Sprzątanie domu może ci zaszkodzić
Sprzątanie domu może być – wbrew pozorom – przyjemnością i wiele pań domu szczyci się zadbanym i estetycznym domem.
Kiedy jednak czystość domu zamienia się wręcz w obsesję, może to wywołać różnorodne problemy, włącznie z kłopotami zdrowotnymi.
Do sprzątania zazwyczaj używamy bowiem środków chemicznych, których opary wdychamy podczas całego procesu sprzątania i dezynfekowania wszystkich zakamarków mieszkania.
Zobacz, jakie konsekwencje może przynieść zbyt częste sprzątanie domu.
Kiedy sprzątanie domu zamienia się w obsesję
Jak zapewne wiesz, nadmiar nie jest wskazany w żadnej kwestii, nawet jeśli mowa o robieniu czegoś dobrego dla innych. Niestety, sprzątanie domu – jak niemal wszystko – może się czasem zamienić w niezdrową obsesję.
Być może znasz kogoś, kto nieustannie sprząta i natychmiast się denerwuje kiedy zobaczy, że coś nie jest odłożone na swoje miejsce, albo kogoś, kto czyści np. blaty, które i tak są czyste.
Tego typu zachowanie zamienia stopniowo człowieka w “maniaka sprzątania”, który nie jest w stanie kontrolować swoich zachowań. Nieustannie tylko sprząta i układa rzeczy w domu.
Niektóre z tych osób cierpią na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które przejawiają się w niepohamowanej chęci do wykonywania określonej czynności, jak np. sprzątanie domu.
Jeśli ktoś ma irracjonalne zapędy do ciągłego sprzątania, dezynfekowania powierzchni i mycia rąk, może to wynikać z zakorzenionego głęboko strachu przed bakteriami i wirusami.
Osoby te zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problem i powtarzają automatycznie te same czynności aby się uspokoić i poczuć bezpiecznie.
Oto niektóre z objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych związanych ze sprzątaniem:
- Spędzanie godzin na czyszczeniu łazienki.
- Układanie przedmiotów z nadmierną precyzją.
- Sprzątanie kuchni po każdorazowym jej użyciu przez któregoś z domowników.
- Ciągłe noszenie przy sobie ściereczek.
- Problemy z zaśnięciem kiedy coś nie jest na swoim miejscu.
Oczywiście, jeśli spędzisz cały dzień sprzątając swój dom, nie oznacza to jeszcze, że masz problem. Pojawia się on natomiast kiedy zamiast spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi, wolisz zostać w domu i sprzątać.
Nadmierne korzystanie z produktów czyszczących
Nawet jeśli opisane powyżej problemy cię nie dotyczą, chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, z jakim nieodłącznie wiąże się sprzątanie domu.
Niemal wszyscy stosujemy podczas sprzątania chemiczne środki czyszczące, co nie pozostaje bez wpływu na zdrowie nasze i naszej rodziny.
Co więcej, ma to wpływ na stan środowiska. Chemikalia przedostają się do ziemi, a zużyte opakowania po płynach, proszkach i wybielaczach przyczyniają się do powstawania gór śmieci.
Szacuje się, że w przeciętnym domu można znaleźć od trzech do pięciu litrów środków chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska.
Najczęściej stosowane produkty mogą mieć bardzo zły wpływ na zdrowie ponieważ wywołują:
- Problemy układu oddechowego
- Zaburzenia układu wewnątrzwydzielniczego
- Podrażnienia oczu
Zbyt częste stosowanie środków chemicznych podczas sprzątania może podnieść zanieczyszczenie powietrza w twoim domu do poziomu 5 razy wyższego, niż powietrze na ulicy.
Co więcej, skóra wchodząca w kontakt z tymi produktami może reagować wysypką, a nawet poparzeniami chemicznymi. Wdychanie oparów z produktów czyszczących wywołuje z kolei alergie.
Nawet proszek do prania może zaszkodzić. Niejednokrotnie wywołuje reakcję alergiczną skóry, a dodatkowo bardzo wolno ulega biodegradacji kiedy przedostanie się do gruntu.
Wybielacz i jego wpływ na zdrowie
Wybielacz to jeden z najsilniejszych środków czyszczących dostępny na rynku. Niestety, choć jest on skuteczny, może również być bardzo szkodliwy dla zdrowia.
Wybielacz został stworzony w 1774 r. i od tamtej pory jest stosowany jako środek czyszczący i przywracający białym tkaniną prawdziwie biały kolor.
Dodatkowo, ma on silne właściwości bakteriobójcze i chętnie jest wykorzystywany do dezynfekcji np. toalet.
Warto jednak pamiętać, że ten bardzo praktyczny środek ma zły wpływ na twoje zdrowie, a jego długotrwałe stosowanie może zaszkodzić twojemu układowi odpornościowemu.
Jeśli nie chronisz swojej skóry podczas sprzątania, wybielacz może ją poparzyć. Co więcej, wdychanie oparów wybielacza silnie podrażnia drogi oddechowe i obniża poziom tlenu we krwi.
Wybielacz jest wyjątkowo niebezpieczny dla dzieci poniżej 12 roku życia. Podnosi u nich ryzyko zachorowania na zapalenie zatok, płuc i oskrzeli.
Oczywiście, nie musimy wspominać o tym, jak szkodliwe działanie ma ten produkt w kontekście ochrony środowiska.
Mając na względzie wszystkie powyższe informacje, zakończ obsesyjne sprzątanie domu już dziś, a kiedy będziesz to robić, sięgaj po naturalne środki czyszczące.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Richter, P. M. A., & Ramos, R. T. (2018). Obsessive-Compulsive Disorder. CONTINUUM Lifelong Learning in Neurology. https://doi.org/10.1212/CON.0000000000000603
- Castaldelli-Maia, J. M. (2015). Obsessive-Compulsive Disorder. In International Encyclopedia of the Social & Behavioral Sciences: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-08-097086-8.27044-X
- Allen, A., King, A., & Hollander, E. (2003). Obsessive-compulsive spectrum disorders. Dialogues in Clinical Neuroscience. https://doi.org/10.1097/00001504-199903000-00002