Białaczka - metoda na autodestrukcję komórek rakowych

Na początku, musimy zaznaczyć, że jest to sposób na walkę tylko z komórkami powodującymi białaczkę. Metoda ta jest nieefektywna w zwalczaniu innych komórek nowotworowych.
Białaczka - metoda na autodestrukcję komórek rakowych

Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca, 2019

Białaczka jest nowotworem, który powstaje w szpiku kostnym, w tkankach znajdujących się w środku niektórych kości. Jest to to samo miejsce, w którym powstaje większość komórek krwi.

Białaczka zaczyna się w momencie, gdy niedojrzałe krwinki, zmieniają się w komórki rakowe. Powstrzymuje to rozwój odpowiedniej ilości czerwonych krwinek, płytek krwi, oraz zdrowych białych krwinek. To prowadzi do pojawienia się śmiertelnych symptomów, które nasilają się, wraz z zmniejszeniem ilości zdrowych komórek.

Białaczka rozprzestrzenia się poprzez system krwionośny i węzły chłonne. Wraz z rozwojem, może nawet zaatakować mózg, rdzeń kręgowy, oraz inne organy.

Chociaż naukowcy opracowali już różne metody leczenia tej choroby, nadal pozostaje ona jedną z najtrudniejszych do wyleczenia. Pacjenci podczas terapii, borykają się z ciągłymi nawrotami choroby, ponieważ komórki bardzo często uodparniają się na lekarstwa.

Nowe wyniki badań, opublikowane na łamach “National Academy of Science” dają jednak nadzieję. Według naukowców istnieje bardzo duża szansa, na to, że chore komórki mogą niszczyć same siebie.

Badania nad komórkami nowotworowymi i białaczka

Naukowcy z “The Scripps Research Institute” (TSRI) w La Jolla w Kalifornii, opracowali nową metodę na walkę z białaczką. Może ona spowodować, że komórki rakowe, przekształcą się w komórki immunologiczne, które niszczą nowotwór.

Kluczem do tej metody, jest unikalna cecha ludzkich przeciwciał. Mogą one aktywować receptory, znajdujące się w szpiku kostnym, w celu przyspieszenia procesu ich dojrzewania, a następnie rozwinięciu ich w użyteczne komórki.

Krew

Przeciwciała są szczególnym rodzajem protein, które są wytwarzane przez układ immunologiczny człowieka. Współpracując z białymi krwinkami, zwalczają wszystkie zewnętrzne infekcje, niszcząc lub neutralizując szkodliwe komórki.

Mając to na uwadze, naukowcy próbują opracować terapię opartą na przeciwciałach, które zmienią komórki białaczki w szpiku kostnym, w zdrowe komórki.

Mają nadzieję, że przeciwciała posiadają zdolność do aktywowania niedojrzałych komórek, które rozwiną się w zdrowe i użyteczne, a następnie zostaną wykorzystane do leczenia tych już uszkodzonych.

Waga nowego odkrycia

Mimo wielu lat badań, nie spodziewali się jednak, że pewna grupa przeciwciał, może spowodować, że komórki rozwiną się w różnych kierunkach, między innymi w komórki dendrytyczne, które odgrywają kluczową rolę w zwiększeniu odporności ludzkiego organizmu.

Komórka rakowa

Aby zrozumieć jak ważne jest to odkrycie, naukowcy dodali kilka przeciwciał do krwi zawierającej bardzo dużą ilość komórek rakowych. Dzięki temu odkryli, że przeciwciała mogą zmienić niebezpieczne komórki, w takie, które będą wspomagać system immunologiczny.

Dając komórkom więcej czasu na działanie, zaczęły one dojrzewać i powoli przypominać komórki, które są odpowiedzialne na wyszukiwanie i zwalczanie zagrożeń, takich jak wirusy, bakterie, czy komórki nowotworowe.

Okazało się, że komórki NK, znane jako “naturalni zabójcy”, mogą zwalczać nawet nowotwory. W czasie eksperymentu, naukowcy zaobserwowali, że udało się zwalczyć nawet do 15% komórek białaczki, w badanej próbce, w ciągu zaledwie jednego dnia.

Chociaż brzmi to niewiarygodnie, ten konkretny rodzaj komórek, zabija tylko i wyłącznie, komórki białaczki. Nie mają one jednak wpływu na inne odmiany raka.

Dobre rokowania…

Zgodnie z tymi niesamowitymi wynikami badań, naukowcy mają nadzieję, że dzięki tej terapii można przekształcić dużą ilość różnych komórek w komórki NK, i całkowicie wyleczyć pacjenta.

Kierownik badań, Richard A. Lerner stwierdził: “Jest co całkowicie nowe spojrzenie na raka, i pracujemy nad tym aby, jak najszybciej rozpocząć testy na ludziach”. Następnie dodał: “Rozmawiamy z koncernami farmaceutycznymi, aby wprowadzić je do użytku, po przeprowadzeniu odpowiednich badań toksykologicznych”.

Białaczka symbolizowana przez kwiat w rękach

Podsumowując, należy stwierdzić, że jest to bardzo obiecująca terapia. Przeciwciała te, mogą być przydatne z małymi, lub nawet bez jakichkolwiek modyfikacji.

Naukowcy uważają, że może ona w znacznym stopniu ograniczyć efekty uboczne, które są ogromną wadą dzisiejszych terapii, takich jak chemioterapia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.