystarczy przekroić cebulę na pół, posypać ją solą, a następnie pozostawić na stoliku nocnym w pobliżu wezgłowia łóżka
  • Sól i soda oczyszczona — środek ten jest bardzo pomocny przy udrożnianiu zatkanego nosa i dróg oddechowych. Do przygotowania preparatu wystarczy zmieszać połowę szklanki wody o temperaturze pokojowej z połową łyżeczki soli. Następnie dodać szczyptę sody oczyszczonej. Środek ten aplikuje się poprzez inhalację lub za pośrednictwem gumowej gruszki bezpośrednio w otwory nosowe
  • Oliwa z oliwek i rutado przygotowania tego naturalnego środka należy umieścić 50 g ruty zwyczajnej z oliwą z oliwek w szklanym słoiku. Następnie mieszankę pozostawić w ciemnym miejscu na około dwa tygodnie. Po upływie tego czasu aplikować przed snem na czubek nosa, szyję i kark
  • Regularne ćwiczenia — oprócz tego, że pomogą zrzucić zbędne kilogramy, są również pomocne w momencie, gdy chcesz zwalczyć chrapanie. Wygospodaruj 30 minut dziennie na aktywność fizyczną, a wkrótce zaczniesz dostrzegać zmiany.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.