Higiena przed i po seksie oralnym - wskazówki

Podczas stosunku płciowego niezwykle ważną kwestią jest higiena. Także nawet podczas seksu oralnego. Dziś poznasz kilka wskazówek dotyczących zasad higieny podczas tego rodzaju aktywności seksualnej.
Higiena przed i po seksie oralnym - wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zawsze przed i po seksie oralnym bardzo ważną kwestią jest odpowiednia higiena. Jednak ludzie zwykle nie zwracają na to wystarczającej uwagi.

W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz nie tylko kilka wskazówek prezentujących to, jak powinna wyglądać higiena podczas seksu oralnego, ale także potencjalne konsekwencje zaniedbania na tym polu.

Jeśli chodzi o seks oralny, ludzie w wielu przypadkach ignorują różne podstawowe środki ostrożności, które bez wątpienia braliby pod uwagę podczas uprawiania seksu waginalnego lub analnego. Przykładem może tutaj być niestosowanie prezerwatyw lub barier ochronnych dla jamy ustnej.

Podczas stosunku płciowego niezwykle ważną kwestią jest higiena. Także nawet podczas seksu oralnego. Dziś poznasz zatem kilka ważnych wskazówek dotyczących zasad higieny podczas tego rodzaju aktywności seksualnej.

Higiena przed i po seksie oralnym – kilka podstawowych wskazówek

Jak wskazuje nam artykuł zatytułowany „Poziom wiedzy i zachowania ryzykowne związane z zakażeniami przenoszonymi drogą płciową wśród nastolatków płci żeńskiej” (oryg. Level of knowledge and risk behaviors related to sexually transmitted infections among female adolescents), ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową poprzez seks oralny jest bardzo wysokie.

Z tego powodu konieczne jest również zajęcie się kwestią higieny. Chociaż możesz pomyśleć sobie , że higiena przed i po seksie oralnym jest taka sama, konieczne jest uświadomienie sobie, jak ważne jest robienie tego w najbardziej odpowiedni dla zdrowia sposób. W tym celu zagłębimy się nieco bardziej w różne aspekty, na które koniecznie musisz zwrócić większą uwagę.

Higiena „przed”

Przed każdym stosunkiem seksualnym zaleca się dokładnie umycie całego ciała. Między innymi dlatego, że zmniejsza to ryzyko potencjalnej infekcji, takich jak grzybica lub po prostu likwiduje nieprzyjemne zapachy.

Zaczniemy od podstawowych zabiegów higienicznych, które musisz przeprowadzić przed seksem oralnym. Bardzo dobrze umyj ten obszar ciała mydłem lub jeszcze lepiej środkiem odpowiednim do okolic intymnych.

Mężczyźni nie powinni zapominać o jądrach i kroczu, a kobiety powinny skupić się na wargach sromowych większych i mniejszych. Mężczyźni, którzy nie są obrzezani, często gromadzą pod napletkiem smegmę.

Kobieta na bidecie

Wskazuje na to artykuł pod tytułem „Obrzezanie mężczyzn w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności i zakażeniami przenoszonymi drogą płciową” (oryg. Male circumcision for reducing risk of infection with human immunodeficiency virus and sexually transmitted infections ).

Jest to biała wydzielina, która może wydzielać nieprzyjemną woń. Aby tego uniknąć, należy odciągnąć napletek i dokładnie umyć dużą ilością wody główkę prącia. Następnie należy bardzo dobrze osuszyć okolice intymne, aby wilgoć nie pozwoliła na rozwój grzybów w tym obszarze.

Kobiety po dokładnym oczyszczeniu okolic narządów płciowych, w tym odbytu, powinny również dobrze wysuszyć ten obszar. To sposób na uniknięcie wielu problemów, takich jak kandydoza pochwy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Nieprzyjemny zapach z okolic intymnych – zwalcz go!

Hygiene po zakończeniu seksu oralnego

Po zakończonym seksie możesz nie mieć ochoty na ponowne mycie okolic intymnych. Jest to jednak niezwykle ważna kwestia. W jaki sposób należy to zrobić? Dlaczego to takie ważne? Zaprezentujemy Ci podstawowe informacje w punktach:

  • Aby uniknąć tworzenia się bakterii. Mycie okolic narządów płciowych zapobiega rozwojowi bakterii. Zwłaszcza jeśli używałeś lubrykantów, olejków lub prezerwatyw.
  • Zmniejsza ryzyko zapalenia pęcherza. Jest to problem, który dotyka przede wszystkim kobiety. Można go uniknąć, myjąc okolice intymne po zakończonym seksie oralnym. Nie warto lekceważyć tej sprawy i pozwalać, aby pozostały wilgotne.
  • Jeśli uprawialiście seks poza domem i nie masz teraz możliwości skorzystania z bidetu, możesz użyć jednorazowych chusteczek. Dlatego ważne jest, aby zawsze mieć je przy sobie. W przypadku braku łazienki jednorazowe chusteczki są zawsze odpowiednim środkiem higieny.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Infekcje intymne – poznaj ich typy oraz przyczyny

Usta w seksie oralnym

Do tej pory zaprezentowaliśmy Ci kilka wskazówek dotyczących higieny przed i po seksie oralnym. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę także na higienę jamy ustnej, zwłaszcza przed stosunkiem. Powodem jest to, że usta są „wspaniałym” źródłem bakterii.

Jednak warto również pamiętać o znaczeniu zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową. Stosowanie prezerwatyw i mat dentystycznych to środki, które zapobiegają tej infekcji.

Ludzie często uważają, że choroby przenoszone drogą płciową nie rozprzestrzeniają się z genitaliów do ust. Ale to bardzo poważny błąd. Na przykład wirus brodawczaka ludzkiego może prowadzić do raka jamy ustnej.

Chusteczki jednorazowe

Dlatego jeśli chodzi o higienę, musimy również wspomnieć o tym, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie samego siebie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć, na co musisz zwrócić uwagę w odniesieniu do higieny przed i po seksie oralnym. Zachęcamy również do uświadomienia sobie, jak ważne jest zabezpieczenie się podczas tego typu intymnych spotkań.

Choroby przenoszone drogą płciową stają się coraz bardziej powszechne. Jeśli chcesz cieszyć się seksem oralnym bez zmartwień, nie zapomnij rozważyć odpowiednich metod ochrony. Czy bierzesz je pod uwagę podczas przygotowań do seksu oralnego?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.