Sposoby na zmarszczki w okolicach ust
Usta otoczone są wrażliwą, cienką i narażoną na zmarszczki warstwą skóry (podobną do tej, która znajduje się przy oczach). To właśnie na jej obszarze widać pierwsze oznaki starzenia się.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zwalczyć zmarszczki i możliwie jak najdłużej cieszyć się zdrowo i młodo wyglądającą skórą.
Zmarszczki wokół ust – dlaczego, gdzie, jak?
Wyróżnia się wiele przyczyn, ze względu na które wokół ust pojawiają się zmarszczki. Oto niektóre z nich:
- Nadmierny stres bądź lęk, który prowadzi do napięcia mięśni wokół ust.
- Nieustanne oblizywanie warg w ciągu dnia.
- Złe nawyki pielęgnacyjne skóry.
- Brak nawilżania.
- Dieta uboga w witaminy i minerały.
- Niewystarczająca ilość przeciwutleniaczy.
- Nadmierna ekspozycja na słońce, wiatr lub zimno oraz brak odpowiedniej ochrony przed nimi.
- Niewystarczająca ilość ćwiczeń na mięśnie wokół ust.
- Picie poprzez słomkę bądź palenie.
- Słaba cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu.
Zobacz także: Jędrna skóra – 6 skutecznych wskazówek
W jaki sposób zredukować zmarszczki wokół ust?
Jeżeli wokół twoich ust pojawiają się pierwsze zmarszczki, które natychmiast zaczynają ci przeszkadzać, dobrze będzie jak najszybciej zacząć dostosowywać się do poniższych wskazówek.
Jeżeli natomiast jeszcze nie narzekasz na zmarszczki, powinnaś i tak pamiętać o poniższych poradach, gdyż pomogą ci one uniknąć ich przez dłuższy czas, a także cieszyć się odpowiednio nawilżonymi ustami.
Ćwiczenia na mięśnie wokół ust, które redukują zmarszczki
W jaki sposób ćwiczyć mięśnie wokół ust? Bez obaw, nie musisz w tym celu zapisywać się na żaden specjalny kurs. Możesz wykonywać proste ćwiczenia w domu (lub gdziekolwiek tylko chcesz).
Pozwolą ci one wzmocnić mięśnie wokół ust i usprawnią przepływ krwi. Otwórz powoli swoje usta, jakbyś chciała powiedzieć “O” lub ziewnąć. Następnie otwórz usta, jakbyś chciała powiedzieć “A”. Zmieniaj te pozycje ust bez zamykania warg.
Poczujesz delikatne napięcie podczas poruszania ustami, bo nie są one do tego przyzwyczajone – to normalne. Jeśli masz suche usta, nałóż na nie przed ćwiczeniami kilka kropli olejku migdałowego. Na pewno zauważysz różnicę.
Świadomość swojego ciała
Zwracaj uwagę na to, w jakiej pozycji znajdują się twoje usta podczas codziennych czynności: w pracy, w domu, podczas oglądania telewizji, czytania książki czy rozmowy z przyjaciółką. Czasami nawet nie jesteśmy świadomi, że zaciskamy usta, szczególnie, gdy czujemy złość, napięcie lub zdenerwowanie.
Jeśli zauważysz, że zaciskasz swoje usta, natychmiast je rozluźnij, bo właśnie w ten sposób powstają zmarszczki.
Olejki eteryczne
Olejek migdałowy przedstawiony w przykładzie powyżej to nie jedyna ciekawa metoda, która utrzyma Twoje usta w dobrym stanie i zredukuje zmarszczki wokół nich. Gdy bierzesz kąpiel, gorąca woda otwiera ponadto pory twojej skóry.
Wykorzystaj ten czas na aplikację olejku orzechowego. Jeśli nie planujesz kąpieli, możesz nawilżyć ręcznik ciepłą wodą i wykonać nim masaż wokół swoich ust.
Pamiętaj, że jest to bardzo delikatny obszar, który łatwo sparzyć gorącym ręcznikiem. Wybieraj olejki eteryczne z wysoką zawartością witaminy E, aby jak najlepiej zwalczyć zmarszczki.
Zobacz także: Olejki eteryczne – 5 przykładów i wpływ na zdrowie
Maseczki
Jest wiele różnych sposobów na odżywienie i zadbanie o skórę, aby zredukować zmarszczki i zapobiegać ich powstawaniu. Oto kilka przepisów na skuteczne maseczki:
Przepis 1
Składniki
- 1 łyżka stołowa miodu
- Łyżka stołowa jogurtu
- 1 łyżka stołowa cukru
Przygotowanie
Wymieszaj wszystkie trzy składniki ze sobą i rozprowadź je na ustach przy pomocy delikatnych okrężnych ruchów. Następnie pozostaw mieszankę na ustach przez parę minut, a potem spłucz ją ciepłą wodą.
Przepis 2
Składniki
- 3 łyżki stołowe wosku pszczelego
- 5 kropli oleju morelowego
- 5 kropli oleju kamforowego
Przygotowanie
Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i nałóż je na usta. W ten sposób nie tylko zwalczysz zmarszczki, lecz również nawilżysz i odżywisz suche, spierzchnięte usta.
Kremy
Kremy bardzo dobrze nawilżają usta i pokonują zmarszczki. Dobrym sposobem jest ponadto zmieszanie olejku z aloesu z owocami dzikiej róży.
Składniki
- 1 łodyga aloesu
- Garść owoców dzikiej róży
- 1 szklanka wody
Przygotowanie
Podgrzej wodę razem z owocami dzikiej róży. W międzyczasie wydobądź olejek z łodygi aloesu. Następnie pozwól miksturze z dziką różą schłodzić się i odcedź ją.
Dodaj do płynu olejek z aloesu i całość nałóż na usta. Nie nadużywaj tego kremu, gdyż możesz w ten sposób spowodować zdecydowanie odmienne efekty.
Nawilżenie a zmarszczki
Aby cieszyć się piękną skórą, zarówno w okolicy ust, jak i w każdym innym miejscu swojego ciała, musisz pamiętać o dobrej diecie. Korzystne dla twojego zdrowia okażą się soki i świeże sałatki.
Uwzględnij w swojej diecie poniższe składniki, a szybko zobaczysz poprawę stanu swojej skóry:
- Awokado
- Lucerna
- Sezam
- Marchewka
- Brokuły
- Cytryna
- Gujawa
- Pomidory
Wszystkie z nich są znakomitym źródłem witaminy E, przeciwutleniaczy, witaminy C i enzymów, które zwalczają zmarszczki i sprawiają, że skóra staje się gładsza oraz piękniejsza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ahmad, Z. (2010). The uses and properties of almond oil. Complementary therapies in clinical practice, 16(1), 10-12. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388109000772?via%3Dihub
- Blomhoff, R., Carlsen, M. H., Andersen, L. F., & Jacobs, D. R. (2006). Health benefits of nuts: Potential role of antioxidants. British Journal of Nutrition. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/health-benefits-of-nuts-potential-role-of-antioxidants/73C2B58F9AE6CC08786078548018E30D
- Traber, M. G., & Atkinson, J. (2007). Vitamin E, antioxidant and nothing more. Free Radical Biology and Medicine. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0891584907002195?via%3Dihub
- Frizzo, C. D., Santos, A. C., Paroul, N., Serafini, L. A., Dellacassa, E., Lorenzo, D., & Moyna, P. (2000). Essential oils of camphor tree (Cinnamomum camphora Nees & Eberm) cultivated in southern Brazil. Brazilian Archives of Biology and Technology, 43(3), 313-316. http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1516-89132000000300011
- Izquierdo Hernández, A., Armenteros Borrell, M., Lancés Cotilla, L., & Martín González, I. (2004). Alimentación saludable. Revista cubana de enfermería, 20(1), 1-1. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192004000100012
- Rodríguez Domínguez, I., Santana Gutiérrez, O., Recio López, O., & Fuentes Naranjo, M. (2006). Beneficios del Aloe Vera l.(sábila) en las afecciones de la piel. Revista Cubana de Enfermería, 22(3), 0-0. http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S0864-03192006000300004&script=sci_arttext&tlng=pt