Stephen Hawking i jego przesłanie o depresji

Mimo stanu zdrowia, Hawking podróżuje po całym świecie, wykłada na uniwersytetach i pisze książki. Jest dowodem na to, że nie można się poddawać i że wszystko jest możliwe.
Stephen Hawking i jego przesłanie o depresji

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stephen Hawking, mimo oczywistych ograniczeń fizycznych związanych z chorobą, jest człowiekiem o sile, której pozazdrościć może mu niejedna zdrowa osoba. Nigdy nie pozwolił on, by jego niepełnosprawność fizyczna ograniczyła jego sprawność intelektualną.

Stephen Hawking to jedna z najznamienitszych postaci współczesnego świata, nie tylko ze względu na liczne sukcesy naukowe, ale także biorąc pod uwagę jego niezwykłe podejście do życia. Dzisiaj chcemy opowiedzieć Ci, jakie przesłanie ma ten niezwykły człowiek dla wszystkich osób borykających się z depresją.

Kim jest Stephen Hawking?

Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oksfordzie. Na świecie jest znany przede wszystkim jako wybitny fizyk. Już jako dziecko marzył o karierze matematyka, ale z wielu różnych powodów ostatecznie wybrał karierę naukowca.

Już na pierwszym roku studiów, zaledwie dwudziestojednoletni Hawking zaczął odczuwać pierwsze symptomy choroby, czyli ALS.

ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, zmieniło życie Stephena raz na zawsze. W czasie, gdy Stephen Hawking zachorował lekarze nie dawali mu szans na więcej niż 2,5 roku życia.

Mężczyzna jednak nie poddał się i zaskoczył wszystkich swoją determinacją i wolą życia, w międzyczasie stając się także jednym z najbardziej rozpoznawalnych naukowców na świecie.

Mimo swojego stanu zdrowia, Hawking podróżuje po całym świecie, wykłada na uniwersytetach i pisze książki. Swoją mądrością, nie tylko naukową, ale i życiową, dzieli się z milionami ludzi.

Wie on doskonale nie tylko jak działa Wszechświat, ale także jak działa ludzki umysł. Niedawno wygłosił on bardzo interesujące przemówienie na temat depresji i tym przesłaniem chcemy się dzisiaj podzielić.

Przesłanie Stephena Hawkinga dla wszystkich walczących z depresją

Kobieta i chmury

Stephen Hawking ma już 74 lata, ale to nie powstrzymuje go przed dalszym propagowaniem nauki i dzieleniem się ze światem wieloma pięknymi przemyśleniami dotyczącymi życia i świata. Podkreśla, że gdy został zdiagnozowany lekarze nie dawali mu żadnych szans, jednak później jego życie okazało się pasmem sukcesów.

Poświęcił swoje życie nauce i poszukiwaniu odpowiedzi na wiele pytań dotyczących kosmosu. Hawking nie może mówić, ani się poruszać. Jest całkowicie zależny fizycznie od wózka inwalidzkiego i pomocy innych osób.

Ale mimo wszystko znalazł swój sposób na komunikowanie się ze światem i inspirowanie milionów ludzi w niemal każdym zakątku globu.

W styczniu, w przemówieniu, które wygłosił w Londynie dla stowarzyszenia Royal Institution, porównał on depresję do czarnych dziur. Tym samym podkreślił, że od żadnej z tych rzeczy nie da się uciec.

Kobieta i motyle

,,Głównym przesłaniem dzisiejszej konferencji niech będzie fakt, że czarne dziury wcale nie są tak czarne, jak nam się do tej pory wydawało. Nie są one wiecznymi więzieniami bez dna, jak sądziliśmy. Jak się okazuje, różne obiekty mogą wymknąć się czarnym dziurom i przemieścić się do innego wszechświata. Jeśli więc jesteście w takiej właśnie czarnej dziurze – nie poddawajcie się”.

Z kolei odnosząc się do swojej własnej niepełnosprawności, Stephen Hawking powiedział tak:

,,Ofiara zawsze powinna mieć prawo wyboru, czy chce żyć dalej. Jednak ja osobiście uważam, że odebranie sobie życia byłoby błędem. Nawet, gdy życie jest tak trudne jak moje, wciąż możesz być w czymś dobry i odnosić sukcesy.

Tak długo jak żyjesz, możesz mieć nadzieję. Niepełnosprawność to nie Twoja wina, ale też nie możesz obwiniać za nią całego świata. Nie licz też na litość. Zadbaj o pozytywne nastawienie i szukaj radości w każdej sytuacji. Jesteś niepełnosprawny fizycznie, zadbaj więc o swoje zdrowie psychiczne“.

Obecnie Stephen Hawking inspiruje nie tylko naukowców na całym świecie, ale i zwykłych ludzi, którzy borykają się z różnymi problemami. Hawking uważa, że nauka to ogromne pole do popisu dla osób niepełnosprawnych, ponieważ wymaga ona rozwoju intelektualnego, bez konieczności angażowania ciała.

Skoro nie można pracować ciałem, zawsze można rozwijać swój umysł. Naukowiec podkreśla także, że nie osiągnął by tylu sukcesów bez wsparcia swoich bliskich, przyjaciół czy studentów.

,,Sądzę, że ludzie generalnie są zawsze skłonni do niesienia pomocy, ale musisz pozwolić im odczuć, że ich pomoc jest naprawdę potrzebna i warta ich wysiłku”.

Kobieta z gwiazdą

Oto co Lucy Hawking, córka Stephena, mówi o swoim ojcu:

,,Posiada on niezwykłą umiejętność i pragnienie ciągłego parcia do przodu; zdolność wykorzystania wszystkich swoich sił, całej swojej energii i koncentracji, do osiągania wyznaczonych przez siebie celów.

Nie walczy on jednak o przetrwanie – on walczy o to, żeby przekraczać granice. Mój ojciec wykonuje niezwykłą pracę. Pisze książki, wykłada… Tym samym inspiruje do działania wszystkich cierpiących na choroby układu nerwowego oraz innych niepełnosprawnych”.

W ostatnich tygodniach przesłanie Stephena Hawkinga dla wszystkich osób walczących z depresją obiegło cały świat. Jego życie to dowód na to, że wszystko jest możliwe. On sam jest symbolem swojej mądrości, siły i powinien być wzorem dla innych niepełnosprawnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Larsen, K. (2005). Stephen Hawking: a biography. Greenwood Publishing Group.
  • Ferguson, K. (2011). Stephen Hawking: His life and work. Random House.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.