Ręczniki - spraw, by wyglądały jak nowe!

Czasem problem polegający na tym, że ręczniki przestają absorbować wodę i wydają przykry zapach, spowodowany jest faktem, że we włóknach nagromadził się niespłukany nadmiar płynu do płukania tkanin lub innych środków chemicznych zawartych w proszku do prania.
Ręczniki - spraw, by wyglądały jak nowe!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ręczniki to jedne z najczęściej używanych przedmiotów w gospodarstwie domowym. Jest to przyczyna, dla której z postępem czasu ręczniki tracą swoją zdolność absorbowania wody, a ponadto zaczynają wydawać nieprzyjemny zapach. Ale to właśnie przejmowanie wilgoci z naszych rąk czy ciała jest głównym celem, który mają spełniać.

Z biegiem czasu jednak we włóknach gromadzi się brud i stają się one siedliskiem bakterii, które można usunąć wyłącznie poprzez pranie. Problem w tym, że nie wszystkie potrafimy odpowiednio prać ręczniki tak, by pozostały miękkie i żeby wyglądały jak nowe.

Z tego właśnie powodu zachęcamy Cię do przeczytania tego artykułu, z którego dowiesz się, jak dokładnie prać ręczniki tak, aby pozostawały jak nowe.

Ręczniki

Metoda, która sprawi, że Twoje ręczniki będą jak nowe?

W większości przypadków przejmowanie nieprzyjemnego zapachu i podatność na szybkie brudzenie się jest spowodowana niedostatecznym ich czyszczeniem. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś codziennie lub wiele razy w tygodniu prała ręczniki. Ale bardzo dobre rezultaty przynosi pranie ich co dwa tygodnie.

Inną przyczyną pojawiania się problemów z użytkowaniem ręczników jest stosowanie niewłaściwego proszku do prania lub płynu do płukania tkanin. Całkiem możliwe, że Twoje ręczniki po praniu zawierają niewidoczne gołym okiem pozostałości źle dobranych detergentów.

Żeby wspomniany problem się nie powtarzał, zastosuj prostą metodę. Wykorzystuje ona zastosowanie dwóch składników znajdujących się zazwyczaj w praktycznie każdej kuchni.

Mowa o sodzie oczyszczonej w połączeniu z octem, których zastosowanie w gospodarstwie domowym jest znane już od dziesięcioleci. Połączenie tych dwóch składników pozwala nam osiągnąć mocny, a jednocześnie w pełni naturalny detergent. Znajduje on swoje zastosowanie w usuwaniu uporczywych plam, brudu, a także szorstkości.

Przeczytaj również artykuł: Naturalne środki czyszczące

Korzyści wynikające ze stosowania sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest produktem bardzo ekonomicznym, który ze względu na niesamowicie szeroką gamę zastosowań, a także jej użycie w dziedzinach takich jak takich jak gastronomia czy medycyna, zazwyczaj znajduje się w naszych kuchennych zapasach.

Soda oczyszczona

Jeśli chodzi o sprzątanie i właściwości czyszczące, soda oczyszczona uznawana jest za jedną z najlepszych alternatyw dla agresywnych środków czyszczących dostępnych powszechnie na sklepowych półkach. Wśród właściwości sody oczyszczonej wymienić należy te wybielające, bakteriobójcze, a także czyszczące.

W połączeniu z innymi składnikami skutecznie usuwa plamy, tłuszcz, a także inne trudne do usunięcia substancje, które czasem lądują na naszych ulubionych ubraniach. Skutecznie redukuje też niechciane, przykre zapachy, co ma zasadnicze znaczenie, gdy chcemy przywrócić świetność naszym ręcznikom.

Przeczytaj również artykuł: Stare tkaniny – wykorzystaj je kreatywnie!

Korzyści ze stosowania octu

Ocet to jeden z najstarszych znanych naturalnych środków czyszczących, znanych w gospodarstwie domowym. Zawarte w nim naturalne kwasy i zdolność do usuwania nieprzyjemnych zapachów wykorzystywano do czyszczenia wszelkiego typu powierzchni i tkanin.

Ocet

Używając go możemy skutecznie usunąć pozostałości niekorzystnych środków czyszczących, które z pewnością zawierają Twoje ręczniki. Zastosowanie octu pomoże Ci też skutecznie usunąć delikatne meszki znajdujące się zazwyczaj na tkaninie.

Inną korzyścią z zastosowania octu jest wykorzystanie jego wybielających właściwości. Jeżeli więc masz w domu białe ręczniki, nie wahaj się użyć tego naturalnego wybielacza. Usuniesz uporczywe żółtawe plamy i przebarwienia powstałe na skutek brudu i potu, a także przywrócisz im dawną świetność.

Jak więc zrobić naturalny detergent, który doczyści Twoje ręczniki?

Aby stworzyć naturalny środek czyszczący, który wybieli, doczyści i zmiękczy Twoje ręczniki, wystarczy, że zaopatrzysz się we wspomniane dwa składniki. Następnie podążaj za podanymi poniżej wskazówkami.

Naturalny detergent

Składniki

  • 1 szklanka octu (250ml)
  • 0,5 szklanki sody oczyszczonej (50g)
  • Gorąca woda

Sposób przygotowania

  • W pierwszej kolejności umieść ręczniki w pralce i dodaj gorącej wody.
  • Następnie dodaj szklankę octu i rozpocznij pranie w pełnym cyklu.
  • Pozostaw ręczniki w pralce i jeszcze raz napełnij pralkę gorącą wodą. Tym razem dodaj pół szklanki sody oczyszczonej.
  • Ponownie rozpocznij pranie w pełnym cyklu. Teraz już tylko wystarczy wysuszyć ręczniki.

Rezultaty z pewnością pozytywnie Cię zaskoczą. Twoje ręczniki będą teraz czyste, pachnące i o wiele bardziej miękkie. A zatem do dzieła!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.