Nowotwór płuc: bardziej niebezpieczny dla kobiet

Liczba kobiet, które palą dziś papierosy jest znacznie wyższa, niż to ma miejsce w przypadku mężczyzn. Warto jednak wiedzieć o tym, że ponad 80% zachorowań na nowotwór płuc jest bezpośrednio związanych z paleniem tytoniu.

:Nowotwór płuc jest jednym z najczęściej występujących obecnie rodzajów raka wśród kobiet.

Statystyki wskazują na to, że obecnie jest on o wiele bardziej śmiertelny, niż nowotwory innego rodzaju, jak piersi, czy też macicy.

Kobiety w dzisiejszych czasach są znacznie bardziej narażone na działanie różnego rodzaju substancji toksycznych w swoim środowisku, podczas gdy jednocześnie wzrosła także liczba kobiet palących papierosy..

Statystyki pokazują jednoznacznie, że kobiety palące papierosy przez ponad 10 lat mają o 50% wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór płuc.

Tragiczne statystyki

A nawet jeśli choroba ta zdoła Cię ominąć, to nałóg tytoniowy i tak znacząco pogarsza wydajność płuc, co bezpośrednio przekłada się na liczne inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego.

Chociaż wiele osób może nie być tego świadomych tego faktu, to obecnie nowotwór płuc jest jedną z głównych przyczyn zgonów, zarówno wśród mężczyzn, jak i u kobiet.

Jednym z najistotniejszych powodów tej wręcz tragicznej statystyki jest fakt, że ludzie są w większości przypadków zupełnie nieświadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą palenie papierosów.

A także innych czynników ułatwiających rozwój wielu chorób, wśród których nowotwór płuc odgrywa pierwszoplanową rolę.

Nowotwór płuc u kobiet

Raport opublikowany w zeszłym roku przez American Cancer Society oraz Międzynarodową Agencję Badań nad Nowotworami (International Agency for Research on Cancer – IARC) zawiera jednoznaczne i niepodważalne stwierdzenie.

Otóż w krajach rozwiniętych – nowotwór płuc jest zdecydowanie najbardziej śmiertelną postacią raka, jaka występuje u kobiet.

Rak płuca

Autorzy zgodzili się także co do tego, że liczby kobiet regularnie palących papierosy jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za te rezultaty.

„Epidemia tytoniowa”, jak eksperci z dziedziny medycyny zwyczajowo określają to zjawisko, znacznie rozprzestrzeniła się wśród konsumentów w ciągu ostatnich lat, a nie tak dawno liczba palących kobiet przekroczyła liczbę mężczyzn i wciąż gwałtownie rośnie.

Szacuje się, że około 80% zachorowań na nowotwór płuc u kobiet jest bezpośrednio spowodowany przez palenie papierosów. Pozostałe 20% wiąże się z różnego rodzaju chorobami płuc, narażeniem na działanie toksycznych substancji pochodzących ze środowiska, a także przyczynami o podłożu genetycznym.

Jak dochodzi do rozwinięcia się raka płuca?

Płuca to newralgiczny element całego układu oddechowego Twojego organizmu. Są one odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do wszystkich komórek Twojego ciała i wydalanie dwutlenku węgla będącego jednym z produktów przemiany materii.

Nowotwór płuc rozwija się w sytuacji, gdy jakiś czynnik zewnętrzny stymuluje nadmierny, nieprawidłowy przerost komórek.

Komórki takie, jeśli choroba nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i zdiagnozowana, mogą w krótkim czasie przeniknąć do innych narządów i tkanek Twojego organizmu zakłócając także ich przyrost i rozwój. Proces ten nosi potoczną nazwę przerzutów.

Warto w tym momencie zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkiego rodzaju nowotwory, które mogą pojawić się w płucach po tym, gdy rak najpierw rozwinie się w innym narządzie Twojego ciała, nie są przez specjalistów traktowane jako klasyczny nowotwór płuc.

Jakie są najbardziej typowe objawy raka płuc?

Jednym z powodów, dla których ten rodzaj raka cechuje się tak wysoką śmiertelnością jest to, że jego początkowe objawy są prawie zawsze niezwykle trudne do poprawnego zidentyfikowania.

Na początku może się wydawać, że wszelkie dolegliwości górnych dróg oddechowych są wynikiem typowej infekcji, a osoba chora zazwyczaj podejmuje standardowe leczenie przeciwko grypie, przeziębieniu lub zapaleniu oskrzeli.

Nietypowe dla przeciętnych chorób dróg oddechowych objawy stają się jednak bardziej widoczne w miarę, gdy nowotwór płuc wchodzi w bardziej zaawansowane stadium.

Kaszel

Ale nawet w takim przypadku większość pacjentów w dalszym ciągu jest przekonana, że ich dolegliwości są zupełnie typowe i łatwe do wyleczenia. Często w takich przypadkach nawet doświadczeni lekarze stawiają błędną diagnozę.

Najbardziej niepokojący jednak w przypadku tego typu raka jest fakt, że im dłużej pacjent zwleka z poddaniem się leczeniu terapią przesiewową, tym bardziej prawdopodobne jest to, że nowotwór płuc przekształci się w stadium, w którym choroba jest już niemożliwa do wyleczenia.

Z tego też powodu niezmiernie ważną kwestią jest znajomość podstawowych i najbardziej typowych objawów cechujących nowotwór płuc.

Gdy dostrzeżesz u siebie dwa lub więcej z zaprezentowanych poniżej symptomów, powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem i poprosić o dokładne przebadanie:

Objawy

  • Uczucie osłabienia lub chroniczne zmęczenie
  • Przewlekły kaszel lub podrażnienie gardła
  • Nagła utrata wagi
  • Trudności w oddychaniu lub połykaniu
  • Świszczący oddech lub ból w klatce piersiowej
  • Nadmierne ilości flegmy lub wydzieliny z dróg oddechowych
  • Odkrztuszanie z wyraźną obecnością krwi
  • Bóle kości
  • Niedrożność żyły głównej górnej
  • Regularne nawroty stanów podgorączkowych i gorączki oraz zwiększona podatność na zapalenie płuc

Objawy, jakimi cechuje się nowotwór płuc mogą się jednak zmieniać w zależności od: wagi ciała, płci, wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby.

Obecność dwóch lub większej liczby opisanych powyżej symptomów nie oznacza rzecz jasna rozwijającego się w Twoich płucach nowotworu, ale warto jednak w takim przypadku poddać się diagnozie, na wszelki wypadek.

Zdarza się również, że nowotwór płuc u niektórych ludzi w swoich początkowych fazach nie wykazuje żadnych objawów.  Choroba zostaje wykryta niejako “przy okazji”, w trakcie wykonywania prześwietlenia rentgenowskiego klatki piersiowej z innych powodów, np. podczas badań okresowych.

Jak można uchronić się przed zachorowaniem na raka płuc?

Wprawdzie nie istnieje metoda pozwalająca w 100% uchronić się przed tą chorobą, to jednak możemy zaprezentować Ci kilka prostych, zdrowych nawyków, które są w stanie znacząco zredukować ryzyko zachorowania na nowotwór płuc.

Jeśli palisz papierosy, to powinieneś być świadomym niebezpieczeństwa, jakie nałóg ten pociąga za sobą.  Tak więc prawdopodobieństwo tego, że w Twoich płucach prędzej czy później zacznie się rozwijać się rak, leży całkowicie w Twoich rękach i jest pod Twoją kontrolą.

Rzucanie palenia papierosów

Najlepszym sposobem, na zmniejszenie ryzyka zachorowania jest natychmiastowe i nieodwołalne rzucenie palenia.

Po upływie 10 do 15 lat osoba, która zdołała rzucić palenie papierosów będzie w stanie osiągnąć ten sam poziom ryzyka zachorowania, co człowiek niepalący od urodzenia.

Uzupełnienie swojej codziennej diety w produkty żywnościowe, które zawierają sporą ilość przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Jak również utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej to kolejne dwie dobre metody, które pozwolą Ci zredukować ryzyko zachorowania na nowotwór płuc.

Dbaj o siebie i nie lekceważ swojego stanu zdrowia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE