Mikrowłókna, które odbudowują rdzeń kręgowy

Choć znajduje się w początkowej fazie badań, mamy do czynienia z bardzo ambitnym projektem, który może pomóc w odbudowie uszkodzeń, do jakich dochodzi w rdzeniu kręgowym
Mikrowłókna, które odbudowują rdzeń kręgowy

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Mikrowłókna stanowią nieodłączny element pomagający w regeneracji różnych tkanek organizmu. Mikrowłókna wypróbowane ostatnio na myszach stanowią dowód na kolejne doskonałe odkrycie współczesnej medycyny.

Ich istnienie oznacza możliwość regeneracji rdzenia kręgowego.

Mikrowłókna – prowadzone badania

Badania prowadzono w Stanach Zjednoczonych. Dowodzą one, że jest możliwe przeprowadzenie regeneracji dojrzałych komórek nerwowych występujących w rdzeniu kręgowym myszy.

Przeczytaj również podobny artykuł: Nowotwory można wykryć wcześniej – Nowe badania krwi

Wnioski wskazują na to, że komórki, które licznie występują w naszym układzie nerwowym mogą przybierać również postać najbardziej prymitywnych form komórkowych. To właśnie te nowe komórki zmieniają się później w komórki nerwowe.

Regeneracja dojrzałych komórek nerwowych jest bardzo ważnym osiągnięciem, które będzie można zastosować w najbardziej zaawansowanych terapiach przeprowadzanych u pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

Jeden z autorów badania, Chun-Li Zhang, oświadczył, że istnieją podstawy dla medycyny regeneracyjnej, zwłaszcza w przypadku rdzenia kręgowego.

Odbudowa komórek może być manipulowana tak, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w kwestii tworzenia nowych komórek nerwowych w miejscu uszkodzenia.

Przeczytaj również podobny artykuł: Badanie krwi – test pozwoli określić położenie guza!

Kiedy metoda zostanie potwierdzona dodatkowymi badaniami, te nowoczesne odkrycia będą mogły zostać wykorzystane dla dobra pacjentów.

W ten sposób będzie możliwe uniknięcie stosowania przeszczepów i potrzeby terapii zakładającej stosowanie leków immunosupresyjnych.

Uszkodzenia rdzenia kręgowego

Klatka piersiowa

Jak wiemy, uszkodzenia rdzenia kręgowego stanowią przyczynę nieodwracalnych uszkodzeń w sieci nerwowej. W poważniejszych przypadkach dochodzi nawet do utraty motoryki, która polega na tym, że zostają sparaliżowane odpowiednie części ciała.

Przeczytaj również podobny artykuł: Kręgosłup – jego powiązanie z innymi organami

Warto również przypomnieć, że nie zawsze w przypadku urazu dochodzi do zniszczenia sieci nerwowej na całym danym odcinku. Czasem dochodzi do uszkodzenia, ale komórki nerwowe zostają w stanie nienaruszonym.

Nie zawsze też uszkodzenie rdzenia związane jest bezpośrednio z urazem kręgosłupa lub szyi. Może on dotyczyć głównie dysków, patologii kręgosłupa, itp. Możliwe jest również, że dojdzie do urazu szyi lub kręgosłupa, a nie ucierpi rdzeń kręgowy.

Dotacja na przeprowadzenie badań

W Toledo w Hiszpanii znajduje się Hospital Nacional de Parapléjicos, którego działanie w dużej mierze zależne jest od wsparcia miejscowych władz. Szpital ten otrzymał pięć milionów euro, pochodzących z funduszu europejskiego.

Przeczytaj również podobny artykuł: Fizyczne źródło depresji? Ciekawe wyniki badań naukowych

Projekt, z którego powodu udzielono dotacji ma na celu przeprowadzenie badań i wspomaganie rozwoju mikrotkanek elektroprzewodzących, które są niezwykle istotne w regeneracji uszkodzonego rdzenia kręgowego.

Projekt Mikrofibry

Plecy

Jest to jeden z dwunastu projektów, które wybrano spośród ponad dwustu, które przedstawiono w europejskim programie Tecnologías Emergentes de Futuro (FET).

Przeczytaj również podobny artykuł: Lędźwie – 6 ćwiczeń na wzmocnie dolnej partii pleców

Doktor Jorge Eduardo Collazos koordynuje projekt, stanowiąc część konsorcjum siedmiu grup badawczych z sześciu państw europejskich. Ponadto nadzoruje on Laboratorio de Reparación Neural y Biomateriales del Hospital Nacional de Parapléjicos

  • Czas trwania badań nad mikrofibrami to cztery lata począwszy od roku 2017, a skończywszy na 2020.
  • Kładzie się również nacisk na rozwój urządzeń mających stanowić elektroaktywne biologiczne wsparcie, które okaże się bezpieczne i właściwe do uzyskania jak najlepszych wyników w regeneracji uszkodzonego centralnego układu nerwowego.

Program badający neurowłókna ma spełnić podwójny cel. Z jednej strony chodzi o wzmocnienie właściwości włókien. Z drugiej zaś strony badania skupiają się na sposobie uzyskania efektu, który pobudziłby wzrost nerwowych włókien.

Koordynujący projekt potwierdzają, że badania skupią się również na elementach takich jak:

  • Dowody potwierdzające biologiczną kompatybilność projektu.
  • Odpowiedzi tkanki nerwowej na zastosowane leczenie.
  • Regeneracja utraconych wcześniej zdolności motorycznych.

W tym ważnym projekcie duże znaczenie ma udział chirurgów. To właśnie oni mogą rozwijać nowoczesne złożone techniki chirurgiczne. Techniki te mogą się przyczynić do sukcesu całego projektu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Blizny – jak naturalnie zmniejszyć ich widoczność?

Neuroprotezy w oparciu o mikrowłókna

Dzięki tym nowym mikrowłóknom w przyszłości będzie można tworzyć o wiele bardziej skuteczne neuroprotezy, które można łączyć z rdzeniem kręgowym.

Zaletą mikrowłókien jest większa czułość na stymulację i odbiór sygnałów z neuronów zakładając użycie metalowych elektrod.

Stosowanie mikrowłókien produkuje również mniejsze uszkodzenia. Mikrowłókna mają wielki potencjał zarówno na etapie odkrycia ich funkcji, jak również biorąc pod uwagę możliwość rozwoju projektu w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.