Pielęgnacja okolic intymnych - porady

Właściwe nawyki higieny intymnej są niezbędne, aby uniknąć infekcji oraz innych problemów, takich jak podrażnienie skóry czy nieprzyjemny zapach.
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2023

Pielęgnacja okolic intymnych powinna stanowić stały punkt codziennej rutyny higienicznej każdej kobiety. To od niej w wielkiej mierze zależy zdrowie narządów intymnych oraz twoje samopoczucie.

Jeśli nie przywiązujesz większej wagi do utrzymania intymnych części ciała w czystości, narażasz się na rozwój rozmaitych infekcji i typowo kobiecych chorób. Pamiętaj, że pielęgnacja okolic intymnych to nie żaden luksus, lecz absolutna konieczność.

Nie popadajmy też w skrajności – zbyt obsesyjna troska o czystość ciała też nie jest dobra, gdyż może prowadzić do podrażnień skóry oraz usuwania naturalnej warstwy ochronnej naskórka.

Poniżej znajdziesz szereg wskazówek na to, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych każdej kobiety. Koniecznie czytaj dalej!

Pielęgnacja okolic intymnych – kilka cennych wskazówek

1. Stosuj odpowiedni środek myjący

Dermatolodzy zalecają, by do higieny intymnej stosować wyłącznie delikatne środki myjące. Powinny one być wolne od parabenów oraz posiadać neutralne pH. Otóż silne, perfumowane mydła mogą zmienić kwasowość skóry, a tym samym wywołać nieprzyjemną infekcję.

Oczywiście możesz stosować tego typu mydło do mycia innych części ciała. Po prostu nie stosuj go do zabiegów higienicznych miejsc intymnych.

Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo specjalnych mydeł, kremów czy żeli do higieny intymnej kobiet. Są one łagodne, nie wywołują podrażnień, a także skutecznie eliminują nieprzyjemny zapach, który może wydobywać się z okolic pochwy.

2. Mycie raz na dzień w zupełności wystarczy

Pamiętaj o tym, by nie myć okolic intymnych zbyt często – raz dziennie w zupełności wystarczy, by utrzymać tę część ciała w czystości i wolną od bakterii. Nadmierna dbałość, podobnie jak zaniedbanie, również nie jest wskazana, gdyż może prowadzić do zaburzenia pH skóry i zwiększenia podatności na infekcje bakteryjne i grzybicze.

Kobiety aktywne seksualnie powinny również przemywać okolice intymne bezpośrednio przed stosunkiem, jak i po nim. Dlaczego? Ponieważ w trakcie miłosnych igraszek nasze narządy rozrodcze są wyjątkowo narażone na atak bakterii. Odpowiednie higiena intymna pomoże zapobiec między innymi infekcji dróg moczowych, zwłaszcza pęcherza moczowego.

3. Unikaj noszenia obcisłych ubrań

Obcisłe i ciasne ubrania sprawiają, że skóra nie potrafi prawidłowo oddychać. Co więcej, mogą powodować podrażnienie skóry, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest ona wyjątkowo delikatna. Jednym z takich obszarów są właśnie intymne okolice kobiecego ciała.

Obcisłe spodnie, rajstopy czy legginsy powodują ciągłe pocieranie sromu, wywołując nie tylko ogromny dyskomfort, ale także zwiększając potliwość. Powstaje więc środowisko idealne do namnażania się bakterii i powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Problem nasila się jeszcze bardziej, gdy nasze ubrania są wykonane z syntetycznych, nieprzewiewnych materiałów. Powstałe w wyniku takich nawyków infekcje mogą być bardzo nieprzyjemne. Pamiętaj, że okolice sromu zawsze są pełne bakterii, a gdy wilgotność zwiększa się i dodatkowo materiał ociera się o naskórek, o zakażenie naprawdę nie trudno.

4. Pielęgnacja okolic intymnych: Unikaj irygacji pochwy

Irygacja pochwy, czyli przepłukiwanie wnętrza pochwy wodą, to zabieg, który może mieć bardzo niekorzystny wpływa na zdrowie intymne kobiety. Jest ona dopuszczalna tylko w niektórych przypadkach i wyłącznie z przepisu lekarza.

Zabieg ten prowadzi do zaburzeń flory bakteryjnej pochwy oraz zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Dlatego też należy unikać go, jak ognia.

Intymne strefy kobiecego ciała są bardzo delikatne i posiadają specyficzne pH, które bardzo łatwo może ulec zmianie. Stąd tak istotne jest stosownie odpowiednich, bardzo delikatnych środków myjących.

5. Podmywanie się w odpowiednim kierunku

Kiedy następnym razem udasz się do toalety, zwróć uwagę na to, w jakim kierunku się podcierasz – od przodu od tyłu, czy też może na odwrót?

Otóż prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych zakłada podcieranie i podmywanie się zawsze od przodu do tyłu. Taki nawyk pomaga uniknąć przeniesienia bakterii z okolic odbytu do bezpośredniej bliskości pochwy i pęcherza moczowego.

Nawyk podmywania się od tyłu do przodu może prowadzić do rozwoju infekcji dróg moczowych, której głównym sprawcą jest bakteria E. Coli, czyli pałeczka okrężnicy. W niektórych przypadkach dochodzi do komplikacji, gdyż bakteria dostaje się do nerek. Pomyśl o tym, jak wielki wpływ na nasze zdrowie ma odpowiednia higiena intymna.

6. Prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych w czasie miesiączki

Chociaż dla wielu z nas jest to bardziej niż oczywiste, powtórzmy: w trakcie miesiączki należy szczególnie zadbać o higienę intymną. I to nie tylko z obawy przed nieprzyjemnym zapachem, ale przede wszystkim dlatego, że w tym czasie kwasowość tych stref kobiecego ciała maleje, a w związku z tym stajemy się bardziej podatne na rozwój infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, nie ma konieczności mycia intymnych części ciała częściej niż raz dziennie. Trzeba jednak regularnie wymieniać podpaski i tampony, najlepiej co 4-5 godzin.

7. Do mycia miejsc intymnych nie używaj gąbki

Jeśli masz w zwyczaju mycie ciała gąbką lub myjką, unikaj przecierania nimi sromu. Na tego typu akcesoriach gromadzi się mnóstwo bakterii, które w żadnym wypadku nie powinny mieć kontaktu z wrażliwymi obszarami kobiecego ciała. Ponadto skóra w tych okolicach jest niezwykle delikatna i nawet w miękka gąbka może ją podrażnić.

Zaleca się mycie intymnych części ciała czystymi dłońmi. Zwróć też uwagę na stan swoich paznokci, aby nie doprowadziły do zadrapań czy podrażnienia naskórka.

8. Ostrożnie z depilacją

Depilację czy golenie okolicy bikini należy przeprowadzać z zachowaniem maksymalnej ostrożności. Szczególnie jeśli używasz tradycyjnej maszynki do golenia, staraj się unikać wszelkiego rodzaju zadrapań i podrażnień, jakie może ona wywołać na twojej skórze.

Pamiętaj, że otwarte rany niczym magnes przyciągają bakterie. Specjaliści zalecają, aby nie usuwać owłosienia całkowicie, gdyż jego podstawową funkcją jest właśnie ochrona przed szkodliwymi mikroorganizmami. Golusieńkie ciało jest bowiem znacznie bardziej narażone na wystąpienie infekcji.

9. Noś bawełnianą bieliznę

Bawełniana bielizna znakomicie pochłania wilgoć oraz pozwala skórze swobodnie oddychać. Warto więc ją nosić, aby utrzymać okolice intymne w świeżości i wolne od bakterii. Popularna obecnie bielizna z tworzyw sztucznych jest jej zaprzeczeniem – utrudnia wentylację, tworzy wilgotne środowisko oraz sprzyja namnażaniu się bakterii czy grzybów.

Czy kiedykolwiek poczułaś, że z twoich okolic intymnych wydobywa się nieprzyjemny zapach? W większości przypadków jest to właśnie efekt noszenia bielizny wykonanej ze sztucznych, nie przepuszczających powietrza włókien. Zmień majtki na bawełniane, a problem z pewnością zniknie.

Jak widać, prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych bazuje na bardzo prostych nawykach, które bez problemu każda z nas może włączyć do swojej rutyny. Zadbaj lepiej o siebie, a przez długie godziny będziesz się czuła świeżo. Co więcej, unikniesz wielu nieprzyjemnych infekcji i innych dolegliwości, które mogą być spowodowane niewłaściwą higieną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cuevas, A., Celis, C., Herrán, S., Hernández, I., Paredes, O., & Paradas, A. (2010). Higiene íntima femenina y vaginosis bacteriana. Encuesta epidemiológica latinoamericana 2008. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología.
  • Guaschino S , Benvenuti C , SOPHY Study Group. SOPHY project: an observational study of vaginal pH, lifestyle and correct intimate hygiene in women of different ages and in different physiopathological conditions. Part II. https://europepmc.org/abstract/med/18854801
  • Chen, Ying. Bruning, Elizabeth. Rubino, Joseph. Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage. https://doi.org/10.1177%2F1745505717731011

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.