Siemię lniane i jego właściwości

Oprócz tego, że skutecznie chroni żołądek, woda z siemieniem lnianym pomaga kontrolować poziom trójglicerydów we krwi. Jako że działa przeciwbakteryjnie, świetnie spisuje się w walce z trądzikiem.
Siemię lniane i jego właściwości
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Siemię lniane znane jest na całym świecie. Miliony osób sięgają po nie na co dzień ze względu na jego wspaniałe właściwości.

Nasiona lnu uprawia się w wielu regionach o umiarkowanym klimacie. Te najbardziej popularne pochodzą z Kanady, gdzie niskie temperatury sprzyjają koncentracji esencjalnych kwasów i olejków.

Do niedawna nie mieliśmy pojęcia o wielu właściwościach tej rośliny. Dzięki przeprowadzonym badaniom, nie ma wątpliwości co do jej skuteczności.

Siemię lniane stosowane jest jako dodatek do sałatek, ciastek i soków. Ostatnimi laty zyskało ogromną popularność również w celach pielęgnacyjnych.

Jak stosować siemię lniane?

Chociaż można ograniczyć się do jadania samych nasion (jako przekąskę lub dodatek do dań), warto zastanowić się nad przygotowaniem swego rodzaju wywaru.

Zazwyczaj dodaje się do niego odrobinę soku z cytryny, żeby jego właściwości były jeszcze większe. Do czego posłuży nam taki wywar?

5 właściwości wywaru z siemienia lnianego

Nasiona lnu są ogromnym źródłem błonnika, kwasów tłuszczowych Omega-3 i przeciwutleniaczy, które wspierają pracę naszych komórek.

Ze względu na wszystkie zawarte w nich nutrienty, regularne spożycie wywaru pozytywnie wpływa na stan zdrowia i pomaga zwalczyć wiele dolegliwości.

1. Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy

Chroń serce

Duża dawka kwasów tłuszczowych Omega-3 pomaga uregulować poziom cholesterolu i trójglicerydów. Ale to nie wszystko!

Działanie przeciwzakrzepowe siemienia lnianego poprawia krążenie krwi, obniża ciśnienie i działa przeciwzapalnie, co pomaga uniknąć wielu dolegliwości sercowych.

2. Reguluje poziom cukru we krwi

Siemię lniane zawiera duże ilości rozpuszczalnego błonnika, który kontroluje poziom glukozy we krwi. Poza tym, dostarcza kwasu alfa-linolenowego, dzięki któremu nie jesteśmy aż tak zależni od działania insuliny.

3. Poprawia przemianę materii

Przemiana materii

Błonnik i enzymy trawienne są odpowiedzialne za sprawny metabolizm. Zapobiegają zaparciom, nadkwaśności, gazom i innym dolegliwościom gastrycznym, które wpływają na jakość naszego życia.

To świetny lek na niestrawność. Oprócz tego, tworzy swego rodzaju warstwę ochronną, która skutecznie zapobiega wielu przypadłościom żołądkowym.

4. Wzmacnia włosy

Witaminy z grupy B i witamina E sprawiają, że nasz wywar jest fantastyczną odżywkę do włosów, która nie tylko wzmacnia, ale też zapobiega ich wypadaniu.

Esencjalne olejki, połączone z przeciwutleniaczami i błonnikiem, stymulują porost włosów i odżywiają skórę głowy. Działają nawilżająco i przeciwłupieżowo.

5. Pielęgnacja skóry

Sucha skóra

Żeby zadbać o zdrowie skóry, siemię lniane można wykorzystać w dwojaki sposób: jako składnik naszej diety lub do użytku zewnętrznego.

Działa wygładzająco i przeciwbakteryjnie, dlatego też regeneruje i chroni naszą cerę przed najróżniejszymi dolegliwościami.

Do najważniejszych właściwości należą:

  • Łagodzi podrażnienia i zmiany skórne.
  • Przynosi ulgę w przypadku oparzeń.
  • Dogłębnie oczyszcza skórę i eiliminuje nieczystości.
  • Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.
  • Tonifikuje i zamyka pory.
  • Pomaga kontrolować ilość sebum i zwalcza trądzik.

Jak przygotować wywar z siemieniem lnianym?

Wywar z siemienia lnianego

To bardzo prosty przepis. Nadaje się zarówno do spożycia, jak i do użytku zewnętrznego.

Składniki

  • 2 łyżki stołowe siemienia lnianego (20 g)
  • 1 litr wody
  • Sok z jednej cytryny

Przygotowanie

  • Gotujemy w garnku litr wody i, kiedy zacznie już wrzeć, wrzucamy nasiona lnu i gotujemy przez 3 minuty.
  • Zdejmujemy z ognia i czekamy aż wystygnie. Odcedzamy mieszankę, pozbywając się resztek nasion.
  • Przelewamy wywar do szklanego słoika i dodajemy sok z cytryny. Gotowe!

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.