Przygotuj domowej roboty odplamiacz!

Soda oczyszczona, dzięki właściwości pochłaniania oleistych cieczy, skutecznie usuwa tłuste plamy. Bezpośrednio posyp plamę sodą i pozostaw na pół godziny.
Przygotuj domowej roboty odplamiacz!

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Nasze ubrania brudzą się i nie ma na to rady! Zamiast chemii wypróbuj domowej roboty odplamiacz! Jest on równie skuteczny jak jego odpowiedniki ze sklepowych półek.

Często zdarza się, że plamy pojawiają się nawet podczas samego prania. Niezależnie jednak od pochodzenia zabrudzeń, zwykle są one trudne do usunięcia i musimy sięgać po rozmaite chemiczne produkty do prania, w tym odplamiacz – bez niego ani rusz, plamy nie chcą zejść.

Obecnie na rynku jest dostępna szeroka gama środków piorących i wywabiających plamy z odzieży. Problem w tym, że są one nafaszerowane chemicznymi substancjami, które nie tylko mogą się okazać szkodliwe dla pranych tkanin, ale przede wszystkim zagrażają środowisku naturalnemu oraz naszemu zdrowiu.

Dziś zachęcamy, żebyś przygotował swój własny, domowej roboty odplamiacz, który pozwoli ci usunąć z tkanin wszelkiego rodzaju plamy. Nie wydawaj fortuny na produkty o wątpliwej skuteczności. Samodzielnie przygotuj środek wywabiający plamy na bazie składników, które na co dzień znajdują się praktycznie w każdym domu!

Dlaczego warto przygotować domowej roboty odplamiacz?

Obecnie wielu ludzi szuka alternatywnych rozwiązań w życiu codziennym. Takich, które byłyby bardziej ekologiczne i mniej szkodziły środowisku naturalnemu oraz ich własnemu zdrowiu. Pranie brudnej odzieży również może być ekologiczne!

Pamiętaj, że wykonując samodzielnie środki piorące, ty sam decydujesz o tym, jakie składniki chcesz wykorzystać. Oprócz tego, że są one bezpieczne dla Ciebie, tkanin i środowiska, zwykle są one również niezwykle skuteczne. Ich kolejną zaletą jest także to, że ich cena bardzo przyjemnie Cię zaskoczy.

Poniżej przedstawiamy różne przepisy na naturalny odplamiacz. Który z nich najbardziej Ci odpowiada?

Odplamiacz na bazie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jako domowej roboty odplamiacz

Nie ulega wątpliwości, że soda oczyszczona jest jednym z najlepszych produktów, jakie zawsze powinniśmy mieć w domu. Ten bardzo tani biały proszek jest wręcz nieocenionym sprzymierzeńcem domowych porządków. Co więcej, jest także skutecznym środkiem wybielającym uporczywe plamy. Doskonale usuwa:

  • Plamy z potu i wymiocin. Jeśli na Twoich ubraniach pojawiły się nieestetyczne plamy z potu lub wymiocin, wystarczy rozetrzeć na nich miksturę 6 łyżek sody oczyszczonej z 1/2 filiżanki letniej wody. Pozostaw na 15 minut, a następnie wypłucz ubranie w letniej wodzie. Jeśli za pierwszym razem plama nie ustąpi, powtórz tę samą procedurę. Na koniec normalnie wypierz ubranie w pralce jak zwykle.
  • Tłuste plamy. Tego typy plamy nierzadko przyprawiają o ból głowy. Tłuszcz przywiera do tkanin do tego stopnia, że czasami naprawę trudno się go pozbyć. Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu), dzięki właściwości pochłaniania oleistych cieczy, skutecznie usuwa tłuste plamy. Bezpośrednio posyp plamę sodą oczyszczoną, pozostaw na pół godziny, delikatnie wetrzyj szczoteczką, a następnie dokładnie wypłucz w wodzie.

Domowej roboty odplamiacz na bazie octu

Ocet słynie między innymi z tego, że jest jednym z najlepszych ekologicznych środków czyszczących, jakie istnieją. Produkt ten, który większość z nas ma na co dzień w domu, jest doskonałym płynem wywabiającym plamy. Nie tylko te z odzieży, również wszelkiego rodzaju zabrudzenia z podłóg, dywanów czy mebli. Skutecznie wypierze on:

  • Różnego rodzaju plamy. W celu usunięcia plam z odzieży lub jakiejkolwiek innej powierzchni, zmieszaj ze sobą 1/2 szklanki octu z 1/4 szklanki wody i 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Nanoś powstały środek czyszczący bezpośrednio na plamy czy zabrudzenia. Pozostaw na 15 minut, a następnie dokładnie spłucz wodą.
  • Plamy z pleśni. Ocet skutecznie usuwa również plamy z pleśni. Aby przygotować tego typu odplamiacz, zmieszaj ze sobą identyczne części octu i soli.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Ocet – użyj go, aby wyczyścić swój dom

Odplamiacz z cytryny i soli

Sok z cytryny jest naturalnym środkiem wywabiającym plamy. W połączeniu z solą zmienia się w silny odplamiacz, który poradzi sobie z najbardziej uporczywymi plamami. Na przykład tymi z kawy, herbaty czy atramentu. Dodatkowo usunie między innymi:

Świeża cytryna

 

  • Plamy o ciemnym zabarwieniu. Wymieszaj w naczyniu 1/4 szklanki soku z cytryny z kilkoma łyżkami soli i 1/2 szklanki letniej wody. Następnie nanieś mieszankę bezpośrednio na plamę. Pozostaw na 10 minut, po czym dokładnie spłucz letnią wodą.

Odplamiacz z mąki kukurydzianej i talku

Połączenie mąki kukurydzianej z talkiem daje w efekcie skuteczny, domowej roboty odplamiacz, który doskonale nadaje się do usuwania plam o ciemnym zabarwieniu (na przykład z czerwonego wina).

  • W celu usunięcia tego typu plam wymieszaj ze sobą identyczne części skrobi kukurydzianej z talkiem. Powinna powstać gęsta pasta. Nanieś ją na plamę, pozostaw na 15 minut. Następnie spłucz letnią wodą. Jeśli jest taka potrzeba, należy powtórzyć procedurę.

Odplamiacz z żółtka jajka

Żółtko kurzego jajka

Domowej roboty odplamiacz z żółtka jajka specjalizuje się w usuwaniu plam z kawy.

  • Wymieszaj żółtko jajka z 1/2 szklanki wody i nanieś mieszankę bezpośrednio na plamę. Pozostaw na 20 minut, a następnie wypłucz ubranie w letniej wodzie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.