Przedwczesny poród - typowe objawy, na które należy zwrócić uwagę

Przedwczesny poród jest mocno stresującą sytuacją, ponieważ w wielu przypadkach życie Twojego dziecka może być poważnie zagrożone. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci komplet informacji pozwalających poznać symptomy i objawy ostrzegające przed tym zjawiskiem tak, abyś mogła jak najszybciej poszukać pomocy w razie czego.
Przedwczesny poród - typowe objawy, na które należy zwrócić uwagę

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli jesteś niedługo przed planowanym rozwiązaniem ciąży, bardzo ważną kwestią może się okazać umiejętność rozpoznawania objawów, jakimi cechuje się przedwczesny poród. Wynika to z faktu, że niska waga urodzeniowa dziecka może być bardzo niebezpieczna dla jego zdrowia, a nawet życia.

W naszym artykule przedstawimy Ci te wszystkie oznaki i objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę, jako że mogą one wskazywać na przedwczesny poród.

Jak twierdzą specjaliści z amerykańskiej Mayo Clinic, poród przedwczesny to każdy poród, który występuje przed 37 tygodniem ciąży. Jednak dzieci urodzone przed 34 tygodniem ciąży cechują się zauważalnie podwyższonym ryzykiem nieprawidłowości w rozwoju fizycznym i fizjologicznym. Co więcej, aż 75% tego typu porodów kończy się śmiercią noworodka.

Przedwczesny poród jest mocno stresującą sytuacją, ponieważ w wielu przypadkach życie Twojego dziecka może być poważnie zagrożone. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci komplet informacji pozwalających poznać symptomy i objawy ostrzegające przed tym zjawiskiem. A wszystko dlatego, byś mogła jak najszybciej poszukać pomocy w razie czego. Zapraszamy do lektury!

Przedwczesny poród, a najważniejsze czynniki ryzyka

Nie wszystkie kobiety są narażone na przedwczesny poród. W zasadzie większość przypadków tego zjawiska jest spowodowana przez upadek lub innego rodzaju uraz w okolicy brzucha. Ale poniżej omówimy także niektóre z tych okoliczności, w których należy zwrócić uwagę na wszelkie oznaki lub objawy, które mogą wskazywać na przedwczesny poród. Do najważniejszych z nich należą między innymi:

Kobieta w ciąży
  • Istnienie tego typu wydarzeń w Twojej rodzinie. Jeśli ktoś z Twojej rodziny już zmagał się z problemem dotyczącym przedwczesnego porodu, musisz poświęcić więcej uwagi temu zjawisku. A to dlatego, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że przedwczesny poród wystąpi także i u Ciebie. Jest to po prostu kwestia uwarunkowana genetycznie.
  • Ciąża mnoga. Ciąża taka może znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego. W takich przypadkach kobieta w ciąży musi być ściśle monitorowana przez specjalistów już na około 2-3 miesiące przed planowanym terminem porodu.
  • Waga ciężarnej poniżej prawidłowej wartości. Kiedy przyszłe matki poddawane są kontroli wagi, dzieje się tak dlatego, że waga plasująca się poniżej ustalonej normy może doprowadzić do wywołania przedwczesnego porodu. Dlatego właśnie przestrzeganie zaleceń lekarza, szczególnie tych dotyczących prawidłowego odżywiania się, jest niezbędną drogą do sukcesu, jakim jest przyjście dziecka na świat.
  • Infekcje dróg moczowych. Podczas ciąży możesz mieć infekcje, które wymagają większej uwagi ze strony lekarzy, ponieważ niektóre z nich mogą powodować przedwczesny poród.

Ale to nie wszystko. Także wiele innych czynników wiąże się z większym ryzykiem porodu przedwczesnego. Na przykład, jeśli kobieta w ciąży pali papierosy, jeśli ma nieprawidłową objętość płynu owodniowego lub jeśli badania lekarskie wykażą nadciśnienie, także okoliczności te mogą przyczynić się do wywołania przedwczesnego porodu.

Oznaki i objawy wskazujące na przedwczesny poród

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją pewne wyraźne oznaki wskazujące na to, że poród wkrótce się rozpocznie. Dlatego też, jeśli dostrzeżesz wystąpienie u siebie któregokolwiek z objawów, które zamierzamy za moment wyszczególnić, musisz jak najszybciej udać się do szpitala. Albo chociaż skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Sala porodowa
  • Wyciek płynu owodniowego. Jeśli kobieta ciężarna dostrzeże to zjawisko, powinna natychmiast udać się do lekarza. Oznacza to, że worek owodniowy pękł, co doprowadziło do utraty płynu owodniowego. Skutkiem tego jest poród w najbliższej przyszłości.
  • Skurcze myometrium. Regularne i częste skurcze, mniej więcej co dziesięć minut, są oznaką zbliżającego się porodu.
  • Skurcze macicy. Jeśli skurcze są nadal łagodne, możesz odczuwać ból w macicy. Łatwo można go pomylić z bólem brzucha. Szczególnie jeśli towarzyszy temu biegunka.
  • Zmiany w wydzielinie z pochwy. Większa ilość upławów lub zmiana ich gęstości, w tym także zmiany kolorów, to kolejny znak, że należy koniecznie skontaktować się jak najszybciej z lekarzem.

Jeśli kobieta ciężarna stoi przed możliwością wystąpienia przedwczesnego porodu, objawów tych nie należy lekceważyć pod żadnym pozorem. Nawet łagodny ból dolnej części pleców lub wrażenie ucisku na genitalia (tak jakby dziecko naciskało od góry) może wskazywać na nieuchronny poród w niedalekiej przyszłości.

Niebezpieczeństwa związane z przedwczesnym porodem

Badania kontrolne, jakimi regularnie powinny poddawać się kobiety w ciąży pozwalają im uzyskać pomoc w wykryciu czynników ryzyka związanych z niebezpieczeństwem przedwczesnego porodu.

Bardzo ważną kwestią jest zwracanie uwagi na opisane powyżej objawy. Konieczność ta wynika to bezpośrednio z wysokiej śmiertelności noworodków związanej z tą formą przyjścia na świat. W związku z tym udanie się do lekarza już przy pierwszych oznakach wzbudzających niepokój u kobiety jest niezbędnym krokiem, aby uniknąć tego niefortunnego zjawiska.

Ponadto niektórym problemom zdrowotnym u noworodka będzie można dzięki temu zapobiec. A to dlatego, że dziecko nie jest jeszcze w tym momencie w pełni rozwinięte. Z tego powodu matki zagrożone przedwczesnym porodem powinny unikać palenia papierosów. A także odpowiednio często odpoczywać i utrzymywać prawidłową wagę ciała. Należy po prostu podjąć wszelkie dostępne środki ostrożności.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł pozwolił Ci dowiedzieć się czegoś więcej o możliwych konsekwencjach przedwczesnego porodu. Ponadto, jeśli występuje u Ciebie choćby cień ryzyka wystąpienia tego zjawiska, nie przeocz pod żadnym pozorem żadnego z tych symptomów, o których tu wspominaliśmy.

Przedwcześnie urodzone dziecko może zmagać się z wieloma różnego rodzaju problemami, jeśli nie otrzyma natychmiastowej pomocy lekarskiej. Dlatego też jeśli odczuwasz na przykład ból w plecach o łagodnym charakterze, jakiś „dziwny” ucisk w macicy lub zmiany w wydzielinie z pochwy, skonsultuj się z lekarzem na wszelki wypadek.

Zawsze lepiej jest być przezornym niż potem żałować zlekceważenia poważnej sytuacji, nieprawdaż?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Laterra, C., Andina, E., & Di Marco, I. (2003). Guía de prácticas clínicas. Amenaza de parto prematuro. Revista del Hospital Materno Infantil Ramón Sardá22(1).
  • Ovalle, Alfredo, Kakarieka, Elena, Rencoret, Gustavo, Fuentes, Ariel, del Río, María José, Morong, Carla, & Benítez, Pablo. (2012). Factores asociados con el parto prematuro entre 22 y 34 semanas en un hospital público de Santiago. Revista médica de Chile140(1), 19-29.
  • Pohlmann, Flávia Conceição, Kerber, Nalú Pereira da Costa, Viana, Jackeline da Silva, Carvalho, Vanessa Franco de, Costa, Carolina Coutinho, & Souza, Catharine Silva de. (2016). Parto prematuro: enfoques presentes en la producción científica nacional e internacional. Enfermería Global15(42), 386-397. Recuperado en 31 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1695-61412016000200014&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.