Kamienie żółciowe — jak ich uniknąć?

· Marzec 17, 2016
Wystarczy jedynie 3 gramy oliwy z oliwek i kilka kropli soku z cytryny na pusty żołądek, by ukoić nadwyrężoną wątrobę i woreczek żółciowy.

Nigdy nie powinniśmy ustawać w poszukiwaniu wskazówek, rad i metod wspomagających działanie i chroniących naszą wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Stłuszczenie wątroby czy też kamienie żółciowe, czyli złogi powstające w pęcherzyku lub drogach żółciowych to przypadłości, którym lepiej zapobiegać niż później leczyć.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę, która w dzisiejszych czasach nie należy do najzdrowszych i przynosi więcej szkód niż korzyści. Jedzenie w pośpiechu potraw bogatych w tłuszcze oraz dostarczanie niewystarczającej ilości składników odżywczych to główne cechy charakterystyczne dzisiejszych sposobów odżywiania.

W jaki sposób możemy wspomóc naszą wątrobę, oczyścić woreczek żółciowy i ustrzec się przed związanymi z nimi chorobami i bólem, jaki niosą ze sobą kamienie żółciowe?

Kamienie żółciowe, a oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego

Wątroba i pęcherzyk żółciowy

Nie ważne, w jakim jesteś wieku, czy jesteś osobą otyłą, czy cieszysz się odpowiednią wagą. Dobry stan wątroby i woreczka żółciowego ma wpływ na stan całego organizmu bez względu na to, w jakim jest wieku.

Czy wiesz, dlaczego wątroba najczęściej choruje i co sprawia, że kamienie żółciowe zaczynają się pojawiać? Oto kilka powodów:

 • regularne spożywanie rafinowanych cukrów, mąki, kofeiny powoduje, że ilość witamin z grupy B dostarczanej wraz z pokarmem jest zredukowana, co skutkuje zmniejszeniem produkcji kwasu solnego — podstawowej substancji niezbędnej do przeprowadzania prawidłowego procesu trawienia
 • gdy dostarczana żywność nie jest metabolizowana w odpowiedni sposób, pojawiają się gazy i wytwarzane są toksyczne substancje, które za pośrednictwem ścian jelita dostają się do układu krwionośnego. Wszystko to odbija się na wątrobie i może doprowadzić do tego, że kamienie żółciowe staną się naszym problemem
 • co zatem z naszymi jelitami? Wszyscy zdajemy sobie sprawę z istotności ich stanu dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Znajdziemy w nich bowiem pożyteczne bakterie, które usprawniają przetwarzanie substancji pokarmowych i pomagają w eliminacji zbędnych produktów przemiany materii
 • dieta uboga w składniki odżywcze, nadużywanie antybiotyków i niektórych leków wyjaławia organizm, niszczy pożyteczne bakterie, umożliwiając tym samym wzrost tych szkodliwych. To również doprowadza do pogorszenia stanu wątroby i gromadzenia się toksyn w jelicie grubym
 • w organizmie, w którym obserwuje się nagromadzenie toksyn i zbyt wysoki poziom tłuszczów istnieje spore prawdopodobieństwo, że poziom cholesterolu również jest podwyższony, a to ma bezpośredni wpływ na stan pęcherzyka żółciowego
 • kamienie żółciowe to nic innego jak złogi między innymi wytrąconego cholesterolu, które mogą pojawić się zarówno w pęcherzyku, jak i w przewodach żółciowych

Jak oczyścić wątrobę i pęcherzyk żółciowy?

1. Jedna łyżka oliwy z oliwek wraz z sokiem z cytryny na pusty żołądek

Oliwa z cytryną

Wystarczy jedynie 3 gramy oliwy z oliwek i kilka kropli soku z cytryny na pusty żołądek, by ukoić nadwyrężoną wątrobę i woreczek żółciowy.

Ten jeszcze starożytny sposób łączy kwasy tłuszczowe z oliwy z przeciwutleniaczami i witaminami, które znajdują się w cytrynie, tworząc balsam dla tych dwóch narządów. Wystarczy pamiętać o jego spożyciu na czczo zaraz po przebudzeniu.

2. Szklanka soku jabłkowego na pusty żołądek

Sok jabłkowy

Jabłko to idealny owoc wzmacniający i oczyszczający wątrobę. Sekret tkwi w wysokim poziomie witamin i pektyn, które świetnie sprawdzają się w momencie usuwania ciężkostrawnych resztek pokarmowych.

Obecny w jabłku kwas jabłkowy pomaga w oczyszczeniu dróg żółciowych i usuwa wszelkie  złogi, które zaczynają się tam tworzyć. Dzięki zdolnościom fermentacyjnym soku, drogi żółciowe rozszerzają się, a to faworyzuje przepływ żółci.

Wystarczy umyć dokładnie jabłka, umieścić je w blenderze i czerpać korzyści ze świeżego soku jabłkowego, który również doskonale wpływa na naszą skórę.

3. Po południu szklanka soku grejpfrutowego na kamienie żółciowe

Sok grejpfrutowy

Na pewno miewasz te dni, gdy bez wyraźnej przyczyny czujesz się napuchnięta, masz gazy i odczuwasz, że procesy trawienne nie zachodzą poprawnie. Prostym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest szklanka soku ze świeżego grejpfruta.

Grejpfrut ten doskonale sprawdza się przy oczyszczaniu wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów i przeciwutleniaczy sprawia, że kamienie żółciowe ulegają rozpuszczeniu, a oprócz tego skutecznie oczyszcza wątrobę i detoksykuje pęcherzyk żółciowy.

Z tego powodu warto pamiętać o grejpfrucie w czasie przygotowywania śniadania lub lunchu. Nie tylko pomoże on na trawienie, ale może być smaczną przekąską.

4. Przestrzeganie kilku zasad żywieniowych

Lekarstwa

 • aby prawidłowo oczyścić wątrobę i pęcherzyk żółciowy należy całkowicie ograniczyć spożycie przetworzonych produktów, mrożonek, rafinowanej mąki, cukru, soli, alkoholu i słodkich napojów gazowanych
 • należy unikać spożywania zimnych napojów ponieważ utrudnia to prawidłową detoksykację wątroby. Najlepiej zdecydować się na wodę i naturalne soki w temperaturze pokojowej
 • należy unikać czerwonego mięsa i nabiału
 • odpowiednio nawadniać organizm i dostarczać mu przynajmniej dwa litry wody dziennie
 • starać się unikać nagminnego spożywania lekarstw, natomiast po antybiotyki należy sięgać najrzadziej jak to możliwe