Rzęsistkowica u kobiet: czy można ją leczyć za pomocą naturalnych środków?

Rzęsistkowica jest infekcją przenoszoną drogą płciową, która może prowadzić do upławów, podrażnienia i pieczenia okolic intymnych. Czy poprawia się po zastosowaniu naturalnych środków?
Rzęsistkowica u kobiet: czy można ją leczyć za pomocą naturalnych środków?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 02 lutego, 2023

Niektórzy zastanawiali się, czy rzęsistkowica u kobiet może być leczona za pomocą naturalnych środków. Biorąc pod uwagę złożoność tej infekcji przenoszonej drogą płciową, wiele osób szuka rozwiązań, które powstrzymają jej objawy i zapobiegną poważniejszym problemom.

Należy jednak zauważyć, że niezbędne jest leczenie farmakologiczne. To prawda, że niektóre domowe środki zaradcze mogą przynieść pewną ulgę. Jednak konieczne jest podanie leków na receptę, aby poradzić sobie z pasożytem, który powoduje tę patologię. Wyjaśnimy to bliżej.

Leczenie rzęsistkowicy u kobiet

Rzęsistkowica to choroba przenoszona drogą płciową (STI) wywoływana przez pasożyta Trichomonas vaginalis. Może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, chociaż częściej występuje u kobiet. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt genitalny podczas seksu pochwowego, analnego lub oralnego.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacuje, że tylko 30% przypadków ma jakiekolwiek objawy. W szczególności u kobiet objawy zwykle obejmują charakterystyczny zapach z pochwy, podrażnienie, swędzenie i pieczenie podczas oddawania moczu. Ponadto wydzielina z pochwy ma tendencję do zmiany koloru na biały, żółtawy lub zielonkawy.

Bez szybkiego leczenia infekcja powoduje zapalenie narządów płciowych i zwiększa ryzyko zarażenia się innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dodatkowo w przypadku kobiet w ciąży może prowadzić do powikłań takich jak niska masa urodzeniowa czy przedwczesny poród.

Z tego powodu po podejrzeniu choroby należy skonsultować się z lekarzem w celu potwierdzenia diagnozy. Potwierdza ją zwykle badanie fizykalne i testy laboratoryjne.

Sugeruje się wtedy podawanie leków doustnych. Opcje są następujące:

  • Metronidazol
  • Tynidazol
  • Secnidazol

Leki można przyjmować w pojedynczej dawce (megadozy) lub w małych dawkach podzielonych na kilka dni. Do całkowitego wyeliminowania pasożyta konieczne jest przeprowadzenie całej kuracji. Ponadto partner seksualny powinien również otrzymać lek zapobiegający ponownemu zakażeniu.

Czy rzęsistkowica u kobiet może zostać wyleczona za pomocą naturalnych środków?

Od dawna krąży wiele domowych środków zaradczych, które obiecują przynieść ulgę w rzęsistkowicy u kobiet. Jednak do tej pory nie ma naukowych dowodów potwierdzających ich bezpieczeństwo i skuteczność. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest podawanie leków przepisanych przez lekarza.

Istnieje jednak kilka naturalnych środków, które mogą służyć jako uzupełnienie w celu zminimalizowania objawów infekcji. Nie zastępują leczenia farmakologicznego, ale niepotwierdzone dowody sugerują, że mogą pomóc w tymczasowym złagodzeniu swędzenia, pieczenia i stanu zapalnego. Przyjrzyjmy się bliżej.

Trichomonas vaginalis.
Trichomonas vaginalis.

Sok lub ekstrakt z granatu

W medycynie tradycyjnej sok lub ekstrakt z granatu był jednym z najczęściej stosowanych suplementów do zwalczania różnego rodzaju infekcji, w szczególności rzęsistkowicy u kobiet. Przypisuje się mu właściwości antybiotyczne, przeciwpasożytnicze i przeciwzapalne.

Badanie in vitro i in vivo opublikowane w Journal of Egyptian Society of Parasitology wykazało, że oczyszczony ekstrakt z granatu może potencjalnie hamować wzrost pasożyta Trichomonas vaginalis. Efekty te były związane z dużą zawartością polifenoli, kwasów tłuszczowych, steroli, terpenoidów i aminokwasów.

Jednak potrzebne są większe i bardziej kompleksowe badania, aby to zweryfikować. Bez względu na wyniki, jest to bezpieczny i pożywny środek dla większości ludzi.

Zaleca się pić od 2 do 3 szklanek soku z granatów dziennie przez 1 tydzień.

Czarna herbata

Czarna herbata jest jednym z popularnych środków w leczeniu rzęsistkowicy u kobiet. Ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych, które pomagają kontrolować infekcję. I chociaż nie jest to lekarstwo, ma potencjał jako dodatek do zatrzymania wzrostu pasożytów.

W badaniach udostępnionych za pośrednictwem BMC Complementary Medicine and Therapies ekstrakt z tego składnika pomógł zwalczyć oporne na metronidazol szczepy Trichomonas vaginalis. A co najciekawsze, nie wpłynęło to na równowagę flory bakteryjnej pochwy.

Działanie herbaty zostało w dużej mierze wyjaśnione przez zawartość aflawiny, polifenolu przeciwutleniającego. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Czosnek

Od czasów starożytnych czosnek stosowano jako środek wspomagający zwalczanie różnego rodzaju infekcji. W szczególności przypisuje się mu właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniacze. Pod tym względem, badanie porównawcze wykazało, że może pomóc w hamowaniu wzrostu Trichomonas vaginalis.

W szczególności naukowcy ustalili, że dostępny w handlu produkt na bazie czosnku zatrzymuje ruchliwość tego mikroorganizmu. W ten sposób wykazuje potencjał terapeutyczny przeciwko rzęsistkowicy. Jednak pomimo tych ustaleń wymagane są dalsze badania.

Ogólnie rzecz biorąc, produkty na bazie czosnku są dostępne w tabletkach lub pigułkach. Zwykle spożywa się je 2 lub 3 razy dziennie, 40 minut przed każdym głównym posiłkiem.

Rzęsistkowica u kobiet: niezalecane środki zaradcze

Chociaż powyższe środki zaradcze są ogólnie bezpieczne i dobrze tolerowane, istnieją inne opcje, których nie zalecamy ze względu na związane z nimi ryzyko. Warto o nich wspomnieć, ponieważ ich stosowanie często prowadzi do komplikacji lub niepożądanych efektów.

Irygacja pochwy

Ta metoda zwykle łączy wodę z innymi płynami i substancjami, takimi jak ocet, siarczan cynku i niektóre olejki eteryczne. Chociaż czasami chwilowo łagodzi swędzenie i pieczenie, jej zastosowanie ma znaczące skutki uboczne.

Jak wyszczególniono w badaniu opublikowanym w Przeglądach epidemiologicznych, irygacja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zapalenia narządów miednicy mniejszej, bakteryjnego zapalenia pochwy, chorób przenoszonych drogą płciową, kandydozy i problemów z macicą. Dlatego ginekolodzy ją odradzają.

Irygacja pochwy.
Irygacja może sprzyjać infekcjom okolic intymnych.

Jogurt z żywymi kulturami

Spożywanie jogurtu naturalnego z żywymi kulturami bakterii może być korzystne dla zdrowia, gdyż przyczynia się do równowagi flory bakteryjnej. Jednak jego zastosowanie w pochwie może prowadzić do problemów. Niektórzy twierdzą, że zawarte w nim probiotyki pomagają zrównoważyć florę pochwy. Jednak nie ma na to dowodów.

W przeciwieństwie do tego ustalono, że wprowadzenie jogurtu do pochwy może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że może zaburzyć równowagę już obecnych bakterii, ale także dlatego, że może nasilić infekcję i nieprzyjemny zapach.

Rzęsistkowica u kobiet – podsumowanie zaleceń co do leczenia

Obecnie nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby twierdzić, że naturalne środki mogą skutecznie zwalczać rzęsistkowicę u kobiet. Chociaż opcje takie jak ekstrakt z granatu, czarna herbata i czosnek wykazały obiecujące efekty, potrzeba więcej dowodów. Na razie można je stosować w formie uzupełniającej.

Należy pamiętać o tym, że żaden naturalny preparat nie zastąpi leczenia farmakologicznego. Przy tej infekcji niezbędne jest przyjmowanie odpowiedniej dawki leków, aby skutecznie ją zwalczyć i zapobiegać powikłaniom. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć rzęsistkowicę, skonsultuj się jak najszybciej ze swoim ginekologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bouchemal K, Bories C, Loiseau PM. Strategies for Prevention and Treatment of Trichomonas vaginalis Infections. Clin Microbiol Rev. 2017 Jul;30(3):811-825. doi: 10.1128/CMR.00109-16. PMID: 28539504; PMCID: PMC5475227.
  • Centers for Disease Control and Prevention. STD facts – trichomoniasis.
  • Schumann JA, Plasner S. Trichomoniasis. [Updated 2022 Jun 21]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534826/
  • El-Sherbini, Gehad & Ibrahim, Khadra & Sherbiny, Eman & abdel hady, Nevein & Morsy, Tosson. (2010). Efficacy of Punica granatum extract on in vitro and in vivo control of Trichomonas vaginalis. Journal of the Egyptian Society of Parasitology. 40. 229-44.
  • Noritake SM, Liu J, Kanetake S, Levin CE, Tam C, Cheng LW, Land KM, Friedman M. Phytochemical-rich foods inhibit the growth of pathogenic trichomonads. BMC Complement Altern Med. 2017 Sep 13;17(1):461. doi: 10.1186/s12906-017-1967-x. PMID: 28903731; PMCID: PMC5598040.
  • Ibrahim AN. Comparison of in vitro activity of metronidazole and garlic-based product (Tomex®) on Trichomonas vaginalis. Parasitol Res. 2013 May;112(5):2063-7. doi: 10.1007/s00436-013-3367-6. Epub 2013 Mar 2. PMID: 23455944.
  • Martino JL, Vermund SH. Vaginal douching: evidence for risks or benefits to women’s health. Epidemiol Rev. 2002;24(2):109-24. doi: 10.1093/epirev/mxf004. PMID: 12762087; PMCID: PMC2567125.
  • Mei Z, Li D. The role of probiotics in vaginal health. Front Cell Infect Microbiol. 2022 Jul 28;12:963868. doi: 10.3389/fcimb.2022.963868. PMID: 35967876; PMCID: PMC9366906.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.