Przygotuj domowej roboty odplamiacz!

Październik 29, 2015
Soda oczyszczona, dzięki właściwości pochłaniania oleistych cieczy, skutecznie usuwa tłuste plamy. Bezpośrednio posyp plamę sodą oczyszczoną, pozostaw na pół godziny.

Nasze ubrania brudzą się i nie ma na to rady! Często zdarza się, że plamy pojawiają się nawet podczas samego prania. Niezależnie jednak od pochodzenia plam, zwykle są one trudne do usunięcia i musimy sięgać po rozmaite chemiczne produkty do prania, w tym odplamiacz – bez niego ani rusz, plamy nie chcą zejść.

Obecnie na rynku jest dostępna szeroka gama środków piorących i wywabiających plamy z odzieży. Problem w tym, że są one nafaszerowane chemicznymi substancjami, które nie tylko mogą się okazać szkodliwe dla pranych tkanin, ale przede wszystkim zagrażają środowisku naturalnemu oraz naszemu zdrowiu.

Dziś zachęcamy, żebyś przygotowała swój własny, domowej roboty odplamiacz, który pozwoli ci usunąć z tkanin wszelkiego rodzaju plamy. Nie wydawaj fortuny na produkty o wątpliwej skuteczności – samodzielnie przygotuj środek wywabiający plamy na bazie składników, które na co dzień znajdują się praktycznie w każdym domu!

Dlaczego warto przygotować swój własny odplamiacz?

Obecnie wielu ludzi szuka alternatywnych rozwiązań w życiu codziennym, które byłyby bardziej ekologiczne i mniej szkodziły środowisku naturalnemu oraz ich własnemu zdrowiu. Pranie brudnej odzieży również może być ekologiczne!

Pamiętaj, że wykonując samodzielnie środki piorące, ty sama decydujesz o tym, jakie składniki chcesz wykorzystać. Oprócz tego, że są one bezpieczne dla ciebie, tkanin i środowiska, zwykle są one również niezwykle skuteczne. Ich kolejną zaletą jest także to, że ich cena bardzo przyjemnie cię zaskoczy.

Poniżej przedstawiamy różne przepisy na naturalny odplamiacz. Który z nich najbardziej ci odpowiada?

Odplamiacz na bazie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona doskonała na plamy

Nie ulega wątpliwości, że soda oczyszczona jest jednym z najlepszych produktów, jakie zawsze powinniśmy mieć w domu. Ten bardzo tani biały proszek jest wręcz nieocenionym sprzymierzeńcem domowych porządków, a także skutecznym środkiem wybielającym uporczywe plamy.

  • Plamy z potu i wymiocin – Jeśli na twoich ubraniach pojawiły się nieestetyczne plamy z potu lub wymiocin, wystarczy rozetrzeć na nich miksturę 6 łyżek sody oczyszczonej z 1/2 filiżanki letniej wody. Pozostaw na 15 minut, a następnie wypłucz ubranie w letniej wodzie. Jeśli za pierwszym razem plama nie ustąpi, powtórz tę samą procedurę, po czym normalnie wypierz ubranie w pralce jak zwykle.
  • Tłuste plamy – Tego typy plamy nierzadko przyprawiają o ból głowy – tłuszcz przywiera do tkanin do tego stopnia, że czasami naprawę trudno się go pozbyć. Soda oczyszczona, dzięki właściwości pochłaniania oleistych cieczy, skutecznie usuwa tłuste plamy. Bezpośrednio posyp plamę sodą oczyszczoną, pozostaw na pół godziny, delikatnie wetrzyj szczoteczką, a następnie dokładnie wypłucz wodą.

Odplamiacz na bazie octu

Ocet słynie między innymi z tego, że jest jednym z najlepszych ekologicznych środków czyszczących, jakie istnieją. Produkt ten, który większość z nas ma na co dzień ma w domu, jest doskonałym płynem wywabiającym plamy – nie tylko te z odzieży, również wszelkiego rodzaju zabrudzenia z podłóg, dywanów czy mebli.

  • Różnego rodzaju plamy – W celu usunięcia plam z odzieży lub jakiejkolwiek innej powierzchni, zmieszaj ze sobą 1/2 szklanki octu z 1/4 szklanki wody i 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Nanoś powstały środek czyszczący bezpośrednio na plamy czy zabrudzenia, pozostaw na 15 minut, a następnie dokładnie wypłucz.
  • Plamy z pleśni – Ocet skutecznie usuwa również plamy z pleśni. Aby przygotować tego typu odplamiacz, zmieszaj ze sobą identyczne części octu i soli.

Odplamiacz z cytryny i soli

Świeża cytryna

Sok z cytryny jest naturalnym środkiem wywabiającym plamy. W połączeniu z solą zmienia się w silny odplamiacz, który poradzi sobie z najbardziej uporczywymi plamami (na przykład z kawy, herbaty czy atramentu).

  • Plamy o ciemnym zabarwieniu – Wymieszaj w naczyniu 1/4 szklanki soku z cytryny z kilkoma łyżkami soli i 1/2 szklanki letniej wody. Następnie nanieś mieszankę bezpośrednio na plamę, pozostaw na 10 minut, po czym dokładnie spłucz letnią wodą.

Odplamiacz ze skrobi kukurydzianej i talku

Połączenie skrobi kukurydzianej z talkiem daje w efekcie skuteczny, domowej roboty odplamiacz, który doskonale nadaje się do usuwania plam o ciemnym zabarwieniu (na przykład z czerwonego wina).

  • Plamy z czerwonego wina – W celu usunięcia tego typu plam wymieszaj ze sobą identyczne części skrobi kukurydzianej z talkiem, tak by powstała pasta. Nanieś ją na plamę, pozostaw na 15 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Jeśli jest taka potrzeba, należy powtórzyć procedurę.

Odplamiacz z żółtka jajka

Żółtko kurzego jajka

Odplamiacz z żółtka jajka specjalizuje się w usuwaniu plam z kawy.

  • Plamy z kawy – Wymieszaj żółtko jajka z 1/2 szklanki wody i nanieś mieszankę bezpośrednio na plamę. Pozostaw na 20 minut, a następnie wypłucz ubranie w letniej wodzie.
WIĘCEJ DLA CIEBIE