Perystaltyka jelit- popraw ją naturalnie

· Wrzesień 14, 2018

Właściwa perystaltyka jelit jest niezbędna do zachowania zdrowia. Kiedy dbasz o swoje trawienie, promujesz także optymalne funkcjonowanie całego ciała.

Wypróbuj nasze zalecenia- pomogą one złagodzić zaparcia i nieregularne wypróżnienia. Zauważysz dużą różnicę po włączeniu tych produktów spożywczych do swojej diety. Jedząc te pokarmy bogate w błonnik, częściej chodzisz do łazienki.

Przede wszystkim pamiętaj, że Twoja okrężnica zawiera nawet 100 miliardów komórek pasożytów, bakterii i drożdży. Wszystkie one przyczyniają się do właściwego trawienia i eliminacji odpadów pokarmowych.

Jeśli Twoja perystaltyka jelit jest spowolniona możesz zacząć pić więcej wody i jeść pokarmy bogate w błonnik, w tym owoce i warzywa, które pomagają w zachowaniu flory jelitowej Czytaj dalej!

Dobra perystaltyka jelit – pokarmy bogate w błonnik

1-Siemię lniane

Nasiona lnu są doskonałym sprzymierzeńcem regularnych wypróżnień. Ten rodzaj nasion zawiera dużo błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych.  Są one doskonałym wyborem dla osób cierpiących na zaparcia.

siemię lniane

Co najlepsze, można je z powodzeniem łączyć z niemal każdą żywnością. Nie wahaj się dodać garstkę tych nasion do koktajli, a nawet sosów do makaronu. Spróbuj włączyć je do swojej codziennej diety, a z pewnością zauważysz różnicę!

2-Jabłka

Jabłka są niesamowitym owocem. Znane są z dużej zawartości istotnych składników mineralnych i niezbędnych substancji odżywczych. Owoce te są także pomocne w poprawie funkcjonowania organizmu.

Dzięki dużej ilości rozpuszczalnego błonnika, znanego jako pektyny, mogą one pomóc w poprawie częstotliwości wypróżnień.

Ciekawy artykuł: Dlaczego warto jeść zielone jabłka?

3-Rodzynki

Rodzynki są wyjątkowo bogate w błonnik. W rzeczywistości już jedna rodzynka zawiera jeden gram rozpuszczalnego włókna pokarmowego. Spożycie tych drobnych bakalii z pewnością pomoże ulżyć problemom trawiennym.

Dodatkowo rodzynki zawierają cukry zwalczające zaparcia, takie jak sorbitol i fruktoza, które działają jako delikatne środki przeczyszczające.rodzynki

Przeczytaj także: Więcej powodów żeby jeść z rana garść rodzynek!

4-Kiwi

Kiwi to kolejne pożywienie, które sprawi, ze Twoja perystaltyka jelit się poprawi. Jeden owoc kiwi może dostarczyć co najmniej pięć gramów błonnika. Ponadto, jest także bogate w witaminę C i zawiera dużo przeciwutleniaczy. Jest to dobry wybór dla Twojej skóry i jelit. Możesz przygotować sałatkę owocową lub zielone smoothie.

5-Pomarańcze

Jak wszyscy już wiedzą, pomarańcze zawierają dużo witaminy C, ale nie każdy wie, że są wyjątkowo bogate w błonnik.

Pomarańcze- perystaltyka jelit

Więc następnym razem, gdy zechcesz zjeść pomarańczę – – nie pij tylko soku – zjedz cały owoc. W ten sposób będziesz czerpać korzyści z całego błonnika zawartego w pulpie owocowej.

Ponadto pomarańcze są niskokaloryczne- nie będą stanowić zagrożenia dla Twojej talii.

6-Owies

Owsianka jest szeroko znana ze swoich właściwości obniżania cholesterolu. Ponadto dostarcza ona także około dwa gramy rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika na pół filiżanki. Jej działanie ułatwia ciału szybciej i efektywniej eliminować odpady.

Ciekawe przepisy: Owies zwyczajny- 3 apetyczne i proste przepisy

7-Jogurt naturalny bez cukru

Jogurt to kolejny cenny pokarm, który dobrze wpływa na ruch jelit. Bakterie probiotyczne ( Lactobacillus) zawarte w jogurtach, pomagają w prawidłowym trawieniu. Jest on doskonały, jeśli Twoja perystaltyka zwolniła i cierpisz na zaparcia.

Przeczytaj także: Mrożony jogurt- 3 najlepsze przepisy

8-Fasola i inne rośliny strączkowe

Fasola należy do rodziny roślin strączkowych, które zawierają prawie dwa razy więcej włókien rozpuszczalnych niż jakiekolwiek inne warzywa. Stanowi doskonałą bazę do potraw, które można spożywać wraz z różnymi dodatkami.

Ziarna mogą być dodawane do różnych odmian gulaszu, a także sałatek. Inną opcją jest przygotowanie pysznych wegetariańskich hamburgerów z burgerem z fasoli.

Podsumowanie

Jeśli włączysz do diety wspomniane produkty spożywcze, zobaczysz z pewnością poprawę działania układu pokarmowego. Twoja perystaltyka ruszy i nie będziesz mieć już problemów z pójściem do łazienki.

Warto jest zająć się zdrowiem swoich jelit- mają one duży wpływ na Twoje samopoczucie. Warto jest popracować także nad mikroflorą jelitową i dostarczyć sobie odpowiednią ilość błonnika i probiotyków.

Jeśli Twoje zaparcia trwają zbyt długo i często nawracają- skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia jelit. 

  • Healthline.com Top 10 Health Benefits of Flaxseeds [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/benefits-of-flaxseeds
  • Healthline.com 10 Impressive Health Benefits of Mung Beans [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/mung-beans
  • Sánchez Ruiz F, Gilbert JJ, Bedate Calderón P, Espín Jaime B. Estreñimiento y encopresis. Asociación Española de Pediatría. (2010)
  • López-Sobaler AM, Aparicio Vizuete A, Ortega Anta RM. Beneficios nutricionales y sanitarios asociados al consumo de kiwi. Nutr Hosp 2016;33(4):21-25