Niebezpieczne diety i typowe dla nich symptomy ostrzegawcze

Niebezpieczne diety są zwykle bardzo restrykcyjne i niskokaloryczne. Z pewnością możesz stracić dość sporo na wadze w krótkim okresie dzięki ich stosowaniu. Jednak musisz pamiętać zawsze o tym, że wiążą się one ze sporym ryzykiem dla Twojego zdrowia.
Niebezpieczne diety i typowe dla nich symptomy ostrzegawcze
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niebezpieczne diety, które reklamowane są tym, że pozwolą Ci szybko schudnąć są dziś wszechobecne. Jednak w wielu przypadkach tworzone są przez laików, bez oparcia się na jakichkolwiek podstawach naukowych.

Zapewne o wielu z nich już kiedyś słyszałeś, może niektóre z nich nawet zdarzyło Ci się stosować. Jednak zamiast Ci pomagać ci, te oparte o jeden główny składnik niezwykle niebezpieczne diety mogą zamiast tego doprowadzić do różnego rodzaju poważnych problemów zdrowotnych.

Niebezpieczne diety są zwykle bardzo restrykcyjne i niskokaloryczne. Z pewnością możesz stracić dość sporo na wadze w krótkim okresie dzięki ich stosowaniu. Jednak musisz pamiętać zawsze o tym, że wiążą się one ze sporym ryzykiem dla Twojego zdrowia.Chcielibyśmy dziś o nich opowiedzieć nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy więc do lektury!

Niebezpieczne diety typu fad – co stanowi zagrożenie w ich przypadku?

Diety typu fad to bardzo szerokie pojęcie obejmujące między innymi wszystkie, jakże popularne „diety – cud”. Łączy je to, że nie mają one żadnych podstaw naukowych. A to oznacza, że ich bezkrytyczne stosowanie może doprowadzić do rozwoju poważnych problemów zdrowotnych. Mało tego, po ich zakończeniu zauważysz także błyskawiczny i bardzo silny efekt jo-jo.

Kiedy mówimy o czymś takim, jak „niebezpieczne diety”, mamy przede wszystkim na myśli te wszystkie plany żywieniowe ukierunkowane na szybkie odchudzanie, które nie są prawidłowo zbilansowane. W efekcie nie dostarczają one wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje Twój organizm.

Co więcej, mogą również przeciążać Twoje ciało nadmiernymi ilościami teoretycznie cennych substancji. Pamiętaj bowiem o tym, że to nie same składniki są złe, ale ich nadmierne spożycie. Na przykład zapewne nie wiesz tego, że nawet zwykła woda może okazać się śmiertelną trucizną, jeśli wypijesz jej zbyt dużo na jeden raz…

Odchudzanie się

Na świecie istnieje wielu zwykłych oszustów i mnóstwo ludzi nieodpowiedzialnych. Niestety w dobie powszechnego dostępu do Internetu można napotkać na wiele różnych twierdzeń i reklam. Pamiętaj, że gdy coś brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, zwykle tak właśnie jest. Im szybciej schudniesz, tym szybciej odzyskasz dawną wagę, do tego ze sporą nawiązką. To zjawisko nazywa się właśnie „efektem jo-jo”.

Zagrożenia wynikające ze stosowania niezdrowej diety

W dłuższej perspektywie ludzie, którzy stosują ten ubogi w różnorodne składniki odżywcze schemat dietetyczny, mogą wpaść w proces chorobowy w postaci zaburzeń gospodarki lipidowej. Nosi on nazwę dyslipidemii. Jest to stan organizmu, w którym poziom lipidów we krwi będzie albo za wysoki, albo za niski.

Cudowne i niebezpieczne diety często nie są oparte na żadnych twierdzeniach naukowych i nie dysponują niepodważalnymi dowodami swojej skuteczności i prawidłowości. Zamiast tego wokół nich narastają tylko sztucznie wykreowane opinie i fałszywe twierdzenia, z których wiele jest nie tylko niebezpiecznych, ale także zwyczajnie absurdalnych już na pierwszy rzut oka.

Znaki ostrzegawcze charakteryzujące niebezpieczne diety

Prawie natychmiast dowiesz się, że stosujesz dietę niebezpieczną dla zdrowia, ponieważ od razu zauważysz charakterystyczne znaki ostrzegawcze wysyłane przez cały Twój organizm. Do najważniejszych z nich należą:

  • Silny, wręcz skrajny głód. Te niebezpieczne diety są często niezwykle restrykcyjne. A to oznacza, że podczas całego okresu ich stosowania i nigdy nie poczujesz się syty.
  • Wypadanie włosów. Jeśli dostrzeżesz u siebie to zjawisko, oznacza to, że brakuje Ci sporych ilości witaminy B8 (biotyny). Ponadto pojawienie się siwych włosów, zaczerwienionej i łuszczącej się skóry oraz podwyższonej łamliwości paznokci to również objawy wskazujące na niedobór witamin. Podobnie zresztą jak bóle mięśni niewiadomego pochodzenia.
  • Brak energii. Gdy brakuje Ci witaminy C i B, Twój metabolizm działa wolniej. A praktycznie rzecz biorąc każdy dodatkowy wysiłek prowadzi do silnego poczucia zmęczenia, któremu towarzyszy pewien rodzaj apatii i senność.
  • Łuskowata skóra głowy. Objaw ten może wskazywać na możliwy brak niezbędnych kwasów tłuszczowych, takich jak omega 3. Wynika to z tego, że działają one między innymi także jako naturalne środki natłuszczające i smarujące w całym ciele.
  • Owrzodzenia i rany ust. Powtarzająca się obecność ran i aft w jamie ustnej może wskazywać na istotny niedobór witaminy B12. W takim przypadku należy jeść więcej mięsa drobiowego, czerwonego i jajek.
  • Mrowienie lub drętwienie rąk i stóp. Taki objaw wskazuje jednoznacznie na brak witamin z grupy B, takich jak kwas foliowy (B9). Ponadto niedobór witaminy B6 i B12 jest silnie związany z problemami w nerwach obwodowych, które mogą powodować między innymi niepokój, depresję i zaburzenia równowagi hormonalnej.

Niebezpieczne diety – jakie są konsekwencje ich stosowania?

Jak widać, bardzo restrykcyjne, niskokaloryczne i niebezpieczne diety, redukują coś o wiele bardziej istotnego, niż sama tylko waga. Co więcej, są w stanie zagwarantować Ci te wszystkie niekorzystne efekty w naprawdę krótkim czasie.

Ponadto stanowią niedopuszczalne wręcz ryzyko dla Twojego zdrowia, ponieważ:

  • Zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu zaburzeń metabolicznych.
  • Diety te prowadzą do stanu niedożywienia i niedoborów zarówno witamin, jak i minerałów.
  • Może to w efekcie wywołać poważne zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia, które przynoszą ze sobą jeszcze gorsze konsekwencje niż nadwaga.
  • Ponadto niebezpieczne diety wywołują także negatywne skutki psychologiczne i wzmacniają niepożądany efekt jo-jo.

Jaka jest więc zdrowa dieta? Czym powinna się charakteryzować?

Dobrze zbilansowane składniki odżywcze stanowią zdrowy, kompletny posiłek. Każda niezbędna grupa musi być reprezentowana w odpowiednich ilościach w każdym kolejnym posiłku.

Zdrowa dieta

Każda dieta powinna spełniać kilka cech, aby była zarówno skuteczna pod kątem zrzucania wagi, jak również nie stanowiła zagrożenia dla Twojego zdrowia. Oto one:

  • Po pierwsze, należy dążyć do stopniowego i umiarkowanego procesu odchudzania w zależności od typu ciała, wieku i płci. Aby to zrobić bez zagrożenia niedoborami żywieniowymi, powinieneś spożywać dziennie co najmniej 25 kalorii na każdy kilogram masy swojego ciała.
  • Zrównoważona podaż składników odżywczych jest bardzo ważna, aby schudnąć w zdrowy sposób. Tylko wtedy będziesz w stanie uzyskać wszystkie niezbędne substancje i minerały pochodzące z każdej grupy żywności.
  • Będziesz potrzebował minimum 40-50% zalecanej dziennej dawki węglowodanów do prawidłowego funkcjonowania Twojego układu nerwowego (mózg, nerwy), serca i komórek krwi (czerwone krwinki, białe krwinki i płytki krwi).
  • Spróbuj także uzyskać około 20 do 30% zalecanej dziennej dawki kalorii z białka pochodzącego z mięsa, ryb, jajek, peklowanego sera, jogurtu i orzechów.

I na koniec pamiętaj o tym, że pozostały procent codziennych posiłków powinien zawierać jakąś formę tłuszczu pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Tłuszcz nie jest tutaj Twoim wrogiem. Jest nim konkretny gatunek i jakość tłuszczu.

Dlatego też trzymaj się z dala od olejów uwodornionych (np. margaryna, smalec i wszelkie inne tłuszcze trans). Zamiast tego skup się na spożywaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. omega 3 i omega 6.

Słów kilka tytułem podsumowania

Proces odchudzania powinien zająć Ci trochę czasu. Musi on także postępować sukcesywnie. Robienie tego zbyt szybko jest naprawdę bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia.

Tak, możesz też przygotować sobie swoje ulubione ciasto i je zjeść…  Ale pod warunkiem, że zrobisz je na bazie odpowiednich składników!

Pamiętaj także o tym, że musisz również wprowadzać różnego rodzaju drobne zmiany w swoim stylu życia. To tylko mała zmiana nawyków, która pozostanie z Tobą na zawsze. Wówczas nie stracisz tylko tych kilogramów, które chcesz stracić. Ale także zaczniesz czuć się naprawdę świetnie i będziesz trzymać nadwagę z dala od siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211
  • Langan RC, Goodbred AJ. Vitamin B12 Deficiency: Recognition and Management. Am Fam Physician. 2017 Sep 15;96(6):384-389.
  • Baladia E., Manera M., Basulto J., Las dietas hipocalóricas se asocian a una ingesta baja de algunas vitaminas: una revisión. Actividad Dietética, 2008.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.