Zapalenie pęcherza po stosunku - skąd się bierze?

Zapalenie pęcherza moczowego po stosunku seksualnym jest bardzo powszechne, szczególnie wśród kobiet ze względu na ich anatomiczną budowę. Istnieje wiele przyczyn tej dolegliwości. Na szczęście można temu zapobiec. Przedstawiamy kilka zaleceń.
Zapalenie pęcherza po stosunku - skąd się bierze?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zapalenie pęcherza po stosunku jest patologią szczególnie powszechną wśród kobiet. Zwłaszcza zapalenie dróg moczowych na tle bakteryjnym. Według badań międzynarodowych grup medycznych: 60 % kobiet cierpi, bądź będzie cierpieć na zapalenie pęcherza moczowego.

W obrębie tej grupy, aż do 80 % z kobiet może doświadczyć zapalenia pęcherza po stosunku seksualnym. Dochodzi do niego zarówno po stosunku z prezerwatywą, jak i bez.

Wynika to z tego, że antykoncepcja może ochronić wyłącznie przed przenoszeniem się bakterii i wirusów z partnera na partnerkę. Nie zapobiega jednak powstawaniu otarć. Dowiedzmy się, czym dokładnie charakteryzuje się zapalenie pęcherza po stosunku.

Zapalenie pęcherza po stosunku – czym jest?

ZUM to stan zapalny pęcherza moczowego. Przyjmuje się, że zapalenie pęcherza jest tym samym co zakażenie dróg moczowych. Nie zawsze jednak możemy mieć tego pewność. Zakażenie dróg moczowych dotyczy bowiem mikroorganizmów, zazwyczaj bakterii.

Zapalenie pęcherza możemy sklasyfikować w dwóch różnych grupach:

  • Zakaźne zapalenie pęcherza moczowego.
  • Nieinfekcyjne zapalenie pęcherza moczowego.

Zakaźne zapalenie pęcherza moczowego jest spowodowane przez mikroorganizmy. W większości przypadków chodzi o bakterię, znaną nam jako Escherichia coli. Mikroorganizm ten przedostaje się do dróg moczowych, wznosi się przez cewkę moczową i rozmnaża, tworząc kolonie bakteryjne. Te ostatnie natomiast prowadzą do danej patologii.

Bakteria e.coli

Z kolei niezakaźne zapalenie pęcherza moczowego może zostać wywołane przez:

  • Ciała obce: chociażby z winy cewnika moczowego lub cewnika umieszczonego w cewce moczowej.
  • Leki: stosowanie chemioterapii w leczeniu nowotworów ma niekorzystny wpływ na organizm i może wywołać stan zapalny pęcherza moczowego.
  • Substancje chemiczne: alergia na niektóre substancje, obecne w produktach higienicznych dla kobiet, takie jak kremy i pianki dopochwowe.
  • Promieniowanie: wywołane radioterapią u kobiet chorych na nowotwory.

Natomiast śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego jest stanem zapalnym o najbardziej niejasnej etiologii i trudnym do zdiagnozowania. Co za tym idzie, bardzo ciężko jest dobrać odpowiednią terapię.

Należy wspomnieć też o innych patologiach i chorobach, które zwiększają ryzyko występowania ZUM, wpływając na kondycję pęcherza i dróg moczowych. Możemy wymienić tu zaburzenia rdzenia kręgowego, które powodują tak zwany “pęcherz neurogenny”.

Pęcherz neurogenny to objaw wielu chorób i nieprawidłowego działania układu nerwowego. Powoduje między innymi zaleganie moczu i częste czy też niekontrolowane jego oddawanie.

Zapalenie pęcherza po stosunku seksualnym – dlaczego do niego dochodzi?

Udowodniono już naukowo, iż stosunek płciowy jest czynnikiem ryzyka, prowadzącym do zapalenia pęcherza moczowego (szczególnie) u kobiet.

Według badań, kobiety aktywne seksualnie, które uprawiają seks częściej niż cztery razy w miesiącu, zarówno używając środków antykoncepcyjnych jak i bez ich zastosowania są bardziej narażone na rozwój stanów zapalnych w drogach moczowych. To samo tyczy się kobiet, które były aktywne seksualnie po dłuższej przerwie.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn po stosunku płciowym występuje zdecydowanie rzadziej niż u kobiet, ponieważ mają oni dłuższą cewkę moczową.

Wyróżniamy specyficzny wyraz dla infekcji dróg moczowych, związanej z relacjami seksualnymi. Nawracające zapalenia pęcherza są nawet potocznie nazywane „syndromem miesiąca miodowego”.

Zidentyfikowano również co najmniej pięć powodów, dla których uprawianie seksu sprzyja zakażeniu dróg moczowych u kobiet:

Doustne środki antykoncepcyjne 

Kobiety stosujące hormonalne tabletki antykoncepcyjne zmieniają cykl menstruacyjny. Modyfikują również naturalne działanie hormonów w swoim organizmie.

Antykoncepcja u kobiet - zapalenie pęcherza po stosunku

Hormonalne doustne środki antykoncepcyjne osłabiają błonę śluzową pęcherza, czyli wewnętrzną część narządu, ułatwiając kolonizację bakterii takich jak Escherichia coli.

Prezerwatywy a zapalenie pęcherza po stosunku

Materiał prezerwatyw męskich i żeńskich może wpływać na błonę śluzową dróg moczowych kobiety, osłabiając siłę obrony i sprzyjając rozwojowi bakterii. Będzie to w dużym stopniu zależało od indywidualnego przypadku, bowiem nie wszystkie organizmy reagują jednakowo na te zastosowane materiały.

Dostęp bakterii do naszego organizmu

Stosunek płciowy sprzyja kolonizacji bakterii ze środowiska zewnętrznego do wnętrza kobiecych dróg moczowych. Może to być sam penis, który działa jako transporter, lub inwazyjne ruchy aktu seksualnego, prowadzące do otarć i zakażeń. Podczas stosunku dochodzi do podrażnień błony śluzowej wyściełającej narządy rodne kobiety i otarć penisa.

Higiena osobista a zapalenie pęcherza po stosunku

Jednym z czynników najbardziej związanym z zapaleniem pęcherza moczowego i stosunkiem seksualnym jest higiena kobiety pod koniec stosunku seksualnego. Jeśli po stosunku nie dojdzie do oddania moczu – zwiększa się prawdopodobieństwo, iż bakterie pozostają w pęcherzu, co prowadzi do ich rozmnażania się.

Higiena ma oczywiście ogromne znacznie nawet w codziennej rutynie. Kobiety często pomijają zwyczaj podmywania się w ciągu dnia. Co więcej, używanie mydła może podrażnić wrażliwą śluzówkę i ułatwić wnikanie czynników chorobotwórczych do cewki moczowej. Przede wszystkim należy więc zwrócić uwagę na stosowane środki do higieny intymnej.

Mikrourazy cewki moczowej

Seks bardzo często prowadzi do mikrourazów cewki moczowej kobiety. Bliskość narządów (pochwy, odbytu i cewki moczowej) zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych.

Powtarzający się ruch aktu płciowego osłabia kobiece drogi moczowe, sprzyjając wnikaniu zewnętrznych bakterii poprzez zmniejszenie siły obronnej cewki moczowej.

Zapalenie pęcherza po stosunku – zapobieganie

Nie podlega wątpliwościom, iż seks stanowi ogromny czynnik ryzyka w rozwoju zapalenia pęcherza moczowego. Przede wszystkim nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z tej przyjemności na rzecz strachu przed stanami zapalnymi. Absolutnie! Zagrożenie zakażenia dróg moczowych nie powinno wpłynąć na naszą praktykę seksualną i udane pożycie.

ZUM - kobieta pije wodę

Zatem, aby zapobiec postkoitalnemu zapaleniu pęcherza moczowego wystarczy podjąć kilka środków zabezpieczających. Są one łatwe w zastosowaniu i zmniejszają ryzyko zakażeń i stanów zapalnych dróg moczowych.

Wartościową radą w celu zapobiegania postkoitalnym stanom zapalnym jest natychmiastowe oddanie moczu tuż po zakończeniu stosunku seksualnego.

To proste działanie odwiedzie od naszego organizmu potencjalne bakterie, które mogły dostać się do cewki i pęcherza moczowego. Mocz wypycha je na zewnątrz, uniemożliwiając im rozpoczęcie procesu kolonizacji w obrębie układu moczowego.

Opróżnienie pęcherza przed stosunkiem seksualnym zwiększa także mechanizmy obronne organizmu.

Wspomniane proste rozwiązania powinny być połączone z dobrym nawodnieniem naszego organizmu w ciągu dnia. Odpowiednia ilość dostarczonych do ciała płynów stymuluje produkcję moczu i ułatwia jego systematyczne oddawanie. Pozwala to uniknąć opóźnień i niezdrowych zatrzymań, które również sprzyjają pojawieniu się zapalenia pęcherza moczowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.