Pomidory - dlaczego warto je jeść 7 dni w tygodniu
Pomidory występują w wielu odmianach. Istnieją pomidory czerwone, żółte, podłużne, okrągłe, o skórce grubej oraz cienkiej. Istnieją też malutkie pomidorki koktajlowe oraz apetyczne, duże pomidory, które tylko zapraszają, żeby je zjeść.
Wszystkie te odmiany są równie zdrowe i korzystne dla zdrowia. Są pyszne i tak różnorodne, że można je uwzględniać w najrozmaitszych potrawach.
Niektórzy jednak obawiają się sięgać po pomidory codziennie. A co jeśli wywołają u mnie nadkwaśność? A jeśli ich zawartość alkaloidów będzie działać jako środek wywołujący migrenę, ból głowy bądź bóle stawów?
Okazuje się, że codzienne, zrównoważone spożywanie pomidorów nie tylko doskonale wpłynie na nasze zdrowie, ale też wzbogaca dietę i poprawia smak naszych potraw.
Istnieje jednak pewien szczegół, o którym nie możemy zapomnieć: warto sięgać zawsze po pomidory organiczne, z naturalnych źródeł. Jeżeli często jesz keczup, przygotowuj swój własny, z pomidorów i odrobiną oliwy z oliwek.
Co ciekawe, gdy gotujemy pomidory, zwiększa się siła zawartych w nich przeciwutleniaczy. Nie bój się zatem codziennie sięgać po ten niezwykły produkt. W dalszej części artykułu podamy Ci 7 powodów, dla których warto jeść pomidory codziennie. Przekonasz się, że Twoje zdrowie Ci się za to odwdzięczy.
Zobacz też artykuł: Superfood: składniki odżywcze poprawiające funkcjonowanie mózgu
1. Pomidory są zdrowe i dobre dla całej rodziny
Bywa, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak doskonały wpływ mogą mieć pewne produkty na nasze zdrowie. Bywa, że nie doceniamy również pomidorów. Dzieje się tak, ponieważ ukrytych w nich składników odżywczych nie widać na pierwszy rzut oka.
Pomidory dostarczają nam między innymi:
- Witamin (A, C, K, B6, kwas foliowy, tiamina)
- Minerałów (potas, magnez, mangan, fosfor, miedź)
- Białka roślinnego
Czego więcej moglibyśmy chcieć?
Może zainteresuje Cię również artykuł: Sos pomidorowy domowej roboty o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwutleniającym
2. Pomidory są doskonałe na serce
Pomidory zawierają dużo błonnika, jak również potasu, witaminy C i choliny (jest to witamina z grupy B). Wszystkie te składniki zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo – naczyniowego.
- Potas na przykład jest składnikiem skutecznie regulującym ciśnienie tętnicze. Dzięki niemu możemy uniknąć zagrożenia związanego z chorobami układu krwionośnego.
- Z drugiej strony, likopen, który również zawierają pomidory, reguluje poziom złego cholesterolu (LDL) i zmniejsza ryzyko związane z trójglicerydami we krwi.
Należy również pamiętać, że ten rodzaj lipidów jest głównym winowajcą stojącym za chorobami układu sercowo – naczyniowego. Za jego bowiem sprawą powoli, lecz regularnie odkłada się tłuszcz w naszych naczyniach krwionośnych.
Koniecznie zobacz też artykuł: Zdrowe serce w wieku 90 lat? Oto 9 produktów, które Ci to zapewnią
3. Odwraca negatywne efekty dymu papierosowego
Palisz papierosy? A może pracujesz lub mieszkasz w towarzystwie nałogowych palaczy? Oprócz możliwie jak najszybszego rozwiązania tego problemu, zalecamy Ci również codzienne zjadanie jednego lub dwóch pomidorów.
- Dwa składniki tego wspaniałego produktu, które pomogą Ci odwrócić działanie dymu papierosowego to kwas kumarowy i kwas chlorogenowy.
- Są to składniki bardzo skuteczne jeśli chodzi o zwalczanie nitrozamin, które powstają w organizmie pod wpływem palenia papierosów lub wdychania dymu papierosowego.
- Co ciekawe, nitrozaminy to czynniki rakotwórcze, które są odpowiedzialne za duży odsetek zachorowań.
Koniecznie zobacz też: Jak rzucić palenie – najnowsze badania
4. Lepsze trawienie i zdrowie układu pokarmowego
Regularne spożywanie pomidorów pomaga nam uniknąć zarówno zaparć jak i biegunki. Nie możemy również zapomnieć, że mamy do czynienia z produktem o działaniu oczyszczającym oraz przeciwutleniającym.
Co więcej, dzięki zawartości błonnika, jedząc pomidory pobudzamy perystaltykę jelit. Ułatwia to oczyszczanie organizmu z toksyn, jak również pobudza wydzielanie soków trawiennych.
5. Mniej infekcji układu moczowego
Jeżeli pomidory regularnie zagoszczą na naszych stołach, po jakimś czasie zauważymy, że znacznie rzadziej przydarzają nam się choroby i infekcje układu moczowego. Okazuje się bowiem, że odpowiednio skomponowana dieta może być czynnikiem kluczowym w zapobieganiu tego typu dolegliwościom.
Pomidory zawierają w sobie dużo wody i potasu. Jest to połączenie idealne, aby pobudzić oczyszczanie organizmu oraz eliminowanie toksyn z cała. Co więcej, pozbędziemy się dzięki temu nadmiaru wody, soli oraz kwasu moczowego.
Pomidory są wspaniałe, prawda?
Może zainteresuje Cię również przeczytanie artykułu: Redukujemy kwas moczowy w naturalny sposób
6. Pomagają zadbać o wzrok
Witamina A, którą zawierają pomidory, pomaga zadbać o wzrok. Jest ona polecana aby zapobiegać uszkodzeniom wzroku oraz chorobom oczu. Witamina A stanowi silny przeciwutleniacz, który zwalcza negatywne skutki wolnych rodników. Co więcej, dba o zdrowie tkanek w naszym organizmie.
7. Zdrowsza skóra
Nie tylko uzyskamy bardziej elastyczną, napiętą i młodo wyglądającą skórę, ale też zauważymy, że poprawiła się kondycja naszych zębów oraz wygląd włosów.
- W ramach ciekawostki, może zainteresuje Cię, że sok z pomidorów pomaga usuwać nieprzyjemne skutki poparzeń słonecznych.
- Być może zechcesz wypróbować domowe maseczki, aby zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry i zatrzymywać jego objawy. Śmiało możesz dodawać zmiażdżonego pomidora do swoich ulubionych maseczek.
Jak się okazuje, pomidor to wspaniałe remedium młodości, pomagające nam skutecznie zadbać o skórę.
Podsumowując, regularne spożywanie pomidorów z naturalnych źródeł jest doskonałym przepisem na zdrowie całej rodziny. Popuść cugle wyobraźni i już dzisiaj dodaj pomidory do swojego śniadania, obiadu i kolacji!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Beecher, G. R. (1998). Nutrient content of tomatoes and tomato products. In Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine (Vol. 218, pp. 98–100). https://doi.org/10.3181/00379727-218-44282a
- Aburto, N. J., Hanson, S., Gutierrez, H., Hooper, L., Elliott, P., & Cappuccio, F. P. (2013). Effect of increased potassium intake on cardiovascular risk factors and disease: Systematic review and meta-analyses. BMJ (Online), 346(7903). https://doi.org/10.1136/bmj.f1378
- Alda, L. M., Gogoa, I., Bordean, D., Gergen, I., Alda, S., Moldovan, C., & Ni, L. (2009). Lycopene content of tomatoes and tomato products. Journal of Agroalimentary Process and Technologies, 15(4), 540–542. https://doi.org/10.1016/S0963-9969(99)00053-8
- Palozza, P., Catalano, A., Simone, R. E., Mele, M. C., & Cittadini, A. (2012, October). Effect of lycopene and tomato products on cholesterol metabolism. Annals of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1159/000342077
- Rundlöf, T., Olsson, E., Wiernik, A., Back, S., Aune, M., Johansson, L., & Wahlberg, I. (2000). Potential nitrite scavengers as inhibitors of the formation of N-nitrosamines in solution and tobacco matrix systems. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 48(9), 4381–4388. https://doi.org/10.1021/jf000147
- Agarwal S, Rao AV. Tomato lycopene and its role in human health and chronic diseases. CMAJ. 2000;163(6):739–744.
- Gilbert C. What is vitamin A and why do we need it?. Community Eye Health. 2013;26(84):65.
- Cooperstone JL, Tober KL, Riedl KM, et al. Tomatoes protect against development of UV-induced keratinocyte carcinoma via metabolomic alterations. Sci Rep. 2017;7(1):5106. Published 2017 Jul 11. doi:10.1038/s41598-017-05568-7