Libido u kobiet - jak leczyć, kiedy spada?
Spadek libido u kobiet może mieć związek z wieloma różnymi czynnikami, takimi jak zmiany hormonalne, stres, zmęczenie, problemy zdrowotne czy emocjonalne.
W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka domowych sposobów, dzięki którym poprawisz swoje samopoczucie, a dodatkowo również libido. Gotowa? Czytaj dalej!
Sposoby na spadek libido
Cynamon, imbir i miód
Niektóre przyprawy to nie tylko smaczny dodatek zapewniający potrawom wyjątkowy smak, ale także naturalne środki pobudzające nasze organy wewnętrzne do pracy, przyspieszające trawienie, dodające energii, poprawiające krążenie, a także… libido.
Jeśli chodzi o poprawę libido u kobiet, zdecydowanie najskuteczniejsze w działaniu będą cynamon i imbir. Są to niezwykle zdrowe produkty o wyjątkowym smaku, które łatwo wykorzystać do przygotowania codziennego śniadania.
Najłatwiej będzie przygotować syrop z cynamonu, imbiru oraz miodu – wymieszanych ze sobą w równych proporcjach. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i przechowuj je w szklanym pojemniku, na przykład w słoiku.
Codziennie rano zjedz łyżkę stołową tak przygotowanego syropu (na przykład rozcieńczonego w szklance ciepłej wody), a następnie odczekaj 15 minut zanim zjesz śniadanie.
Przeczytaj również: Miłość a pożądanie – co robić, gdy się wypala?
Pieprzyca na objawy menopauzy i wzrost libido
Na spadek libido związany ze zmianami hormonalnymi wywołanymi przez menopauzę niezwykle skutecznym środkiem będzie pieprzyca. Działa ona na trzy sposoby:
- zwiększa popęd seksualny
- reguluje pracę układu hormonalnego i łagodzi objawy menopauzy
- poprawia kondycję skóry, włosów i kości
Ten pochodzący z Peru korzeń jest niezwykle bogaty w proteiny, aminokwasy, węglowodany, błonnik, witaminy (B1, B2, B5) oraz minerały, takie jak żelazo, wapń, fosfor, potas, sód i cynk. Polecamy szczególnie pieprzycę sprzedawaną w formie sproszkowanej.
Pamiętaj jednak, że pieprzyca może podnosić ciśnienie krwi, a u niektórych kobiet powoduje nerwowość – zacznij więc od jej niewielkiej ilości.
Czerwone smoothie podsycające namiętność
Uważa się, że czerwone owoce w naturalny sposób zwiększają libido, a dodatkowo poprawiają krążenie i pomagają zapobiec chorobom nowotworowym.
Najlepiej zacznij od różnych sposobów wykorzystaniach ich w swoim śniadaniu. Może być to na przykład poniższe smoothie z czerwonych owoców, które zapewni Ci energię i witalność, której potrzebujesz.
Składniki
- garść czerwonych owoców (wedle uznania)
- pestki z 1/2 granatu
- 1 czerwone jabłko ze skórką
- szczypta pieprzu cayenne
- szklanka wody
Sposób przygotowania
Zmiksuj wszystkie składniki, aż uzyskasz gładką kremową konsystencję. Jeśli napój jest zbyt kwaśny, dosłódź go odrobiną miodu.
Kolory w Twojej sypialni a libido
Działanie koloru czerwonego na Twoje libido to nie tylko domena owoców – równie istotne jest otaczanie się odpowiednimi barwami w celu podsycania namiętności w swoim związku.
Nie polecamy jednak malowania ścian w sypialni na kolor czerwony, gdyż może wywoływać on nadmierne pobudzenie emocjonalne, a nawet agresję.
Najlepszym sposobem będzie wybór czerwonych dodatków do swojego mieszkania, takich jak obrazki, zasłony, meble czy pościel. Dzięki temu, w dyskretny, ale skuteczny sposób, wpłyniesz pozytywnie na swoje życie intymne.
Przeczytaj również: Jak kolory wpływają na Twoje emocje?
Afrodyzjaki – olejki
Czy wiesz, że niektóre olejki eteryczne działają jak afrodyzjaki? Ich zapach i właściwości skutecznie poprawią jakość Twojego życia seksualnego. Szczególnie polecamy takie olejki:
- cynamonowy
- jaśminowy
- różany
- waniliowy
- lawendowy
- bergamotowy
- muszkatołowy
- olejek ylang-ylang
Aby w pełni skorzystać z właściwości olejków, upewnij się, że zawsze kupujesz tego typu produkty z zaufanego źródła i że są to naturalne olejki, bez domieszek substancji chemicznych. Sprawdź ofertę najbliższego sklepu zielarskiego lub sklepu z naturalnymi produktami!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Graziottin, A. (2000). Libido: The biologic scenario. In Maturitas. https://doi.org/10.1016/S0378-5122(99)00072-9
- Pfaus, J. G., & Scepkowski, L. A. (2005). The biologic basis for libido. Current Sexual Health Reports. https://doi.org/10.1007/s11930-005-0010-2