Sprzątanie kuchni - 10 doskonałych trików

Żeby oszczędzić czas i pieniądze, gdy w grę wchodzi czyszczenie różnych domowych sprzętów kuchennych, warto wyeliminować gotowe produkty chemiczne dostępne w sklepach, a w to miejsce zrobić dobry użytek z naturalnych składników dostępnych w naszym domu.
Sprzątanie kuchni - 10 doskonałych trików

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Szczerze mówiąc sprzątanie kuchni to jeden z najmniej lubianych obowiązków. Zazwyczaj doprowadzenie kuchni do porządku wymaga większego nakładu czasu i pracy w porównaniu ze sprzątaniem innych pomieszczeń naszego domu.

Resztki jedzenia, nagromadzony tłuszcz i bakterie, czy też zaschnięte grudki na powierzchni urządzeń w kuchni sprawiają, że sprzątanie kuchni kojarzy nam się ze stosowaniem wielu kosztownych środków czyszczących, które zawierają szkodliwe substancje chemiczne.

Jednak żeby nie spędzać całych godzin na doprowadzaniu naszej kuchni do perfekcji, warto poznać kilka trików, które pomogą Ci zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Czytając ten artykuł poznasz 10 takich doskonałych trików, które zdecydowanie ułatwią Ci życie!

1. Przybory w kuchni – deska do krojenia

Deska do krojenia

Niektórzy uważają, że deska do krojenia zawiera więcej bakterii, niż można znaleźć w publicznej toalecie. Niezależnie od tego czy to prawda, czy nie, trzeba przyznać, że na desce znajdującej się w naszej kuchni zazwyczaj kumuluje się wiele zanieczyszczeń i mikroorganizmów, które zaskakująco szybko mnożą się w wilgotnym środowisku.

Żeby dokładnie wyczyścić deskę do krojenia poddając jednocześnie dezynfekcji, natrzyj ją gruboziarnistą solą z dodatkiem niewielkiej ilości soku z cytryny. Następnie spłucz wodą i odstaw do wyschnięcia.

2. Czyszczenie blendera

Po każdorazowym użyciu blendera zanurz go w gorącej wodzie z dodatkiem kilku kropli mydła w płynie. Po odczekaniu kilku minut dokładnie wypłucz w letniej wodzie, aby w ten sposób usunąć resztki jedzenia.

3. Czyszczenie piekarnika

Czyszczenie piekarnika

Czyszczenie piekarnika wielu z nas kojarzy się z czymś odrażającym zwłaszcza ze względu na nagromadzone w nim warstwy tłuszczu i zanieczyszczeń, które przylegają do drzwi piekarnika, a także do pozostałych powierzchni.

Żeby wykluczyć używanie bardzo drogich środków przeznaczonych do czyszczenia piekarników, nacieraj tłuste powierzchnie odrobiną sody oczyszczonej, a w następnej kolejności nanieś nieco octu. Pozostaw na kilka minut, a następnie zetrzyj całość suchą szmatką. Szybko zauważysz, że cały tłuszcz został wyczyszczony.

4. Usuwanie tłuszczu z powierzchni patelni

Jeśli chcesz się pozbyć zalegającej warstwy zwęglonego tłuszczu, który za każdym użyciem przypala się jeszcze bardziej na spodzie Twojej patelni, pamiętaj, że w przypadku patelni żeliwnych nie zaleca się używania detergentów, jak również szorstkich gąbek.

Doskonałym trikiem, który zaoszczędzi Ci mnóstwo wysiłku jest użycie do czyszczenia takiej patelni znacznej ilości gruboziarnistej soli. Działanie soli sprawia, że bez uszkodzenia warstwy ochronnej Twoja patelnia zostanie zdezynfekowana i przygotowana do kolejnego użycia.

5. Sposób na tarkę w Twojej kuchni

Tarka

Najczęściej występującym problemem związanym z używaniem tarki jest pozostawanie drobnych resztek produktów spożywczych w różnych jej zakamarkach. Użycie wody z płynem niczego nie zmieni, a pozostawienie tych resztek do kolejnego użycia tarki wywołałoby postanie siedliska wirusów i bakterii.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Czyszczenie domu bez chemii na 5 sposobów

Jak więc możesz ją doczyścić? Zastosuj mały pędzelek lub szczoteczkę do mycia zębów, a z łatwością dostaniesz się nawet do najgłębszych zakamarków, w których stosowanie gąbki wydaje się bezużyteczne, pozostawiając tarkę czystą, zdezynfekowaną i gotową do kolejnego użycia.

6. Czyszczenie śmietnika

Wiadro przeznaczone do przechowywania śmieci powinno być regularnie i dokładnie myte. W przeciwnym razie stanie się prawdziwą wylęgarnią wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, a także much.

Żeby dobrze zdezynfekować śmietnik, a przy okazji pozbyć się z niego przykrych zapachów, wrzuć do środka kilka kostek lodu, przygotowanych wcześniej z wody i octu w równych proporcjach. Kiedy lód się rozpuści, zauważysz, że przykry zapach ustąpił i teraz już wystarczy wypłukać wiadro letnią wodą.

7. Usuwanie przykrych zapachów z młynka do kawy

Młynek do kawy

Jeżeli zauważyłaś, że Twój młynek do kawy dominują przykre zapachy, to po jego umyciu i osuszeniu wsyp do niego nieco ryżu i pozostaw aż do kolejnego użycia.

8. Talerz w kuchence mikrofalowej

Talerz w kuchence mikrofalowej jest zazwyczaj ulubionym miejscem wylęgających się bakterii, ponieważ znajduje się na nim wiele pozostałości, takich jak tłuszcz, resztki jedzenia, które znacznie utrudniają doprowadzenie go do czystości. Co możesz z tym faktem zrobić?

Wlej do talerza wodę i ocet w identycznych proporcjach i ustaw kuchenkę na nagrzewanie na kilka sekund.

9. Nadaj połysk sztućcom

Jeśli zauważasz, że sztućce stają się matowe i nie zmienia tego fakt częstego mycia, mamy na to sposób. Użyj nieco sody oczyszczonej, zwilżonej nieco sokiem z cytryny i za pomocą szmatki nacieraj nią sztućce przez kilka sekund.

Po spłukaniu i wypolerowaniu za pomocą suchej szmatki dostrzeżesz znaczną różnicę


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.