Ręczniki i koce - jak często powinnaś je prać?
Czyste ręczniki i koce. Co to tak naprawdę oznacza? Nie musimy popadać w fanatyzm, żeby na co dzień cieszyć się czystością i utrzymywać higienę na właściwym poziomie. Jednak używane przez nas ręczniki i koce zdają się być jak dotąd czyste i zdają się nie wymagać kolejnego prania.
Skoro więc brudu nie widać na pierwszy rzut oka, pojawia się często zadawane przez nas pytanie: Jak często powinnam prać ręczniki i koce? W dalszej części tego artykułu rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości na ten temat.
Jak często prać ręczniki?
Zanim odpowiesz na to pytanie, powinnaś się czegoś dowiedzieć na temat bakterii i drobnoustrojów, które kumulują się w naszej pościeli i kocach. Nie inaczej jest jeśli chodzi o ręczniki, którymi mamy w zwyczaju osuszać nasze ciało po kąpieli.
Tak, to ważne byś zawsze pamiętała o istnieniu tych mikroorganizmów. Kiedy będziesz świadoma istnienia mikroorganizmów w każdym zakątku Twojego domu, o wiele łatwiej Ci będzie stosować się do podstawowych i niezbędnych kanonów higieny.
Tak więc kilka słów o tym, co można znaleźć w jakimkolwiek rodzaju materiału występującego w gospodarstwie domowym:
- Roztocza
- Bakterie
- Martwa tkanka skórna
- Włosy
- Brud
- Kurz
- Kremy
- Wyschnięte wydzieliny pochodzące z naszego ciała (na przykład pot czy ślina)
- Małe insekty
- Makijaż
- Pyłki
- Grzyby
- Łupież
- Cząsteczki pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.
Wydawcy znanego czasopisma Women’s Health zorganizowali ankietę, w której zapytano kobiety o to jak często zmieniają i czyszczą poszczególne elementy wyposażenia domu, takie jak na przykład ręczniki.
Wiele kobiet przyznało, że koce i ręczniki zmieniają raz na miesiąc, a jedna trzecia z nich nigdy nie czyści narzut znajdujących się na łóżkach!
Przeczytaj również artykuł: Poduszki jak nowe! Wykorzystaj prosty trick
Poza tym z przeprowadzonej ankiety wynika, że niewiele uwagi poświęca się również czyszczeniu pierzyn i kołder. Wiele kobiet pierze je tylko raz w roku, kiedy zmienia się pora roku, po czym magazynuje je w garderobie, aż do przyjścia kolejnej zimy.
Trzeba oczywiście przyznać, że w ten sposób są one przygotowane do sezonu zimowego. Ale co z higieną i czystością w trakcie zimy podczas codziennego użytkowania pierzyn i kołder? Czy nie wymagają one prania i utrzymania w czystości zwłaszcza wtedy, gdy używa się ich każdego dnia?
Jak się jednak okazuje, inaczej traktujemy poduszki, narzuty i pokrowce na sofy. Dlaczego?
Ponieważ zawsze pozostają na widoku. Niestety traktujemy je lepiej tylko wtedy, gdy są w jasnych kolorach. W pozostałych przypadkach zdarza się, że te części wyposażenia naszego domu przez całe lata nie zaznają nawet zwykłego odkurzania.
Koce i ręczniki jednak wypadają w tym rankingu znacznie lepiej. Ich właściciele mają w zwyczaju zmieniać je i prać średnio raz na 21 dni.
Dyrektor Kliniki Mikrobiologicznej przy Centrum Medycznym Langone w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych w ramach tej samej ankiety mówi o tym, że zarówno nasze koce, jak i ręczniki należy czyścić minimum raz w tygodniu.
Przeczytaj również artykuł: Ręczniki – spraw, by wyglądały jak nowe!
Zachowując taką regularność możemy mieć pewność, że stopień rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów nie przekroczy progu, który uznajemy za higieniczny i bezpieczny dla naszego zdrowia.
Jeszcze częściej powinnyśmy zmieniać ręczniki jeżeli ktoś z naszych bliskich choruje, śpi bez ubrań lub w wysokich temperaturach wzmagających pocenie się.
Co się dzieje z innymi tkaninami używanymi w domu?
Nie tylko ręczniki i koce stanowią siedlisko rozwoju bakterii. Gromadzą się one również w innych tkaninach na co dzień używanych w domu, a nieczyszczone regularnie mogą stać się przyczyną wielu naszych chorób.
Szmatki kuchenne
Kończysz czyścić przybory kuchenne i na koniec przecierasz je suchą szmatką – tą samą, której wcześniej użyłaś do przecierania stołu lub blatów. To naprawdę rozpowszechniony zwyczaj, ale stanowi duży błąd. Czy wiesz ile bakterii mnoży się na Twoich sztućcach i przyborach kuchennych po kontakcie z taką szmatką?
W pewnym badaniu zrealizowanym przez Uniwersytet w Arizonie dowiedziono, że większość szmatek używanych w kuchni zawiera bakterie Coli, a jedna czwarta przebadanych szmatek zawierała bakterię Escherichia Coli.
Kuchenne szmatki są szczególnie narażone na obecność i rozwój bakterii, ponieważ to właśnie w kuchni mamy do czynienia z wieloma produktami surowymi. Według ekspertów kuchenne szmatki powinno się myć po każdym użyciu stosując środek dezynfekujący.
Ponadto raz w tygodniu należy je wyprać stosując sodę oczyszczoną zamiast proszku do prania.
Dywanik łazienkowy
Dywanik łazienkowy jest bardzo przydatny, ponieważ wychodząc spod prysznica nie musimy stawać na zimnych kafelkach, ale właśnie na miłym i przytulnym dywaniku. Jednak zazwyczaj nie myślimy o tym, że użytkując dywanik w taki sposób ulega on znacznemu zabrudzeniu.
Raczej mamy w zwyczaju po prostu pozostawić go do wyschnięcia.
Ale gdyby się nad tym chwilkę zastanowić, to po kąpieli dywanik pozostawiamy w tym samym miejscu, a najczęściej stąpamy po nim tymi samymi butami, których normalnie używamy do wychodzenia z domu na ulicę. Co możesz zrobić by w tym aspekcie zadbać o czystość i higienę na właściwym poziomie?
Przeczytaj również artykuł: Ekologiczne sposoby sprzątania łazienki
Zalecamy czyszczenie lub pranie dywanika łazienkowego każdego tygodnia lub raz na piętnaście dni. Ale jeżeli Twoja łazienka jest bardzo wilgotna, powinnaś to robić dwa razy w tygodniu. Może po prostu kup jeden dywanik na zmianę i używaj go na przemiennie z innym.
Ręczniki w łazience
Ręczniki łazienkowe są zazwyczaj o wiele grubsze od zwykłych i mają za zadanie dokładnie osuszać nasze ciało po wyjściu z kąpieli. Z powodu swojej grubości jednak zazwyczaj czuć w nich nieświeży zapach i wilgoć. Jak możesz dbać o higieniczne stosowanie ręczników łazienkowych?
Zalecamy nie tylko pranie ich każdego tygodnia lub po każdym trzykrotnym użyciu, ale też użycie do prania octu zamiast płynu do płukania tkanin. W ten sposób ręczniki będą świeże i dobrze wyprane, ale zapach płynu nie skłoni Cię do zbyt długiego użytkowania takiego ręcznika.
Poza tym płyn do zmiękczania tkanin ogranicza stopień wchłaniania wody przez tkaninę.
Dobrym zwyczajem jest też wystawianie ręczników na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Zasłony
Zasłony zazwyczaj stanowią siedlisko nagromadzonego w nich kurzu, a ponadto pozostają w stałym i bezpośrednim kontakcie z mikroorganizmami znajdującymi się w powietrzu poruszającym się swobodnie w domu, a także napływający z zewnątrz przez okno.
Jak często powinnaś prać zasłony?
Przeczytaj również artykuł: Zdrowa sypialnia — poznaj kilka trików!
Jeżeli posiadasz jeden komplet na lato i inny na zimę, wystarczy prać je przy wymianie. Zawsze kiedy nadchodzi nowy sezon. Jeżeli masz jeden stały komplet, możesz robić podobnie.
Czyszczenie zasłon dwa razy w roku uważa się za wystarczające, aby utrzymywać odpowiedni poziom higieny i czystości, jeśli od czasu do czasu wyczyścisz je odkurzaczem.
Ręczniki do twarzy
Oczywiście również ręcznik służący do wycierania twarzy stopniowo ulega zabrudzeniu, niezależnie od tego, że wycieramy nim czystą twarz i umyte ręce. I, co gorsza, za każdym razem gdy używamy go ponownie, tak naprawdę nakładamy na naszą skórę nowy pakiet bakterii.
Właśnie z tego powodu eksperci zalecają używanie ręcznika do twarzy tylko raz. Po jednorazowym użyciu powinnaś go więc wrzucić do brudownika. Wobec tego lepszą metodą mogłoby się okazać pozostawianie twarzy do samoistnego wyschnięcia pod wpływem otoczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Taché, J., & Carpentier, B. (2014). Hygiene in the home kitchen: Changes in behaviour and impact of key microbiological hazard control measures. Food Control. https://doi.org/10.1016/j.foodcont.2013.07.026
FINCH, J. E., PRINCE, J., & HAWKSWORTH, M. (1978). A Bacteriological Survey of the Domestic Environment. Journal of Applied Bacteriology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2672.1978.tb04236.x
Speirs, J. P., Anderton, A., & Anderson, J. G. (1995). A study of the microbial content of the domestic kitchen. International Journal of Environmental Health Research. https://doi.org/10.1080/09603129509356839