Senność - dlaczego odczuwamy ją po jedzeniu?
Czy odczuwasz senność zaraz po jedzeniu? Generalnie, jest to efekt niektórych produktów spożywczych. Jeżeli to możliwe, najlepszym remedium, aby pokonać senność po posiłku to krótka 15-minutowa drzemka.
Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz skupić się na swoich nawykach żywieniowych. Po pierwsze, ważne jest nie przesadzać z jedzeniem, ani napojami. Po drugie, postaraj się unikać produktów, które wymienimy w niniejszym artykule, jeśli nie wybierasz się prędko spać.
Unikaj nabiału
Nabiał jest niezbędny dla zdrowia Twoich kości, ale ważny jest również sposób w jaki go przyjmujesz, a przede wszystkim jego pory.
Kombinacja tryptofanu i wapnia, jaką zwykle zawierają produkty mleczne pomaga mózgowi w przyswajaniu aminokwasów. Ten relaksujący efekt jest szczególnie odczuwalny kiedy jemy twardy ser, ponieważ zawiera on więcej wapnia.
Jeżeli do sera dodasz chleb, ogarnie Cię nawet większa senność. W obliczu węglowodanów tryptofan jest jeszcze silniejszy. Ogólnie, uważaj z nabiałem, jeśli nie chcesz szybko poczuć się senny.
Ogranicz spożycie migdałów
Migdały są również bogate w tryptofan, aminokwas, który pobudza produkcję hormonu snu, melatoniny. Ponadto zawierają dużo magnezu, który rozluźnia mięśnie i powoduje senność. Jeżeli musisz jeszcze dużo popracować danego dnia, najlepiej ogranicz ich spożycie.
Nie chcesz być senny, nie jedz bananów
Cukier, który zawierają banany sprawia, że tryptofan jest o wiele szybciej przyswajalny przez mózg. Powinniśmy również pamiętać o tym, że owoc ten jest bardzo bogaty w potas i magnes, minerały, które rozluźniają mięśnie i powodują senność.
Orzechy włoskie a senność
Orzechy włoskie to następna rzecz, która powoduje senność, chociaż nie mniej niż migdały. Mimo, że zawierają mniej tryptofanu, posiadają w zamian melatoninę.
Badania wykazały, że spożywanie orzechów włoskich zwiększa poziom tego hormonu we krwi. W konsekwencji możesz poczuć senność, zatem nie przesadzaj z zajadaniem ich w pracy.
Nie chcesz być śpiący, unikaj czereśni
Czereśnie to przepyszne owoce, ale mogą sprawić, że poczujesz się senny, podwyższają bowiem poziom melatoniny. Podczas gdy kilka czereśni nic nie zmieni, zastanów się zanim wypijesz kubek soku z czereśni. W takim wypadku możesz poczuć się dość śpiący.
Odprężające działanie rumianku
Rumianek zawiera glicynę, aminokwas, który delikatnie uspokaja, odpręża mięśnie oraz działa relaksująco na system nerwowy. W rezultacie, najprawdopodniej poczujesz senność po wypiciu naparu z rumianku, dlatego wybieraj do tego odpowiednią porę.
Nie przesadzaj z pestkami dyni
Pestki dyni również zawierają pokaźne ilości tryptofanu, podobnie jak cynku i magnezu. Te elementy rozluźniają mięśnie oraz układ nerwowy. Pamiętaj, że jedząc ich nadmiar, możesz poczuć się śpiący.
Płatki owsiane na śniadanie?
Płatki owsiane oferują zarówno tryptofan, jak i witaminy z grupy B, które działają relaksująco na układ nerwowy. Poza tym zawierają magnez i wapń.
Jeżeli nie chcesz ziewać po śniadaniu, nie wzmacniaj działania uspokajającego płatków owsianych poprzez mieszanie ich z mlekiem, bananami czy migdałami. Raczej staraj się je łączyć z innymi produktami.
Senność po spożyciu białego ryżu
Biały ryż posiada wysoki indeks glikemiczny, dlatego powoduje senność. Jednakże nie przychodzi ona natychmiastowo, lecz po jakichś 3-4 godzinach.
Ryż jaśminowy znany jest z najsilniejszych właściwości nasennych, dlatego bądź ostrożny jeśli jesteś szczególnym fanem ryżu tego rodzaju.
Tłusta ryba
Kwasy zawarte w większości tłustych ryb, takich jak łosoś czy tuńczyk zwiększają produkcję melatoniny. Te same kwasy redukują poziom hormonu stresu we krwi, dlatego relaksują nas i czasem sprawiają, że zaczynamy odczuwać zmęczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barlow, David H., and V. Mark Durand. Psicología anormal: un enfoque integral. Internacional Thomson Editores,, 2001.
- Jiménez-Genchi, Alejandro, et al. “Actualidades en las aplicaciones clínicas de la melatonina en trastornos del sueño.” Revista Mexicana de Neurociencia 14.1 (2013): 39-43.
- Serfaty, M., A. Masautis, and V. Luis Foglia. “Epidemiología de trastornos del sueño.” Acta Psiquiat Psicol Am Lat 50.1 (2004): 59-66.