Szczelina odbytu – 3 naturalne sposoby złagodzenia

Chociaż nie jest to lekarstwo, jednym ze sposobów na złagodzenie objawów szczeliny odbytu jest spożywanie dużej ilości błonnika i picie dużej ilości wody, w celu promowania zdrowego wypróżniania się i unikania wysiłku w tej kwestii.
Szczelina odbytu – 3 naturalne sposoby złagodzenia

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2022

Szczelina odbytu to trudny i bolesny problem, z którym zmaga się wiele osób, ale niewiele chorych mówi o tym głośno. Może to być ostre lub przewlekłe schorzenie, które należy wyleczyć tak szybko, jak to tylko możliwe, aby uniknąć nadmiernej utraty krwi i uregulować ruchy jelit.

W dzisiejszym artykule możesz dowiedzieć się o najlepszych naturalnych sposobach na złagodzenie schorzenia jakim jest szczelina odbytu. Może Ci to pomóc w zapobieganiu i leczeniu go za pomocą domowych środków, takich jak zimna woda, aloes, olej kokosowy i nagietek.

Czym jest szczelina odbytu?

Szczelina odbytu to małe pęknięcie na śluzowej wyściółce odbytnicy. Główną przyczyną są zaparcia i wydalanie dużych stolców. Może to być bardzo bolesny problem, który powoduje krwawienie z odbytu oraz długi i trudny proces gojenia.

Leczenie szczeliny odbytu powinno obejmować podwójne podejście do problemu:

 • regularne ruchy jelit i odpowiednie nawodnienie, aby uniknąć zaostrzenia problemu,
 • stosowanie środków miejscowych, które łagodzą ból i sprzyjają szybkiemu gojeniu.
szczelina odbytu

Jak regulować pracę jelit?

Jeśli cierpisz na zaburzenia jelitowe, leki mogą nie przynieść Ci ulgi. Nawet naturalne środki zaradcze nie zawsze gwarantują długotrwałe rezultaty, a są raczej szybkimi rozwiązaniami, aby załagodzić problem. Długotrwałe rozwiązanie problemu będzie wymagało zmiany codziennych nawyków żywieniowych i stylu życia:

 • Twoja dieta powinna opierać się na owocach i warzywach, zarówno surowych, jak i gotowanych (soki, koktajle, sałatki, smażone warzywa i tym podobne). Powinny one znaleźć się na Twoim talerzu podczas każdego posiłku.
 • Jeśli to możliwe, wybieraj nieprzetworzone produkty pełnoziarniste (ziarna, mąki, makarony i tym podobne).
 • Jeśli spożywasz dużo błonnika, Twój organizm potrzebuje dużej ilości wody do przetworzenia go. Pij co najmniej dwa litry wody dziennie, poza posiłkami.
 • Nie zapomnij dodać roślin strączkowych, orzechów i nasion do Twojego menu.
 • Ćwicz dwa lub trzy razy w tygodniu i unikaj prowadzenia siedzącego trybu życia, szczególnie jeśli w ciągu dnia dużo siedzisz.
 • Unikaj stresów i walcz z zaburzeniami lękowymi.

Naturalne rozwiązania

1. Zimna woda

Jeśli cierpisz na szczelinę odbytu, będziesz potrzebować natychmiastowej ulgi od bólu, który pojawia się w nieoczekiwanych momentach. Chociaż nie będzie to rozwiązaniem problemu, zimna woda może natychmiast umniejszyć Twój ból. Pamiętaj, aby połączyć ten sposób z innymi sposobami leczenia.

Zimną wodę należy zastosować bezpośrednio na chory obszar. Najłatwiej zrobić to pod prysznicem lub z pomocą bidetu. Jeśli nie jest to możliwe, możesz użyć małego ręcznika, który został zwilżony w zimnej wodzie i nałożyć go na dane miejsce na kilka chwil.

Osoby cierpiące na szczelinę odbytu powinny unikać używania zwykłego papieru toaletowego, który może zaostrzyć problem. Zaleca się stosowanie chusteczek nawilżanych lub korzystanie z bidetu, jeśli chora osoba mieszka w miejscu, gdzie są one stosowane.

2. Zdrowe oleje roślinne

Zimna woda to idealna kuracja dla uśmierzenia chwilowego dyskomfortu. Aby zapobiec lub leczyć szczelinę odbytu, należy odpowiednio nawilżać i chronić tę wrażliwą część ciała. Można do tego celu użyć naturalnych produktów, ale należy unikać stosowania substancji chemicznych, które mogą przynieść negatywne skutki.

Najprostszy i najskuteczniejszy sposób to stosowanie olejów roślinnych. Głęboko odżywiają one skórę i sprawiają, że jest ona bardziej elastyczna, co zapobiega tworzeniu się nowej szczeliny.

 • Najlepsze opcje to migdał, kiełki pszenicy i oliwa z oliwek.
 • Możesz również dodać nieco oleju cyprysowego, który poprawia krążenie.
oleje na szczelinę odbytu

3. Zabiegi lecznicze

Oprócz nawilżania skóry, możesz również wykonywać domowe zabiegi, które pomogą przyspieszyć proces gojenia. Mają one właściwości regeneracyjne, dzięki czemu zamkną szczelinę tak szybko, jak to możliwe. Ten specyfik ma działanie przeciwzapalne, odżywcze i uspokajające dla Twojej skóry.

Składniki

 • 2 łyżki żelu z aloesu (30 g)
 • 1 łyżka oleju z dzikiej róży (15 ml)
 • Możesz również użyć zwykłego żelu z aloesu, pochodzącego z liści rośliny, lub kupić taki żel w sklepie.

Przygotowanie i aplikacja

 • Wymieszaj żel aloesowy z olejkiem z dzikiej róży.
 • Nałóż mieszankę na obszar objęty chorobą kilka razy dziennie i po każdej kąpieli.
To może Cię zainteresować ...
Rak odbytu – 5 charakterystycznych objawów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Rak odbytu – 5 charakterystycznych objawów

Rak odbytu to bardzo ciężka, ale i wstydliwa choroba. Często na początku nie daje wyraźnych objawów, co nie pozwala na wczesną diagnozę. Poznaj jej...