Niedotlenienie okołoporodowe - czynniki ryzyka

Niedotlenienie okołoporodowe jest bardzo poważnym problemem, który może doprowadzić do śmierci dziecka. W tym artykule zostaną omówione przyczyny i czynniki ryzyka niedotlenienia u noworodków.
Niedotlenienie okołoporodowe - czynniki ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niedotlenienie okołoporodowe ma miejsce wtedy, gdy noworodek przez dłuższy czas nie ma dostępu do tlenu. Może to nieuchronnie prowadzić do jego śmierci. Niedotlenienie okołoporodowe może wystąpić przed, w trakcie lub po porodzie i może wynikać z różnych przyczyn.

Według danych z ostatnich badań około 20% dzieci, które cierpią na niedotlenienie okołoporodowe, umiera, a te, które przeżywają, zazwyczaj mają nieodwracalne uszkodzenia neurologiczne. Istnieje wiele sytuacji, które mogą prowadzić do nieprawidłowości u noworodka. Problemy te mogą wystąpić przed, w trakcie lub po urodzeniu dziecka.

Niniejszy artykuł skupia się na omówieniu najnowszych badań na ten temat.

Jedna z głównych przyczyn śmierci u noworodków

Światowa Organizacja Zdrowia zalicza uduszenie noworodków jako jedną z głównych przyczyn zgonów noworodków.

Niedotlenienie okołoporodowe podczas porodu
Niedotlenienie okołoporodowe uważane jest za jedną z głównych przyczyn zgonu noworodków.

Często podczas porodu, lekarze zauważą, że dziecku brakuje tlenu w sytuacji, gdy noworodek nie płacze lub nie porusza się. Inną oznaką niedotlenienia noworodka jest to, że ciało dziecka jest bezwładne.

W każdej z tych sytuacji lekarze muszą działać, jak najszybciej. Muszą oni uważnie monitorować sytuację i starać się ustalić, co spowodowało niedotlenienie, aby móc znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Dziecko, które cierpi na brak tlenu przed porodem może kwalifikować się na poród za pomocą interwencyjnego cesarskiego cięcia.

Niedotlenienie okołoporodowe – przyczyny

Istnieje wiele różnych czynników, które mogą spowodować niedotlenienie okołoporodowe. Te z kolei mogą się różnić w zależności od tego, czy niedotlenienie występuje przed, w trakcie lub po porodzie.

Niedotlenienie okołoporodowe przed porodem

Ten rodzaj niedotlenienia może wystąpić w każdym miesiącu ciąży, chociaż najczęściej dzieje się to bliżej wyznaczonego terminu porodu dziecka.

Dlatego też rutynowe wizyty lekarskie są ważne, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Niektóre z czynników, które mogą powodować niedotlenienie dziecka przed porodem to między innymi:

  • Anemia u matki
  • Krwawienie w czasie ciąży
  • Niewłaściwe ustawienie główki dziecka
  • Przenoszona ciąża (ponad 42 tygodnie)
  • Zakażenie występujące u matki

Podczas porodu

Podczas porodu może dojść do pewnych niebezpiecznych sytuacji. Chociaż lekarze są przygotowani na różne scenariusze i istnieją procedury dopasowane do każdego przypadku, ważne jest, aby wiedzieć, co może się zdarzyć w skrajnych sytuacjach:

  • Pępowina owija się wokół szyi dziecka lub w pewnym momencie zostaje ściśnięta
  • Stan przedrzucawkowy, który zwiększa ciśnienie krwi u matki
  • Problem z oddychaniem występujący u matki
  • Użycie kleszczy podczas porodu
  • Poród, który jest dłuższy niż powinien

Niedotlenienie okołoporodowe po porodzie

Ryzyko niedotlenienia okołoporodowego może wystąpić nawet po porodzie. Przyczyny obejmują:

  • Przedwczesny poród, ponieważ organy wcześniaka nie są odpowiednio wykształcone
  • Wrodzone wady rozwojowe
  • Choroby płuc lub serca
  • Dzieci z bardzo niską wagą urodzeniową
Noworodek - niedotlenienie okołoporodowe
Wcześniaki narażone są na większe ryzyko wystąpienia niedotlenienia okołoporodowego.

Normalnie, jeśli dziecko cierpi na łagodne niedotlenienie, bardzo dużo płacze, jest drażliwe i ma bardziej wyraziste napięcie mięśniowe. Jednak zazwyczaj stan ten nie trwa dłużej niż jeden dzień.

Z drugiej strony, jeśli sytuacja jest poważniejsza, noworodek może mieć drgawki, może wystąpić brak odruchu ssania niezbędnego do karmienia piersią i bardzo niskie napięcie mięśni.

Uszkodzenia neurologiczne

To, jak szybko przystąpiono do leczenia niedotlenienia okołoporodowego i czy doszło do napadów drgawek u noworodka, ma duży wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka jakichkolwiek uszkodzeń neurologicznych.

Uszkodzenia neurologiczne zazwyczaj występują u dzieci, u których wystąpiły drgawki lub napady padaczkowe, jeśli niedotlenienie trwało przez dłuższy okres czasu lub jeśli wystąpiły dodatkowe czynniki ryzyka.

Na przykład, prawdopodobieństwo uszkodzeń neurologicznych jest wysokie, jeśli dziecko cierpi również na niewydolność układu krążenia lub układu oddechowego.

Innym czynnikiem, który może zwiększyć ryzyko uszkodzenia układu nerwowego, jest występowanie u noworodka kwasicy. Stan ten powstaje wskutek nagromadzeni zbyt dużej ilości kwasu we krwi.

Poprzez staranne monitorowanie ciąży można zapobiec wielu czynnikom powodującym niedotlenienie okołoporodowe. Istnieją jednak pewne okoliczności, których nie da się kontrolować.

Podczas gdy niektóre sytuacje są poza naszą kontrolą, obecność wykwalifikowanego i uważnego personelu przed i w trakcie porodu jest niezbędne dla każdej udanej ciąży. Przyszłą matkę powinny więc otaczać osoby, które są doświadczone i zaznajomione z różnymi sytuacjami, które mogą wystąpić przed, w trakcie i po porodzie. Niedotlenienie okołoporodowe może być śmiertelne, dlatego konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych środków ostrożności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Borrero, J. C. M., Ortega, L. R., Alba, M. P., Duvergel, R. D., & Chacón, M. C. (2013). Algunos factores perinatales relacionados con la asfixia neonatal. Medisan17(02), 187-192.
  • General, C. de S. (2015). Diagnóstico y Tratamiento del Síndrome de Dificultad Respiratoria en el Recién Nacido. Catálogo Maestro de Guías de Práctica ClínicaIMSS1370, 1–5.
  • Tejerina Morató, H. (2007). Asfixia neonatal. Revista de la Sociedad Boliviana de Pediatría46(2), 145-150.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.