Powiększona śledziona – objawy i leczenie
Śledziona to najważniejszy narząd układu limfatycznego. Jej podstawowe funkcje to ochrona naszego organizmu przed atakami wirusów i bakterii, filtrowanie krwi oraz oczyszczanie jej z zarazków i szkodliwych substancji.
Kiedy śledziona pracuje prawidłowo, nie daje o sobie znać, jednak gdy z jakiegoś powodu nastąpi zaburzenie jej funkcji, nasz organizm od razu odczuwa tego dotkliwe skutki. Chora śledziona zaczyna się powiększać, czego przejawem jest silny ból po lewej stronie górnej części brzucha.
Stanu zapalnego śledziony w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, ponieważ zwykle jest on przejawem rozmaitych chorób. Dowiedz się dziś z nami więcej na temat śledziony – poznaj objawy towarzyszące jej powiększeniu się oraz najlepsze naturalne sposoby na przywrócenie jej prawidłowych funkcji oraz zadbanie o to, by w przyszłości nie stwarzała nam problemów.
Powiększona śledziona – najczęstsze objawy
Anemia
Jak już wspomnieliśmy, główną funkcją śledziony jest filtrowanie i oczyszczanie krwi. Dodatkowo jest odpowiedzialna za zdrowie czerwonych i białych komórek krwi. Jeśli są one słabe i brakuje im witalności, pozostałe organy nie będą w stanie prawidłowo spełniać swoich funkcji.
Kiedy śledzionę obejmuje stan zapalny, ta nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach, stąd też mogą pojawić się zaburzenia w produkcji czerwonych komórek krwi – czyli po prostu ich niedobór.
Popularna anemia czy niedokrwistość mogą więc świadczyć o chorobie śledziony.
Przeczytaj koniecznie: Anemia – 9 niezwykłych produktów, którymi ją zwalczysz
Zmęczenie
Jeśli przez dłuższy okres czasu towarzyszą ci poniższe dolegliwości, koniecznie wykonaj podstawowe badania, ponieważ twoje zdrowie może znajdować się w niebezpieczeństwie.
- Przy jakimkolwiek wysiłku fizycznym brak ci tchu. Nie ma znaczenia czy jest to bieg, pływanie czy zwyczajne wchodzenie po schodach… Po prostu bardzo szybko się męczysz.
- Budzisz się zmęczona a wstanie z łóżka to prawdziwe wyzwanie.
- Zmęczenie niemal zawsze jest powiązane z niedokrwistością, z deficytem czerwonych komórek krwi.
- Z każdym kolejnym dniem zmęczenie się nasila, aż do osiągnięcia stanu maksymalnego wyczerpania. Postaraj się nie zwlekać z wizytą u lekarza aż do ostatniego momentu – nie przyniesie to twojemu organizmowi niczego dobrego.
Silny ból
Ból jest jednym z nieomylnych i bezpośrednich symptomów stanu zapalnego śledziony. Występuje on w górnej części brzucha, po lewej stronie. W niektórych przypadkach ból może promieniować na plecy lub dochodzić aż do lewego ramienia.
Charakterystyczne dla powiększonej śledziony jest to, że ból – zwykle bardzo silny – zawsze koncentruje się po lewej stronie organizmu. Może nawet dojść do sytuacji, w której promieniujący na inne organy ból utrudnia swobodne oddychanie.
Pamiętaj, że jeśli kiedykolwiek wystąpi u ciebie silny ból po lewej stronie górnej części brzucha, jak najszybciej pójdź do lekarza. Zleci ci on wykonanie specjalistycznych badań, postawi diagnozę oraz zaleci odpowiednią kurację leczniczą.
Brak apetytu
Brak apetytu to kolejny objaw jasno wskazujący na zaburzenia w funkcjonowaniu śledziony.
Kiedy następuje przerost tego organu, nasz organizm stale odczuwa sytość, w związku z czym nie mamy ochoty na jedzenie. Już po kilku kęsach, żołądek wysyła sygnał do mózgu, by zakończyć spożywanie posiłku.
Jak to się dzieje, że cały czas odczuwamy sytość? Otóż w wyniku przerostu śledziony następuje nacisk na żołądek, a to z kolei wywołuje fałszywe uczucie, że jesteśmy syci. W rzeczywistości żołądek zmniejsza swą pojemność i odczuwamy sytość już po spożyciu niewielkich porcji posiłków.
W wyniku nagłego ograniczenia spożywanych pokarmów następuje stopniowa utrata wagi. Warto zwrócić na ten fakt szczególną uwagę. Zwykle wraz z utratą kilogramów wzmaga się zmęczenie i ogólne osłabienie kondycji naszego organizmu.
Długo gojące się rany
Ciekawy, lecz w pełni prawdziwy fakt. Powiększona, objęta stanem zapalnym śledziona zatrzymuje w swych strukturach więcej niż zwykle czerwonych i białych komórek krwi. W związku z czym do poszczególnych narządów naszego organizmu dociera ich znacznie mniej niż normalnie.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niedobór czerwonych krwinek jest bezpośrednią przyczyną niedokrwistości lub anemii. Z kolei deficyt białych komórek krwi przyczynia się do obniżenia produkcji płytek krwi.
Taka sytuacja znajduje bezpośrednie odbicie w procesie gojenia się ran. Krew jest bardziej rozrzedzona niż normalnie oraz maleje jej krzepliwość. Stąd rany goją się znacznie dłużej.
Przeczytaj koniecznie: Oczyść krew z 6 zdrowymi napojami
Najlepsze domowe sposoby na powiększoną śledzionę
Stan zapalny śledziony, czyli jej powiększenie to problem, którego w żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować. Zaniedbanie może bowiem doprowadzić do powstawania przewlekłych infekcji.
Konieczna jest więc wizyta u lekarza oraz ustalenie źródła powiększenia się tego niezwykle ważnego dla naszego organizmu narządu. Lekarz zaleci ci również specjalną kurację leczniczą. W najgorszym przypadku może okazać się konieczny chirurgiczny zabieg usunięcia śledziony.
Jeśli w porę zgłosisz się do lekarza, z pewnością nie będzie takiej potrzeby. Stosuj przepisane przez lekarza leki oraz wzmocnij kurację sprawdzonymi, domowymi sposobami, które bez wątpienia przyniosą ci ulgę i szybciej pomogą złagodzić ból i pozostałe dolegliwości.
Jak naturalnie wspomóc leczenie powiększonej śledziony?
Napar z pokrzywy
Napar z pokrzywy jest klasycznym lekiem medycyny naturalnej stosowanym w przypadku stanu zapalnego śledziony. Roślina ta wykazuje silne lecznicze i przeciwzapalne właściwości, które przyspieszają leczenie rozmaitych infekcji.
Herbatkę z pokrzywy w celach leczniczych należy spożywać trzy razy dziennie, pół godziny przed każdym posiłkiem. Już po krótkim czasie poczujesz się lepiej i ból zacznie stopniowo zanikać.
Owocowo-warzywna dieta
W trakcie leczenia stanu zapalnego śledziony zaleca się stosowanie lekkiej, opartej na świeżych składnikach diety. Wielką ulgę przyniesie zupa z karczochów czy selera oraz woda powstająca w wyniku gotowania cebuli. W połączeniu z łyżką oliwy z oliwek zmienia się w silny lek skutecznie usuwający stany zapalne.
Nie zapominajmy również o codziennej dawce świeżych owoców i warzyw.
Napar z kory jabłoni
Napar z kory jabłoni stanowi jeden z najsilniejszych i najbardziej skutecznych naturalnych leków na powiększoną śledzionę. Zapytaj o taką herbatkę w sklepie zielarskim.
Kora jabłoni wykazuje cudowne właściwości lecznicze – doskonale oczyszcza układ limfatyczny, dzięki czemu zmniejsza stan zapalny śledziony. Wystarczy przygotować herbatkę zalewając jedną torebkę z korą jabłoni szklanką gorącej wody.
Gdy napar wystygnie, należy go pić powoli małymi łykami. Pij go dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Przekonaj się sama, że przyniesie ci on ogromną ulgę.
Owsiano-jabłkowy koktajl
Koktajl na bazie płatków owsianych i jabłka doskonale wzmacnia osłabiony organizm oraz dostarcza wielu cennych składników odżywczych.
Jak wcześniej wspomnieliśmy, powiększona śledziona wywołuje ucisk na żołądek, co wywołuje spadek apetytu. Szklanka odżywczego koktajlu doskonale zadba o to, abyśmy nie straciły zbyt dużo masy ciała oraz doda nam energii.
Przeczytaj koniecznie: Płatki owsiane – 13 korzyści płynących z ich jedzenia
Świeży sok z jagód
Jagody w naturalny sposób oczyszczają układ limfatyczny. Są więc niezastąpionym elementem kuracji leczniczej powiększonej śledziony. Wzmacniają ten narząd oraz pomagają złagodzić rozwijający się w nim stan zapalny.
Jeśli tylko masz okazję zakupu świeżych jagód, nie wahaj się. Przygotuj leczniczy sok i poczuj się lepiej. A jeśli nie doskwiera ci żaden ból ani kłopoty ze śledzioną, pij go jako środek zapobiegawczy. W ten sposób idealnie oczyścisz swój organizm oraz poprawisz jego ogólny stan zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chapman J, Azevedo AM. Splenomegaly. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-.
- Curovic Rotbain E, Lund Hansen D, Schaffalitzky de Muckadell O, Wibrand F, Meldgaard Lund A, Frederiksen H. Splenomegaly – Diagnostic validity, work-up, and underlying causes. PLoS One. 2017;12(11):e0186674.
- Pozo A, Godfrey E, Bowles K. Splenomegaly: Investigation, diagnosis and management. Blood Reviews. 2009;23(3):105-111.