Skolioza: problem bardziej powszechny u kobiet
Skolioza to stan, kiedy kręgosłup posiada nienaturalne skrzywienia. Prawdopodobnie pierwsze co przychodzi Ci na myśl, kiedy czytasz te słowa, to dzieci. To problem wrodzony, z którym żyje wiele młodych osób na całym świecie. I w większości przypadków, po odpowiedniej rehabilitacji przy stosowaniu aparatu ortopedycznego, skolioza może być wyleczona.
Wielu osób w naszym społeczeństwie dotyka również skolioza, jako konsekwencja powolnego procesu osteoporozy.
Kobiety, które przeszły już menopauzę, szczególnie doświadczają skręcenia w zaokrągleniach kręgosłupa. Dzieje się tak do tego stopnia, że rentgen ukazuje charakterystyczne skrzywienia w kształcie litery “C” lub “S”.
Można powiedzieć, że ta deformacja jest nie tylko bolesna, ale i ma wpływ na postawę. W niektórych przypadkach konsekwencje mogą być poważne. Może doprowadzić do ostrych deformacji, kiedy kręgosłup zapada się lub biodra uciekają na jedną stronę.
To lęk, o którym nie mówi się za często. Dzisiaj opiszemy czym charakteryzuje się skolioza oraz jak można ją leczyć.
Skolioza częściej dotyka kobiet
Skolioza wrodzona również częściej pojawia się u dziewczynek, niż chłopców. Jednocześnie wchodząc w wiek dorosły, to właśnie kobiety doświadczają większych problemów z kośćmi i ze stawami. Skolioza to choroba, która może pojawić się wraz z menopauzą.
Dzięki badaniom przeprowadzonym przez Szpital Johna Hopkinsa oraz opublikowanych w magazynie Amerykański Dziennik Neuroradiologii potwierdzono te informacje dwukrotnie.
Ponadto, ujawniono kilka innych ciekawostek. Jedną z nich to fakt, że większa część przypadków skoliozy jest łagodna. Tylko 17% stanowi dość poważne zagrożenie dla zdrowia.
Dlaczego pojawia się skolioza?
Skolioza, która pojawia się u dorosłych nosi miano zwyrodnieniowej. Już sama nazwa wskazuje na pewne źródła oraz przyczyny tego nienaturalnego skrzywienia kręgosłupa.
- Generalnie skolioza dotyka dorosłych po 65 roku życia.
- Jednak u kobiet jej symptomy mogą pojawić się już między 40 a 50 rokiem życia.
- Dzieje się tak, kiedy skutki menopauzy wpływają na siłę oraz odporność kości i stawów.
- Jednocześnie powinnaś pamiętać, że choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle umiejscowiona jest w najmniejszych stawach kręgosłupa.
Jakie są symptomy skoliozy zwyrodnieniowej?
Na początku ta delikatna deformacja nie przejawia wyraźnych symptomów. Niektórym wydaje się, że to łagodny problem z wiązadłami.
Jednakże stopniowo zaczynamy czuć mrowienie, kłucie w lędźwiach, rękach czy nogach podczas zasypiania…
- Zwykle dopada nas ogromne zmęczenie.
- Czasami trudno jest oddychać.
- Ból jest silniejszy rano oraz podczas siedzenia. Innymi słowy, odpoczywanie nasila problem.
- Symptomy, których zwykle szukamy są bardziej widoczne, kiedy dana osoba sama zacznie szukać niekształceń w swoich plecach: jej kręgosłup jest lekko przemieszczony, jedno ramię jest nieco wyższe niż drugie, lekki “garb” sprawia, że jest o kilka centymetrów niższa.
Różnica między skoliozą zwyrodnieniową a młodzieńczą
Skolioza może pojawić się u młodych osób między 10 a 18 rokiem życia. I dzieje się tak bez wyraźnych przyczyn. Jak wspomnieliśmy na początku, skolioza jest w większości przypadków schorzeniem wrodzonym.
Jednakże w przypadku skoliozy zwyrodnieniowej znamy jej powód. Co ważne, skrzywienie kręgosłupa pogłębia się o 1-2 stopnie każdego roku.
Leczenie skoliozy u dorosłych
Chirurgiczny zabieg nie zawsze jest możliwy czy nawet zalecany. Chory musi spojrzeć na problem z kilku perspektyw. Można to zrobić z pomocą odpowiednich specjalistów.
Aby to zrobić, powinieneś powinieneś wziąć pod uwagę:
- Farmakologiczne leczenie: istnieje wiele leków które łagodzą ból. To między innymi ibuprofen czy paracetamol. Przede wszystkim zmniejszają one zapalenia w Twoich stawach.
Zastrzyki ze znieczuleniem wewnątrzoponowym to następna opcja.
- Rehabilitacje na skoliozę dla dorosłych. W tym przypadku możemy udać się do dobrego ortopedy i fizjoterapeuty, poddać się terapiom wodnym, chiropraktyce lub innym dziedzinom medycyny alternatywnej zajmującej się problemami nerwowo-mięśniowo-szkieletowymi.
Najlepiej nie trzymać się jednego rodzaju terapii. Aby zwiększyć jakość życia jeśli cierpisz na skoliozę, powinnaś wykorzystać wszystko, co oferuje medycyna.
W ten sposób możesz spróbować nowych terapii i sposobów, które pomogą Ci złagodzić problem oraz lepiej żyć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Álvarez García de Quesada, L. I., & Núñez Giralda, A. (2011). Escoliosis idiopática. Pediatria de Atencion Primaria. https://doi.org/10.4321/S1139-76322011000100014
- Conejero Casares, J. A. (2010). Escoliosis. Pediatria Integral. https://doi.org/10.1016/S1293-2965(02)71927-0
- Barreras, T. (2011). Escoliosis: concepto, etiología y clasificación. Ortho-Tips. https://doi.org/10.1016/0950-0618(95)00018-6
- Pantoja, T. S., & Chamorro, L. M. (2015). Escoliosis en niños y adolescentes. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/j.rmclc.2015.02.011
- Touzeau, C., Larroque, A., Marty, C., & Biot, B. (2002). Escoliosis Paralíticas. EMC – Kinesiterapia – Medicina Física. https://doi.org/10.1016/S1293-2965(02)71931-2