Zdrowe serce w wieku 90 lat? Oto 9 produktów, które Ci to zapewnią

· Kwiecień 29, 2017
Wszyscy chcemy móc cieszyć się długim i zdrowym życiem, ale czasem jedzenie, które mamy w zwyczaju spożywać, może stanowić sporą przeszkodę. Poznaj więc 9 najważniejszych witamin, minerałów i składników, które mogą Ci zapewnić zdrowe serce aż do 90-tki.

Wszyscy wiemy, że nie ma sensu w dążeniu do życia 90 lat, jeśli nie idzie za tym dobry stan naszego zdrowia. Istnieje jednak szereg niezbędnych składników odżywczych, które można uwzględnić w swojej codziennej diecie, a które pozwolą Ci uzyskać zdrowe serce.

A to będzie bez wątpienia jeden z elementów składających się na długie i bezproblemowe życie, może do 90 lat, a może jeszcze dłużej.

Dlatego też jednym z naszych największych celów w trakcie całego życia powinno być jak najbardziej dokładne i skutecznie dbanie o siebie i stan naszego zdrowia. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się w tym momencie zdrowe serce. Tak długo, jak będziemy zdrowi, nasze życie może zapewnić nam maksymalną satysfakcję i radość.

Dobre zdrowie i zdrowe serce zależą jednak od naprawdę wielu czynników. Jedzenie, jakie spożywamy każdego dnia niewątpliwie określa naszą zdolność do utrzymania zdrowej wagi ciała i utrzymania poziomów cholesterolu, cukru oraz ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie.

„Zdrowe odżywianie się” to termin traktowany niekiedy jak magiczna formuła na długowieczność (taki swoisty eliksir młodości). Bez wątpienia jednak nie należy lekceważyć jego znaczenia, zamiast tego warto w miarę możliwości skupiać się na przestrzeganiu wszystkich zaleceń zdrowego trybu odżywiania się.

Chroń serce

Tutaj, na łamach naszego bloga Krok do zdrowia wielokrotnie już sugerowaliśmy Ci przerzucenie się na zdrową dietę. Dziś jednak skupimy się konkretnie na 9 składnikach spożywczych, które mają znaczące przełożenie na zdrowe serce i cały układ krążenia.

1. Jednonienasycowe kwasy tłuszczowe Omega 3 i inne egzogenne kwasy tłuszczowe zapewnią Ci zdrowe serce

Często wspominamy w naszym blogu o korzyściach płynących z diety śródziemnomorskiej. Nie dzieje się tak bez powodu, gdyż naprawdę ma ona zbawienny wpływ na kondycję Twojego serca.

Naturalne oleje i świeże ryby zaliczane są do grona produktów o najcenniejszych właściwościach zdrowotnych, a jednocześnie stanowią kluczowy składnik tejże właśnie diety.

Wymienione powyżej produkty zawierają spore ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (między innymi kwas oleinowy), które są niezbędne do uzyskania efektu obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Ponadto inne składniki odżywcze tej diety zawierają kwas omega3, który skutecznie zapobiega powstawaniu stanów zapalnych układu sercowo-naczyniowego.

2. Magnez

Magnez jest niezbędnym minerałem w procesie wytwarzania przez nasz organizm energii zasilającej wszystkie organy. A jednocześnie sprzyja uzyskiwaniu efektu relaksu i rozluźnienia mięśni, co jest szczególnie istotną cechą dla wszystkich tych, którzy chcą mieć zdrowe serce. Ono w końcu także jest mięśniem.

Magnez

Utrzymanie odpowiedniego poziomu magnezu pomoże zatem Ci zapobiec potencjalnym udarom i atakom serca. Co ciekawe, kobiety z uwagi na swoje uwarunkowania genetyczne są znacznie bardziej podatne na różne dolegliwości wynikające z deficytu tego minerału od mężczyzn.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do poziomu magnezu w Twoim organizmie nie wahaj się przez konsultacją z lekarzem. Dowiesz się od niego, czy powinieneś zażywać suplementy diety zawierające magnez.

3. Koenzym Q10

Koenzym Q10 oferuje cenne właściwości dla Twojego organizmu zapewniając między innymi zdrowe serce. Do w pełni skutecznego działania potrzebuje jednak odpowiednich ilości magnezu, selenu, witaminy C, witaminy E i cynku.

Utrzymywanie prawidłowego poziomu tych składników odżywczych i minerałów zapewni Ci osiągnięcie nawet bardzo sędziwego wieku, a mimo tego wciąż będziesz mieć zdrowe serce.

Ale to jeszcze nie wszystkie właściwości tego związku chemicznego. Należy także pamiętać o tym, że koenzym Q10 jest silnym przeciwutleniaczem znajdującym się w niektórych produktach spożywczych, które zazwyczaj spożywamy z umiarem z uwagi na pewne ich inne, mniej korzystne właściwości.

Z tego też powodu należy zawsze wybierać produkty i potrawy, które są z jednej strony w pełni naturalne i nie zawierają przy tym innych substancji chemicznych. Zawierają wprawdzie niższe ilości koenzymu Q10, za to nie mają skutków ubocznych. Należą do nich między innymi:

  • Mięso z kurczaka lub indyka
  • Jajka
  • Mięso makreli
  • Sardynki
  • Mięso łososia

4. Witamina D

W dzisiejszych czasach coraz lepiej nam idzie poznawanie wszystkich, nieocenionych wręcz zalet, jakie między innymi na zdrowe serce oferuje witamina D.

Witamina-D

Wystarczy najzwyklejsze w świecie opalanie się w słońcu, przy czym nie należy jednak zapominać w tym momencie o stosowaniu filtra UV (przeciwsłonecznego) na skórę.

Nawet krótki okres spędzony w promieniach słonecznych pomoże nam nieco lepiej chronić przed różnymi chorobami, z których wiele jest szczególnie związanych z sercem i układem krążenia.

Ten składnik odżywczy znajdziesz też w dużych ilościach w jajkach kurzych, rybach lub nawet w niektórych produktach mleczarskich wzbogaconych dodatkowo o witaminę D.

5. Witamina C

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który powinniśmy zdecydowanie jak najczęściej włączać do naszej codziennej diety. Jest to szczególnie istotne, jeśli marzy nam się zdrowe serce oraz szansa osiągnięcia 90-tki i zachowania przy tym wciąż doskonałej formy fizycznej i psychicznej.

Witamina C skutecznie zapobiega uszkodzeniom komórek, obniża poziom „złego” cholesterolu (LDL) i pomaga uzyskać bardziej elastyczne i odporniejsze ścianki naszych naczyń krwionośnych, głównie tętnic.

Świetnym sposobem na zapewnienie sobie dostaw większej ilości witaminy C jest rozpoczęcie dnia od szklanki letniej wody z cytryną.

Ale pamiętaj również o tym, aby przygotowywać sobie smaczne sałatki owocowe lub warzywne. Możesz na przykład wymieszać truskawki ze szpinakiem i orzechami lub kawałkami piersi indyczej z nasionami granatu, albo kiwi. Zobaczysz, że będziesz zachwycony jej smakiem!

6. Probiotyki

Możesz poczuć zaskoczenie widząc probiotyki na liście produktów, które pozwalają zapewnić Ci zdrowe serce. Jednak zawsze warto zapłacić nieco więcej pieniędzy za produkty wpływające korzystnie kondycję Twoich jelit.

Korzystny wpływ probiotyków na serce jest pewnego rodzaju skutkiem ubocznym, jednak także trudnym do przecenienia.

Probiotyki

Te cenne właściwości, jakie mają dla naszego zdrowia probiotyki wynikają z tego , że coś tak niebezpiecznego, jak zaburzona flora bakteryjna jelit jest w stanie bardzo znacząco osłabić nasz układ odpornościowy. To z kolei może powodować nasilone stany zapalne wielu organów i tkanek naszego ciała.

Nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a jelit w szczególności przekłada się na nieprawidłowe wchłanianie składników odżywczych, co z kolei może w prostej drodze doprowadzić do poważnych i postępujących problemów ze zdrowiem naszego serca.

7. Allicyna

Allicyn jest związkiem chemicznym znajdującym się w czosnku. To właśnie ona jest odpowiedzialna za jego charakterystyczny zapach. Substancja ta ma również silny wpływ na zdrowie serca i tętnic, z uwagi na to, że łagodzi stany zapalne naczyń krwionośnych i poprawia tym samym przepływ krwi.

Aby skorzystać z jej cennych właściwości, po prostu dołącz czosnek do swojej codziennej diety. Aby to zrobić, musisz najpierw zmiażdżyć ząbek czosnku, a następnie odczekać około 5 minut, zanim dodasz go do swojej potrawy.

W ten prosty sposób możesz w pełni wykorzystać niezwykle cenne właściwości allicyny dla Twojego organizmu.

8. Likopen

Likopen jest bardzo ważną substancją chemiczną z grupy karotenoidów, która chroni nas przed wieloma chorobami serca.

Pomidory

Ten cenny składnik odżywczy występuje w dużych ilościach głównie w pomidorach i marchewkach. Zwiększa on elastyczność ścianek naszych tętnic i poprawia funkcjonowanie tkanki śródbłonkowej, co przekłada się na skuteczniejsze radzenie sobie z miażdżycą naczyń wieńcowych i ogólnie poprawia kondycję naczyń krwionośnych.

9. Witamina E

Możesz znaleźć witaminę E w takich produktach spożywczych, jak awokado, szpinak lub migdały. Ten związek chemiczny ma silne właściwości przeciwutleniające i ochronne, które przyczyniają się do redukcji poziomu „złego” cholesterolu (LDL) i podnoszą jednocześnie poziom „dobrego” cholesterolu (HDL).

Powyższe stwierdzenie oznacza, że należy zawsze pamiętać o dbaniu o równowagę poziom witaminy E w naszym organizmie. Można w tym celu na przykład przyjmować ją w postaci suplementów diety – oczywiście wcześniej należy skonsultować się w tym celu z lekarzem.

Powyższe zastrzeżenie dotyczące lekarza bierze się stąd, że niedobór magnezu lub witaminy C w Twoim organizmie może przełamać tę magiczną formułę, która dba o Twoje zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a zatem i zdrowe serce.

A podwyższony poziom witaminy E z kolei jest zjawiskiem niekorzystnym dla Twojego ogólnego stanu zdrowia.