Co może wywołać przedwczesny poród?

Co może wywołać przedwczesny poród?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy chciałabyś wiedzieć co może wywołać przedwczesny poród? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz wiele istotnych informacji na ten temat.

Wszystkie kobiety w ciąży mają nadzieję, że będą w stanie donosić swoje dziecko do końca ciąży. Poród przed terminem to jeden z głównych lęków dręczących wszystkich przyszłych rodziców. Z poniższego artykułu dowiesz się co może wywołać przedwczesny poród i jakie objawy mogą wskazywać na to, że Twoje dziecko przyjdzie na świat szybciej niż się tego spodziewałaś.

Przedwczesny poród – co powinnaś wiedzieć na ten temat?

Dziecko w inkubatorze - co może wywołać przedwczesny poród?
Przedterminowy poród mogą wywołać takie czynniki ryzyka jak choćby nadciśnienie.

Przedwczesny poród to taki, do którego dochodzi przed terminem, a dokładnie po 21. tygodniu ciąży i przed 37. tygodniem. Zgodnie z medycznym żargonem, dzieci, które przychodzą na świat między 37. a 40. tygodniem rodzą się “w terminie”.

Zgodnie z danymi dzieci, które rodzą się przed 28. tygodniem ciąży mają 65% szans na przeżycie. Z kolei szanse na przeżycie dzieci, które przekroczą ten termin, wzrastają do 95%. Jednak warto zadać sobie pytanie: co może wywołać przedwczesny poród?

Co może wywołać przedwczesny poród?

Istnieją różne ewentualne przyczyny przedwczesnego porodu i trudno jest je omawiać bez oceny każdego przypadku. Ogólnie rzecz biorąc, główne czynniki, które mogą wywołać przedwczesny poród, to:

1. Cukrzyca ciężarnych

Kobieta w ciąży z cukrzycą - co może wywołać przedterminowy poród?
Kontrolowanie cukrzycy w ciąży może uchronić przed wystąpieniem komplikacji.

Cukrzyca ciężarnych to czynnik ryzyka, który może prowadzić do przedwczesnego porodu. Jednak nie ma jednoznacznych informacji, które wskazują na to, że cierpienie na takie schorzenie może zwiększać ryzyko przedwczesnych narodzin dziecka.

2. Choroby nerek i serca

Poważne problemy zdrowotne matki mogą wpływać na normalny przebieg ciąży. Schorzenia serca lub nerek u kobiet w ciąży mogą prowadzić do porodu przed terminem.

3. Problemy z tarczycą

Hormon tarczycy wywiera znaczący wpływ na rozwój i rośnięcie dziecka, zwłaszcza na początku ciąży. Poza tym odgrywa kluczową rolę w rozwoju łożyska. Badanie przeprowadzone przez American Thyroid Association wykazało, że zmiany w działaniu tarczycy w trakcie ciąży mogą wpływać na poród przed terminem.

4. Rzucawka porodowa i stan przedrzucawkowy

Stan przedrzucawkowy pojawia się, gdy w łożysku brakuje tlenu. To schorzenie może wywierać znaczący wpływ na przebieg ciąży, prowadząc do porodu przed terminem, a nawet niezwykle szkodzić zdrowiu dziecka. Poza tym stan przedrzucawkowy może prowadzić do zapadnięcia w śpiączkę.

Może Cię również zainteresować: Niedotlenienie okołoporodowe – czynniki ryzyka

5. Odklejenie łożyska i łożysko przodujące

Odklejenie łożyska nie zdarza się zbyt często w trakcie ciąży. Pojawia się, gdy łożysko oddziela się od ściany macicy. Z kolei łożysko przodujące opisuje stan, w którym łożysko znajduje się w złym położeniu. W tym drugim przypadku, łożysko zazwyczaj mieści się w szyjce macicy. Oba te schorzenia stanowią czynniki, które mogą prowadzić do przedwczesnego porodu.

6. Zakażenie moczowe

Zakażenia dróg moczowych, podobnie jak infekcje pochwy, wiążą się z większym ryzykiem porodu przed terminem. W różnych badaniach naukowcy zaobserwowali, że procesy zapalne mogą wywoływać poród lub przedwczesne pęknięcie błon.

7. Narkotyki, tytoń i alkohol

Kobieta łamiąca papierosa
Unikaj toksycznych nawyków, aby zminimalizować ryzyko porodu przed terminem.

Wystawienie na działanie substancji technicznych stanowi zagrożenie dla ciąży, zwłaszcza gdy wiąże się z niektórymi zrachowaniami, takimi jak zła dieta, niewłaściwa opieka okołoporodowa oraz ryzyko transmisji chorób przenoszonych drogą płciową lub infekcji wirusowych.

Poza tym badania wykazały, że spożywanie niektórych substancji może wywierać bezpośredni wpływ na niską masę urodzeniową, deformacje kardiologiczne, przedwczesne odklejenie łożyska, łożysko przodujące i przedwczesny poród.

8. Stres

Specjaliści, którzy przeprowadzili badanie w Québécois, odkryli, że u kobiet, które rodziły przed terminem, występował wyższy poziom stresu między 10. a 20. tygodniem ciąży niż kobiety, które donosiły dziecko do terminu.

Jednak różne badania, które analizowały związek między porodem przed terminem i stresem, nie były w stanie przedstawić jednoznacznych danych. Naukowcy twierdzą, że mają one ze sobą bezpośredni związek. Jednak muszą przeprowadzić więcej badań.

9. Depresja, która może prowadzić do przedwczesnego porodu

Niektórzy lekarze uważają, że przypadki porodu przed terminem, które nie mają żadnego wytłumaczenia, mogą być związane z depresją występującą podczas ciąży. Kiedy do tego dochodzi, pojawia się nadmierna stymulacja hormonu stresu (kortyzolu), jak również kortykotropiny. Takie połączenie może wywołać poród.

10. Ciąża mnoga

Kiedy ciąża dotyczy dwóch lub więcej dzieci, dodatkowa waga w macicy może wywołać przerwanie worka owodniowego i prowadzić do pojawienia się wczesnych skurczy porodowych.

11. Nadciśnienie

Lekarz mierzący ciśnienie kobiecie w ciąży - co może wywołać przedterminowy poród?
Nadciśnienie może wskazywać na stan przedrzucawkowy.

Wysokie ciśnienie tętnicze podczas ciąży może prowadzić do komplikacji, zwiększając ryzyko pojawienia się stanu przedrzucawkowego oraz wywołując poród przed terminem. Właśnie dlatego specjaliści często uważnie przyglądają się kobietom w ciąży z historią nadciśnienia.

12. Wiek, który może wywołać przedwczesny poród

Nastolatki w ciąży muszą mierzyć się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu ponieważ ich organizmy mogą nie być w pełni rozwinięte. Ryzyko wzrasta również w przypadku kobiet, które zachodzą w ciążę po 35. roku życia, ponieważ częściej pojawiają się takie schorzenia jak cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze.

13. Krótka przerwa między ciążami

Dwie ciąże z rzędu mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Jednak dwie ciąże, które dzieli niewielka przerwa, wcale nie oznacza, że dziecko musi urodzić się przed terminem.

Objawy przedwczesnego porodu

Kobieta rodząca przed terminem
Zwracaj uwagę na objawy zwiastujące nadejście porodu, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Ja najszybciej udaj się do szpitala, jeśli uważasz, że zaczynasz rodzić, a Twój termin jeszcze nie nadszedł. To nagły przypadek medyczny, który wymaga natychmiastowej pomocy. Objawy, które mogą zaalarmować Cię, że zbliża się początek porodu, to:

  • Mocne i regularne skurcze, które trwają przez dłuższy czas, ból promieniujący do brzucha, wzgórka łonowego, a nawet pleców,
  • Ból w dolnej części pleców,
  • Skurcze, które są podobne do tych odczuwanych podczas okresu, ale są silniejsze,
  • Nacisk na wzgórek łonowy, który daje Ci znać, że dziecko będzie przychodziło na świat,
  • Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy i wydalenie czopu śluzowego,
  • Krwawienie z pochwy,
  • Odejście wód płodowych.

Nie wahaj się skonsultować się z położną, jeśli masz jakiekolwiek  wątpliwości. Powinna być w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i uspokoić Cię odnośnie stanu fizycznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.