Ćwiczenia – jak je zacząć?
Aby zapobiec urazom, a także aby uniknąć zakwasów istotne jest rozciąganie, zarówno przed, jak i po treningu. Zwiększamy elestyczność mięśni oraz zmniejszamy ryzyko przykurczów.

Wiele razy myślałaś o tym, żeby zacząć ćwiczenia, ale aż do teraz nie znajdowałaś w sobie motywacji. Jako że już podjęłaś tę decyzję, polecamy Ci przeczytać poniższy artykuł. Podzielimy się z Tobą wskazówkami, które sprawią, że ćwiczenia przyniosą Ci jeszcze więcej korzyści niż przypuszczałaś. I to już od pierwszych dni!
Ćwiczenia – zaczynaj stopniowo
Nie chodzi tylko o to, żeby zacząć ćwiczenia. Ważne, żeby utrzymać tę siłę woli na dłuższą metę. Aby to osiągnąć, nie możesz być zbyt radykalna, bo osiągniesz ten sam rezultat co w przypadku diet – przemęczenie i efekt jojo.
Zaczynaj stopniowo, z umiarem. Nie ustalaj sobie zbyt wygórowanych celów. Zwiększaj czas poświęcany na ćwiczenia i ich intensywność wraz z upływem tygodni i miesięcy.
Nie zapominaj o nagradzaniu samej siebie, za każdym razem kiedy uda Ci się pokonać kolejny etap.
Proponujemy przygotować sobie kalendarz i zaznaczyć w nim wszystkie ćwiczenia, które zamierzasz zrealizować.
Nie powinnaś cierpieć
Ćwiczenia są ściśle związane z wysiłkiem, nie z cierpieniem. Do naszego mózgu powinny docierać impulsy pozytywne, pełne satysfakcji, a nie te negatywne.
Dlatego to tak ważne, żebyś – w miarę możliwości – wybrała te ćwiczenia, które lubisz i które wypełniają Cię zadowoleniem. Niektóre z Pań zapisują się na zajęcia grupowe z przyjaciółkami, puszczają przyjemną muzykę lub ćwiczą na świeżym powietrzu.

Nie zapominaj o rozciągnięciach „przed” i „po”!
Rozciągnięcia i ćwiczenia to dwa nieodzowne elementy. Podczas wysiłku fizycznego, zmuszamy nasze mięśnie do ciągłej pracy. Żeby rzeczywiście osiągnąć rezultaty, musimy pamiętać o tym, żeby się rozciągnąć.
Tylko w ten sposób unikniemy kontuzji i urazów i utrzymamy prawidłową postawę ciała.

Pij wodę
Woda nie tylko gasi pragnienie. Jeżeli nadmiernie się pocimy i nie uzupełniamy płynów, istnieje ryzyko odwodnienia organizmu, co może prowadzić do całkowitego wyczerpania i innych poważnych konsekwencji.
Zawsze miej przy sobie butelkę wody. Możesz nawet przygotować własny napój izotoniczny, dodając soku z cytryny, soli morskiej i miodu.
Uważaj na oddychanie
Realizując ćwiczenia fizyczne, bardzo często zapominamy o najważniejszym – oddychaniu. Jeżeli nie robimy tego prawidłowo, dużo szybciej się męczymy i musimy poświęcić o wiele więcej czasu na odpoczynek.
Wraz ze wzrostem intensywności, wdech i wydech muszą być skoordynowane z rytmem danego ćwiczenia. Zauważysz ogromną różnicę.
Zachowaj odpowiednią postawę!
Wykonując ćwiczenia skupiamy się na czymś konkretnym, całkowicie zapominając o reszcie naszego ciała. Jeżeli mamy przy sobie dobrego trenera, on na pewno nam przypomni o odpowiedniej postawie.
To zupełnie normalne, że czujemy się zmęczone, albo że mamy zakwasy. Natomiast nigdy nie powinnyśmy odczuwać bólu ani dolegliwości pourazowych.
Nie rezygnuj z masażu
Podczas pierwszych tygodni nasze ciało jest zmuszone dostosować się do nowego rytmu. Na pewno będziesz czuła się obolała i zmęczona. Możesz wynagrodzić sobie włożony wysiłek masażem, sesją u fizjoterapeuty, osteopaty, itp.
Poszukaj zawodowca i pozwól, żeby Twoje ciało odpowiednio się zrelaksowało.

Zjadaj proteiny
Proteiny są podstawą naszej diety. Jeżeli zwiększa się nasza aktywność fizyczna, należy szczególnie wziąć je pod uwagę. Białko, uzyskiwane nie tylko z warzyw, wspomaga wzrost masy mięśniowej.
W Twojej diecie nie może zabraknąć przynajmniej niektórych z poniższych produktów:
- Mięso.
- Ryby.
- Jajka.
- Mleko i jego pochodne.
- Rośliny strączkowe.
- Orzechy i bakalie.
- Grzyby.
- Spirulina.
- Pełnoziarniste zboża.
Arnika na obolałe mięśnie
Bardzo dobrym lekiem dla sportowców jest arnika – roślina używana do zapobiegania i leczenia kontuzji. Stosuje się ją zarówno przed, jak i po wysiłku fizycznym.
- Maść z arniki: wmasuj ją w obolałe lub spuchnięte miejsca.
- Arnika Montana 15 CH – te homeopatyczne granulki są niezastąpione jeżeli dopiero zaczynasz ćwiczenia. Wystarczą 3 granulki pod językiem, 3 razy dziennie. Nigdy nie stosuj jej podczas posiłków. Unikaj też kontaktu z miętą (gumy do żucia lub pasta do zębów).