Rak jamy ustnej – objawy, leczenie i zapobieganie

W przypadku raka jamy ustnej nie tylko prewencja ma kluczowe znaczenie, równie istotną kwestią jest obserwacja swojego ciała i szybka reakcja wobec jakichkolwiek niecodziennych zmian w obrębie jamy ustnej.
Rak jamy ustnej – objawy, leczenie i zapobieganie

Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia, 2017

Rak jamy ustnej należy do grupy nowotworów rozwijających się w obrębie głowy i szyi. Nowotwory atakujące te części ciała zwyczajowo dzieli się na dwa rodzaje:

  • Rak, którego komórki rozwijają się na wewnętrznych ścianach jamy ustnej.
  • Gruczolakorak, inaczej rak gruczołowy, rozwijający się w komórkach gruczołowych, naśladujący utkanie narządu, w którym się rozwinął.

Podobnie jak w przypadków wszystkich innych rodzajów nowotworów, również i w przypadku leczenia raka jamy ustnej ogromną rolę odgrywają pierwsze objawy, które umożliwiają szybkie wykrycie niepokojących zmian oraz wdrożenie odpowiedniej kuracji leczniczej.

Pamiętajmy, że wcześnie wykryty rak jamy ustnej, może być całkowicie uleczalny. Im szybciej zdamy sobie sprawę z rozwijającej się w jamie ustnej choroby, tym większe szanse na wyzdrowienie bez konieczności poddania się ryzykownym zabiegom chirurgicznym.

Dowiedz się więcej na temat nowotworów jamy ustnej: jakie są ich pierwsze i najważniejsze objawy, jak zapobiegać tej śmiertelnej chorobie oraz która grupa ludzi jest szczególnie narażona na rozwój komórek rakowych w obrębie jamy ustnej. Obserwuj swoje ciało i szybko reaguj na wszelkiego rodzaju niepokojące zmiany!

Rak jamy ustnej – najwcześniejsze objawy

Rak jamy ustnej jest łatwo dostrzegalny, po prostu można go zobaczyć. Początkowo przybiera formę otwartej rany, która przez okres kilku tygodni się nie goi ani nie zamyka. Chociaż krwawiąca rana jest jednym z najbardziej ewidentnych przejawów nowotworu jamy ustnej, mogą pojawiać się również inne niepokojące zmiany, takie jak:

Komórki rakowe a rak jamy ustnej
  • Afty i białe plamki w obrębie jamy ustnej
  • Nieuzasadnione krwawienia z wnętrza jamy ustnej
  • Problemy z przeżuwaniem pokarmu oraz ograniczenie swobody poruszania żuchwą
  • Stopniowa zmiana tonu głosu lub przeciągająca się w czasie chrypka
  • Utrata wrażliwości na ból w obrębie jamy ustnej lub przeciwnie – ból w jamie ustnej albo w różnych miejscach twarzy lub szyi
  • Występowanie guzków na ustach, dziąsłach lub w jakimkolwiek innym miejscu
  • Nieuzasadniony ból w uszach

Nie zawsze jednak powyższe objawy stanowią wyrok brzmiący: nowotwór. Wiele z nich może mieć zupełnie inne źródło i stanowić symptom innej, mniej groźnej dolegliwości. Jeśli jednak zaobserwujesz dwa lub trzy z nich w tym samym czasie, koniecznie powinieneś udać się do lekarza, aby wykluczyć najczarniejszy scenariusz.

Ryzyko zagrożenia nowotworem jamy ustnej

Podobnie jak inne rodzaje nowotworów, rak jamy ustnej może rozwijać się znacznie szybciej pod wpływem pewnych czynników, które wiążą się z naszym stylem życia i codziennymi nawykami.

Chociaż ta śmiertelna choroba może wystąpić u każdego, bez względu na styl życia, znacznie częściej narażone na nią są osoby, które w pewien sposób świadomie szkodzą swojemu zdrowiu. Do tych niekorzystnych nawyków należą między innymi:

1. Palenie tytoniu

Naukowcy po dziś dzień nie zdołali odkryć przyczyn rozwoju nowotworów w obrębie jamy ustnej. Liczne badania potwierdzają jednak, że powstawanie komórek rakowych w jamie ustnej może być związane z długotrwałym wdychaniem dymu papierosowego. Palacze znacznie częściej zapadają na tę chorobę niż osoby niepalące.

Dym papierosowy jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, ponieważ podrażnia błony śluzowe znajdujące się w obrębie jamy ustnej. Zgodnie z badaniami i statystykami jest on odpowiedzialny za około 60% wszystkich przypadków nowotworów jamy ustnej.

Papieros w dłoni a rak jamy ustnej

Żucie tytoniu również może stanowić zagrożenie dla zdrowia organizmu. Tytoń także podrażnia wyściółkę jamy ustnej wchodząc w bezpośredni kontakt z poszczególnymi tkankami.

Jeśli należysz do grupy nałogowych palaczy, powinieneś poważnie zastanowić się nad kwestią swojego zdrowia i ryzyka związanego z rozwojem nowotworu jamy ustnej. Staraj się rzucać palenie stopniowo. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, poproś swojego lekarza o pomoc.

2. Nadużywanie alkoholu

Nadmierne spożywanie alkoholu to kolejny czynnik ryzyka rozwoju nowotworu jamy ustnej. Jeśli zbyt często sięgasz po kieliszek i dodatkowo jesteś nałogowym palaczem, ryzyko wystąpienia u ciebie tej śmiertelnej choroby jest wyjątkowo wysokie.

W takim przypadku powinieneś dokładnie obserwować swoją jamę ustną i szybko reagować wobec jakiejkolwiek niepokojącej zmiany. Idealny scenariusz zakłada jak najszybsze rzucenie palenia oraz drastyczne ograniczenie spożycia napojów wyskokowych.

Zamień niezdrowe nawyki na codzienną dawkę sportu i zdrową dla organizmu dietę. Twoje ciało odwdzięczy ci się za te zmiany z nawiązką.

3. Przypadki raka jamy ustnej w najbliższej rodzinie

Jeśli w twojej najbliższej rodzinie pojawił się kiedykolwiek rak jamy ustnej, koniecznie obserwuj swoje ciało i reaguj na każdą, nawet najmniejszą zmianę. Znajdujesz się bowiem w grupie zwiększonego ryzyka. Staraj się więc wykonywać stosowane badania przynajmniej raz w roku.

Koniecznie powinieneś powiadomić swojego dentystę o tym, że któryś z twoich bliskich miał raka jamy ustnej. Będzie on wówczas czujniejszy podczas wykonywania wszelkiego rodzaju zabiegów, a także w trakcie zwyczajnej, rutynowej kontroli.

W wielu przypadkach to właśnie stomatolog zauważa niepokojące zmiany oraz stawia okrutną diagnozę. Ma on dostęp do obszarów, których my sami nie jesteśmy w stanie dostrzec. Skonsultuj się również z lekarzem rodzinnym, by zlecił ci wykonanie odpowiednich badań.

4. Zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową

Wielu z nas żyje w błędnym przekonaniu, że jedyną chorobą przenoszoną drogą płciową, która powinniśmy się szczególnie przejmować jest AIDS. Owszem, choroba ta jest bardzo poważna i nie należy bagatelizować ryzyka związanego z zakażeniem jej wirusem.

Istnieje jednak wiele innych chorób przenoszonych drogą płciową, których konsekwencje dla naszego organizmu mogą być tragiczne. Jedną z nich jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Chociaż nie wszystkie jego odmiany są groźne, należy stosować szczególne środki ostrożności.

U niektórych osób wirus brodawczaka ludzkiego, wnikający do organizmu poprzez jamę ustną, może prowadzić do rozwoju komórek nowotworowych w obrębie tej części twarzy. Warto więc umawiać się na regularne wizyty u ginekologa i stale monitorować swoje zdrowie intymne.

Badaniem który skutecznie wykrywa wirus brodawczaka ludzkiego u kobiet jest popularna cytologia (rozmaz Pap). Należy poddawać się jej każdego roku. Badanie to może uratować cię przed bardzo poważnymi chorobami.

Rak jamy ustnej – profilaktyka

Prawidłowa profilaktyka przeciwnowotworową powinna opierać się na zdrowych codziennych nawykach. Rak jamy ustnej nie będzie twoim problemem, jeśli od dziś zaczniesz:

Szczotkowanie zębów
  • Regularnie kontrolować jamę ustną i natychmiast reagować na wszelkiego ordzaju zmiany w jej obrębie
  • W trakcie szczotkowania zębów zwracaj uwagę na źródło krwawienia i dokładnie analizuj wszystkie pojawiające się na dziąsłach rany, zwłaszcza te, które nie zabliźniają się przez maksymalny okres dwóch tygodni
  • Zwracaj uwagę na częsty i uporczywy ból gardła, przeciągającą się w czasie chrypkę lub problemy z poruszaniem żuchwą
  • Stosuj zdrową i zbalansowaną dietę
  • Nie pal ani nie żuj tytoniu
  • Pij alkohol tylko od czasu do czasu

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.