Miłość – co zrobić jeśli kochasz bardziej niż partner

Czy czułaś kiedyś, że kochasz swojego partnera bardziej, niż on ciebie? Jest to normalna sytuacja i nie powinna ona być powodem do zmartwień. Jeśli jesteście ze sobą szczęśliwi, nie ma sensu szukać problemów na siłę.

Czasem zdaje nam się, że miłość, jaką odczuwamy w stosunku do partnera jest silniejsza od uczucia z jego strony. Tylko czy mówienie „Nie kochasz mnie tak mocno, jak ja ciebie” w ogóle ma sens? W związku musi istnieć jakaś równowaga, ale nie zawsze przecież tak jest.

Strona, która kocha mocniej zazwyczaj jest bardziej narażona na ból. Jeśli czujesz, że kochasz mocniej, niż twój partner, możesz cierpieć i zastanawiać się czy twój związek ma sens.

Choć wiele par żartuje na temat tego, która z osób w związku kocha mocniej, nie do końca odwzajemniona miłość może boleć bardziej, niż nam się wydaje.

Kocham cię bardziej i przez to w siebie wątpię

Niektóre osoby wręcz cieszą się z tego, że są w związku stroną, która kocha bardziej i znajdują radość w dawaniu partnerowi jak najwięcej. Zdarza się jednak, że swego rodzaju konkurencja wewnątrz związku przenosi się również na obszar uczucia.

Problem w tym, że miłość to nie zawody i nie ma potrzeby ustalać kto wygrywa a kto przegrywa.

Jeśli zaczniesz rozpatrywać związek w takich kategoriach, prawdopodobnie zaczniesz znajdować dowody na to, że uczucie ze strony twojego partnera jest niewystarczające.

kobieta depresja

Najczęściej jednak jest to tylko wytwór twojej wyobraźni. Bardzo ważne jest, aby nie popadać w obsesję na tym punkcie. Zaakceptuj tę sytuację, a będzie ci łatwiej zaakceptować zachowania partnera.

Pamiętaj, że miłość to nie tylko podziw dla dobrych cech danej osoby, ale również akceptacja jego słabych stron.

Jeśli jest ci trudno to osiągnąć, przyjrzyj się swojemu związkowi z innego punktu widzenia. Pomyśl o swoich relacjach z przeszłości. Czy myślisz, że zawsze będziesz w stanie być stroną, która daje więcej?

Z pewnością wiesz, że odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Każdy związek jest inny i niepowtarzalny.

Mów jasno o swoich uczuciach

Jeśli nie czujesz się dobrze w sytuacji, w której twoja miłość jest silniejsza, niż uczucie ze strony twojego partnera, najlepiej jest otwarcie o tym porozmawiać.

On lub ona prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak się czujesz ani z tego, jak postrzegasz tę sytuację. Dzięki szczerej rozmowie możesz zobaczyć wszystko w innym świetle.

Im dłużej będziesz ukrywać swoje uczucia, tym bardziej będą słabnąć więzy twojej relacji. Czasem możesz myśleć, że to miłość i brak równowagi w uczuciu jest problemem, ale w rzeczywistości brakuje wam tylko komunikacji.

kobieta całuje mężczyznę w policzek

Kiedy się otworzysz w kwestii swoich uczuć, może się okazać, że twoja reakcja jest przesadzona. Im dłużej będziesz zwlekać z rozmową na ten temat, tym bardziej będą się pogłębiać twoje zmartwienia, a twój brak poczucia bezpieczeństwa u boku partnera będzie rosnąć.

Pomyśl również o tym, że ukochana osoba najprawdopodobniej zareaguje z troską na to, co powiesz i że zacznie się starać częściej okazywać swoje uczucia.

Nie zawsze jednak sprawy przybierają taki obrót. Reakcja twojego partnera może być całkiem inna, ale liczy się to, że o tym rozmawiacie.

Miłość a osobista przestrzeń

Przestrzeń w związku jest bardzo ważna. Niektórzy są przekonani, że bycie z kimś w relacji oznacza możliwość roszczenia sobie praw do wszystkich obszarów życia danej osoby – czasu, przestrzeni, uczuć itp.

Niestety, takie podejście może niezwykle osłabić związek, a nawet być przyczyna jego rozpadu.

Jeśli czujesz, że kochasz partnera bardziej, niż on ciebie, prawdopodobnie chcesz spędzać z twoim partnerem każdą możliwą chwilę.

Być może im więcej uwagi poświęca ci ukochana osoba, tym silniejszą czujesz miłość z jej strony. Dzięki temu nabierasz pewności co do swojej pozycji w związku.

miłość zakochana kobieta

Jednak wkraczając zbyt mocno w przestrzeń swojego partnera, możesz go jedynie odepchnąć ponieważ będzie czuł, że całkowicie odbierasz mu wolność. Wiecznie się zastanawiasz dlaczego nie zadzwonił? Zamartwiasz się dlaczego cię zbywa? Zachowaj umiar ponieważ takie zachowania prowadzą do nadmiernej kontroli i zależności.

Każdy człowiek potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie. Bycie w związku nie oznacza, że obydwie osoby muszą sobie poświęcać każdą wolną chwilę.

Pamiętaj, że przekonanie o tym, że kochasz mocniej, niż twój partner, prawdopodobnie nie ma uzasadnienia w rzeczywistości i wynika z twojego niskiego poczucia własnej wartości.

WIĘCEJ DLA CIEBIE