Skutki uboczne chemioterapii – sposób na złagodzenie
Pada diagnoza: nowotwór. Nawet, gdy lekarz zapewnia nas, że wyjdziemy zwycięsko z walki z tą chorobą, każdy z nas odczuwa ogromny niepokój i strach przed tym śmiertelnym wrogiem. A zwłaszcza przed niszczycielskimi skutkami ubocznymi chemioterapii.
Jak powszechnie wiadomo, choroba ta nie byłaby tak straszna, gdyby nie wyniszczające organizm efekty chemioterapii. Znaczna większość pacjentów właśnie ich obawia się najbardziej. Dlatego też naukowcy nieustannie pracują nad rozwiązaniami, które byłyby w stanie złagodzić skutki uboczne tej terapii leczenia nowotworów.
Najbliżej sukcesu w tej dziedzinie są naukowcy i specjaliści zajmujący się badaniami nad wpływem chemioterapii na organizm pacjentów z rakiem płuc. Dowiedz się razem z nami, jakie jest działanie leku, który łagodzi efekty uboczne chemioterapii. A także kiedy będzie on powszechnie dostępny na rynku farmaceutycznym.
Najczęściej występujące skutki uboczne chemioterapii
Zanim skupimy się na konkretnym przykładzie nowotworu płuc, chcielibyśmy pokrótce przypomnieć najczęstsze i zarazem najbardziej uciążliwe skutki uboczne każdej terapii leczniczej opartej na chemioterapii.
Obok najbardziej kojarzoną z chemioterapią utratą włosów równie przykre okazują się:
- Złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu
- Nudności
- Wymioty
- Silne bóle
- Uszkodzenia różnych zdrowych organów
Warto zdać sobie sprawę z tego, że chemioterapia opiera się na podawaniu pacjentowi potężnych dawek silnych leków, które niszczą nie tylko komórki rakowe, ale również zdrowe tkanki i organy. Łatwo więc wyobrazić sobie gigantyczną walkę, jaką nasz organizm stacza z potężnym wrogiem-nowotworem.
Żądne wygranej komórki rakowe z wielką siłą atakują zdrowe komórki naszego organizmu. Z kolei, aby nasze ciało mogło zwalczyć wroga, konieczne jest zastosowanie terapii leczniczej, która niestety uszkadza również zdrowe tkanki i komórki i tak bardzo osłabionego organizmu pacjenta.
Takie rozwiązanie jest bardzo szkodliwe dla chorego organizmu. Naukowcy zatem wkładają olbrzymi wysiłek w badania na lekiem mającym na celu złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie szkodliwych skutków ubocznych chemioterapii.
Immunoterapia – alternatywa dla chemioterapii w przypadku raka płuc
Naukowcy zgodnie potwierdzają, że najlepszą i zarazem najskuteczniejszą walką z rakiem stanowi wzmocnienie zdrowych komórek. To właśnie taka strategia powinna zastąpić wyniszczającą dla organizmu komórek terapię leczniczą w postaci chemioterapii.
Ten sposób leczenia raka nosi nazwę immunoterapii. Niestety pomimo ogromnego sukcesu i fantastycznych rezultatów tej nowoczesnej strategii, okazała się ona bezskuteczna w przypadku nowotworów płuc.
Naukowcy i specjaliści rozpoczęli więc badania nad zachowaniem się komórek rakowych w płucach w celu dostosowania ich no tej nowoczesnej metody lub opracowania innej alternatywy, dzięki której można by zapobiec szkodliwym skutkom ubocznym chemioterapii.
- Po niedługim czasie odkryto, że rozwijające się w płucach komórki nowotworowe tworzą wokół siebie ochronną powłokę, która uniemożliwia wniknięcie leku do ich wnętrza. W przypadku innych nowotworów system immunologiczny organizmu zadziałał zgodnie z przewidywaniami.
- Nasunęło się zatem pytanie: W jaki sposób można osiągnąć, by lek mający na celu zredukowanie skutków ubocznych chemioterapii w przypadku raka płuc był w stanie zwalczyć napotykane przeszkody?
- Ekipa onkologów ze szpitala 12 de Octubre w Madrycie (Hiszpania) wytyczyła w tym aspekcie zupełnie nowy szlak. Postanowili oni skierować strategię leczenia nie na układ immunologiczny w ogólnym znaczeniu, lecz bezpośrednio na konkretne białko, znane jako PD1.
Przeczytaj koniecznie: Nowotwór płuc – bardziej niebezpieczny dla kobiet
- Lekarz specjalista w dziedzinie onkologii, Gil Bazo, wyjaśnia, że gdy białko PD1 wchodzi w kontakt z innym białkiem – PD-L1 – i następuje ich połączenie. Wówczas komórki rakowe nie identyfikują ich jako wrogich i otwierają przed nimi swą barierę ochronną.
- W ten sposób narodził się nowy lek, który budzi wielkie nadzieje wśród tysięcy pacjentów zmagających się z rakiem płuc. Jego nazwa to Pembrolizumab.
Warto jednak zaznaczyć, że lekarstwo to nie znajduje zastosowania przy leczeniu wszystkich typów nowotworów płuc. Jego skuteczność jest uzależniona od poziomu obecności białka PD-L1. Gdy ten nie przekracza 49%, wówczas proces łączenia się białek nie zachodzi i lek okazuje się nieskuteczny.
Lekarstwo, które byłoby w stanie przemienić raka płuc w chorobę przewlekłą
W wielu różnych artykułach pisaliśmy, że strategie leczenia, które nie są w stanie całkowicie wyeliminować komórek rakowych, w wielu przypadkach pozwalają znacząco przedłużyć życie. Oczywisty jest fakt, że nie będzie to życie bez choroby i dalszego leczenia.
Pisząc i mówiąc o nowotworach, należy pomyśleć o chorobach takich jak syfilis, gruźlica czy astma. Wszystkie te dolegliwości jeszcze kilkadziesiąt lat temu były śmiertelnymi chorobami, na które nie istniało żadne lekarstwo. Dziś jednak jest inaczej. Nadal są chorobami, ale da się z nimi żyć – i to przez długie lata.
Fakt ten napawa wielkim optymizmem również specjalistów z dziedziny onkologii. Jeśli udało się wynaleźć lek przeciw nieuleczalnym dawniej chorobom, na raka też się uda!
Choroby te, dawniej nieuleczalne, dziś są wyłącznie chorobami przewlekłymi. Nie stoją one na przeszkodzie w prowadzeniu normalnego trybu życia i dożywania późnej starości. W przypadku raka płuc, lek redukujący skutki uboczne chemioterapii stanowi pierwszy i niezwykle ważny krok w walce z tą śmiertelną chorobą.
Na zakończenie
Pamiętajmy, że nowotwór płuc jest bardzo agresywny i z ogromną siłą atakuje ludzki organizm. Jego występowanie jest ściśle związane z niezdrowymi nawykami. Bardzo często nie jesteśmy w stanie się ich pozbyć. Albo sprawia nam to wiele trudności i wymaga ogromnego wysiłku.
Fakt zatwierdzenia leku Keytruda (Pembrolizumab) przez Komisję Europejską stanowi pierwszy krok w niezwykle emocjonującym wyścigu. Mamy w nim ogromne szanse na wygraną. Życie, które nie uwłacza ludzkiej godności bez wątpienia jest olbrzymim sukcesem.
Świadomi rewolucyjności swojego odkrycia naukowcy skupiają obecnie całą swoją energię i wysiłek, by w końcu postawić kolejny krok w tym wyścigu ze śmiercią.
Przeczytaj także:Nowotwory można wykryć wcześniej – Nowe badania krwi
Doskonale zdają sobie oni sprawę z tego, w dziedzinie nauki i medycyny mamy jeszcze wiele do odkrycia. Z pewnością będą to odkrycia spektakularne, które uratują miliony ludzkich istnień.
To właśnie dzięki wytrwałości i uporowi naukowców jesteśmy o krok od wynalezienia leku, który sprawi, że rak nie będzie już stanowił wyroku śmierci.
Dzięki nim – rewolucjonistom, którzy jawnie sprzeciwiają się stwierdzeniu „to niemożliwe” – możemy żyć z nadzieją, że jeśli padniemy ofiarą nowotworu, być może będziemy mogli wyleczyć go jak każdą inną chorobę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bujak, A., & Kałas, W. (2008). Chemioterapia metronomiczna jako nowa strategia leczenia chorób nowotworowych * Metronomic chemotherapy : A new approach in cancer therapy. Postepy Hig Med Dosw Online.
- Piatkowska, M., Pogorzała, M., Debski, R., & Styczyński, J. (2008). Hepatotoksyczność w przebiegu chemioterapii przeciwnowotworowej. Wspolczesna Onkologia.
- Petkowicz, B., Jastrzebska, I., & Jamrogiewicz, R. (2012). Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jako powikłanie w chemioterapii nowotworów. Dental and Medical Problems.