Naturalne soki na kamienie nerkowe
Nerki to narządy odpowiedzialne między innymi za eliminację moczu i substancji toksycznych z organizmu. Niejednokrotnie z powodu braku odpowiedniego nawodnienia, infekcji i wszelkich zaburzeń związanych z funkcjonowaniem tych organów dochodzi do krystalizowania się minerałów i białek znajdujących się w moczu. Tak powstają kamienie nerkowe.
Kamienie nerkowe uważane są za jedną z najczęstszych dolegliwości nerek. Szacuje się, że około 10% populacji, chociażby raz w życiu doświadczyło problemów zdrowotnych wynikających z ich występowania. Do tworzenia kamieni najczęściej dochodzi poprzez krystalizowanie się szczawianu wapnia, fosforanu wapnia czy też kwasu moczowego.
Kamienie nerkowe — czego jeszcze o nich nie wiesz?
Biorąc pod uwagę skład kamieni nerkowych można podzielić je na:
Kamienie nerkowe zbudowane ze szczawianu wapnia — to te, które występują najczęściej, a ich przyczyną jest nagromadzenie szczawianu i wapnia w moczu. Mogą być efektem nieodpowiedniego metabolizmu wapnia w organizmie.
U osób spożywających produkty wysokobiałkowe lub produkty będące źródłem węglowodanów rafinowanych występuje większe ryzyko występowania kamieni nerkowych.
Rozmiary kamieni mogą wahać się od bardzo małych przez średnie, powszechnie zwane piaskiem, do takich, których wielkość może osiągnąć nawet 1-2 cm.
Kamienie struwitowe — są zdecydowanie większe i powstają w wyniku przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami, które wytwarzają enzym rozkładający mocznik — ureazę. Stwierdzono przypadki, w których doszło do zajęcia przez nie całego obszaru nerki.
Przeczytaj także artykuł: Nerki – soki na ich oczyszczenie i poprawę krążenia krwi
Kamienie kwasu moczowego (moczanowe) — ten rodzaj kamieni stwierdzono u osób z wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi lub cierpiących na dnę moczanową. Mogą być również konsekwencją leczenia środkami obniżającymi wartość pH w organizmie.
W niektórych przypadkach kamienie nerkowe mogą nie być zauważone, ponieważ nie prezentują dokuczliwych objawów i przy takich okazjach nie powodują problemów z oddawaniem moczu. Ich wykrycie umożliwiają zdjęcia rentgenowskie, a także stwierdzenie infekcji dróg moczowych.
Niemniej jednak praktycznie we wszystkich przypadkach pojawienia się kamieni nerkowych pacjenci uskarżają się na wyraźne symptomy, które daje kolka nerkowa.
Soki na kamienie nerkowe
Sok z aloesu i grejpfruta
Mieszanka ta jest bardzo pomocna przy dolegliwościach związanych z kamieniami nerkowymi, ponieważ skutecznie je rozpuszcza.
Składniki:
- miąższ z połówki liścia aloesu
- 1,5 szklanki soku z grejpfruta
- miód (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Najpierw należy wydobyć miąższ z połówki liścia aloesu. Następnie dokładnie umyć, obrać i wycisnąć sok z grejpfruta. Wszystkie składniki należy umieścić razem w blenderze i dokładnie ze sobą wymieszać. Dla osłody można dodać odrobinę miodu. Preparat należy spożywać każdego dnia.
Sok z dodatkiem mango
Innym sposobem na skuteczne rozpuszczenie kamieni nerkowych w naturalny sposób to picie soku z mango. Sok ten jest bardzo prosty w przygotowaniu, a jednocześnie bardzo smaczny.
Składniki:
- mango
- melon
- brzoskwinia
- pomarańcza
- grejpfrut
Sposób przygotowania:
Wszystkie owoce należy obrać i pozbawić pestek oraz nasion, a następnie umieścić w sokowirówce. Otrzymany sok należy spożywać dwa razy dziennie każdego dnia.
Sok z marchewki
Ten sok to połączenie właściwości marchewki ze zdrowotnymi właściwościami innych składników, takich jak czosnek, jabłko, tymianek, ogórek i pomarańcza. Wszystkie składniki charakteryzują się silnymi zdolnościami do leczenia kamicy nerkowej.
Składniki:
- 4 marchewki
- 2 jabłka
- 2 ząbki czosnku
- 1 ogórek
- 2 łyżeczki świeżego tymianku
- 1 pomarańcza
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki należy umieścić w sokowirówce, a następnie przelać do szklanki.
Sok z żurawiny
Sok z żurawiny charakteryzuje się silnymi właściwościami oczyszczającymi, ma także zdolność do rozpuszczania kamieni nerkowych.
Składniki:
- 1 szklanka soku z żurawiny
- pół szklanki wody
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Sposób przygotowania:
Połącz ze sobą wszystkie składniki i spożywaj jedną szklankę mieszanki dziennie.
Polecamy też: Kamienie żółciowe — jak ich uniknąć?
Kamienie nerkowe – dodatkowe zalecenia
Włączenie do dziennej diety naturalnych soków to nie wszystko, należy również zwiększyć spożycie wody. Dzięki temu zostanie usprawniona praca nerek. Choć może sprawić to nieco bólu i dyskomfortu, wpłynie to korzystnie na rozpuszczenie i ostateczne wydalenie kamieni.
Zaleca się również unikanie spożywania białka zwierzęcego przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia potasu.
Oprócz tego należy unikać kakao, szpinaku, czarnej herbaty, pieprzu, orzechów i rabarbaru, ponieważ produkty te charakteryzują się wysoką zawartością szczawianów.