Materialne skarby nie są nic warte bez cennych więzi emocjonalnych

W pewnym momencie naszego życia zdajemy sobie sprawę, że nic nie jest warte tyle, ile relacje między ludzkie. Są one wartością samą w sobie.
Materialne skarby nie są nic warte bez cennych więzi emocjonalnych
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2023

Materialne bogactwo to dla wielu ludzi cel sam w sobie. Z biegiem lat zdajemy sobie jednak sprawę, że żaden, nawet najcenniejszy przedmiot, nie może równać się z ludźmi, którzy nas otaczają i naszymi relacjami.

Być może dotychczas nie przywiązywaliśmy do wagi więzi międzyludzkich wystarczającej uwagi, warto jednak poświęcić chwilę na refleksję na ten temat.

Rzeczy materialne są zupełnie nieistotne, jeśli nie mamy się nimi z kim dzielić i z kimś innym razem czerpać z nich radość. To czyjeś towarzystwo sprawia, że nawet najtrudniejsza i najdłuższa droga, może okazać się przygodą życia.

Porozmawiajmy dzisiaj o tym, co tak naprawdę jest skarbem, który warto pielęgnować.

Bogactwo emocjonalne i duchowe przewyższa wartość bogactwa materialnego. Osoba o otwartym sercu to skarb, cenniejszy niż brylanty i diamenty. Prawdziwa miłość i przyjaźń nie są wcale najłatwiejsze do zdobycia, tym bardziej warto o nie zadbać, gdy już się pojawią.

Materialne bogactwo nie gwarantuje szczęścia

Dwie dłonie

Dobre samopoczucie psychiczne i emocjonalne, a także nasz osobisty rozwój zależy od tego, jakimi ludźmi się otaczamy i w jaki relacjach z innymi żyjemy. To od nich przede wszystkim zależy, jak potoczy się nasza ścieżka i w którą stronę podążymy.

Rodzina czy przyjaciele – każdy na swój sposób – odgrywają bardzo istotną rolę w naszym rozwoju osobistym i emocjonalnym dojrzewaniu. Na każdym etapie życia nasze potrzeby i oczekiwania w tym zakresie są różne, jedno jest jednak pewne – nie zastąpią ich żadne materialne bogactwa czy przedmioty.

Kiedy już to zrozumiesz, zdasz sobie sprawę z tego, że o przyjaźń, miłość czy każdą inną relację trzeba troszczyć się właśnie tak jak o najcenniejszy skarb. Nie musisz mieć fortuny, jeśli jesteś emocjonalnym bogaczem – a Twoim kapitałem są relacje międzyludzkie, w które także warto inwestować.

Im jesteśmy starsi, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że pieniądze nie są w stanie kupić wszystkiego. Żyjmy więc tak, aby nigdy  nie zabrakło nam tego, co niezbędne do życia – miłość, wsparcie i zrozumienie innych.

Priorytety zmieniają się z czasem

Nasze postępowanie i nastawienie zależą od naszych priorytetów. Te jednak nie są nam dane i przypisane raz na zawsze – zmieniają się z czasem i nieraz łapiemy się na tym, jak z biegiem lat dostosowaliśmy je do naszego życia i potrzeb.

Jesteśmy ludźmi i już z samej definicji uczymy się na własnych przeżyciach, w tym także na błędach.

Różne doświadczenia wpływają na to, że z czasem inaczej postrzegamy nasze życie i to, jak ulotne jest. Krok po kroku doceniamy więc coraz bardziej nasze relacje z innymi ludźmi i wartości takie jak przyjaźń, rodzina, miłość czy zaufanie.

Zdajemy sobie sprawę, że nieważne, gdzie, a z kim. Dobry towarzysz to wartość większa niż najdroższe auto czy dom – najważniejsze to mieć, z kim się śmiać, ale i przy kim płakać.

Motyl na dłoni

Człowiek jest istotą społeczną i tylko więzi z innymi ludźmi pomagają mu się poczuć w pełni kompletnym. Relacje te to jedna z niewielu rzeczy, których naprawdę nie można kupić za żadne pieniądze tego świata.

Tylko w odpowiednim towarzystwie możemy stać się naprawdę sobą. Takie towarzystwo to ludzie, których obecność wpływa na nas jak najlepsze lekarstwo.

Tacy ludzie to skarb i nie zawsze łatwo ich odnaleźć. Czasami nie spodziewamy się nawet, że tuż za rogiem, gdzieś w ukryciu, czai się takie właśnie szczęście. Prawdziwy skarb to nie materialne bogactwo, ale takie właśnie osoby, które mają w sobie magiczny dar – są tymi, które zmieniają nas już na zawsze.

To co najważniejsze bywa na wyciągnięcie ręki

Prawdziwe skarby to ludzie, którzy wprowadzają w nasze życie odrobinę szczęścia. Dzięki nim udaje nam się to, co inaczej byłoby niemożliwe – wspólnie niesiemy emocjonalny bagaż, który mógłby okazać się zbyt ciężki dla pojedynczej osoby.

Z takimi ludźmi możemy dzielić się zarówno radością, jak i smutkiem. Taka zdrowa, wzajemna relacja to piękno samo w sobie, cenniejsze niż jakiekolwiek materialne bogactwo.

Naszym celem powinno być znalezienie kogoś o szczerych i czystych zamiarach, które rozświetlą nawet najmroczniejsze zakamarki naszego serca i umysłu.

Słonie

Na naszej drodze pojawiają się czasami przeszkody, które ciężko jest usunąć w pojedynkę – po to właśnie są nam relacje międzyludzkie, dzięki którym stajemy się sprawniejsi w społecznych i emocjonalnych rozwiązaniach problemów.

Każda relacja to lekcja na przyszłość; każdy człowiek na naszej drodze to bogactwo wiedzy i emocji. Dzięki przebywaniu z innymi ludźmi uczymy się trudnej sztuki empatii, zrozumienia czy słuchania.

Z czasem uczymy się także tworzenia coraz trwalszych relacji, które stają się naszym kapitałem na przyszłość. Jak widzisz nie warto zajmować się tym, co materialne, ale jednocześnie ulotne – warto inwestować w to, co zaprocentuje w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.