Podwichnięcie — czym jest i jak przynieść sobie ulgę?

Podwichnięcie wpływa na prawidłowe ustawienie stawu ze względu na rozciąganie tworzącej go tkanki miękkiej. Chociaż nie zawsze powodują ból, ważne jest, aby leczyć je tak, aby nie powodowały poważnych powikłań.
Podwichnięcie — czym jest i jak przynieść sobie ulgę?

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Podwichnięcie to niecałkowite zwichnięcie spowodowane przemieszczeniem jednej z dwóch kości tworzących staw. Ta sytuacja wpływa na prawidłowe ustawienie stawu i upośledza funkcje układu nerwowego, wywołując wiele problemów fizycznych.

Uraz zakłóca stały przepływ energii i komunikację między mózgiem a resztą ciała. Choć początkowo może być niezauważalna i bezbolesna, wywołuje objawy i patologie, które stopniowo obniżają jakość życia.

Bardzo ważne jest, aby niezwłocznie zwrócić uwagę na każdy rodzaj podwichnięcia, ponieważ jego brak kontroli może zmniejszyć ruchomość stawów i funkcje związane z dotkniętymi nerwami. Dlatego warto sprawdzić jego główne przyczyny i objawy oraz rodzaj leczenia, którego wymaga podwichnięcie.

Czym podwichnięcie różni się od zwichnięcia?

Jak wskazuje literatura naukowa, podwichnięcie to zwichnięcie stawu spowodowane rozciąganiem tkanek miękkich. Zwichnięcie następuje, gdy dwie kości wychodzą z normalnej pozycji. Różnica między nimi polega na tym, że w podwichnięciu utrata kontaktu między powierzchniami stawowymi jest tylko częściowa, podczas gdy w zwichnięciu nie mają one żadnego kontaktu.

Zobacz też: Densytometria kości: jak i dlaczego to się robi

Jakie są przyczyny podwichnięcia?

Podwichnięcia mogą być spowodowane mikro lub makrourazami. Często regionem, na który zwykle wpływa ten stan, jest kręgosłup, który narusza oś podparcia i całą stabilność strukturalną ciała. Jego przyczyny to:

  • Ciosy.
  • Wypadki.
  • Zła postawa.
  • Rotacja kości.
  • Nadmierny wysiłek fizyczny.
  • Niewłaściwe ruchy stawów.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów urazów, istnieją pewne czynniki, które zwiększają predyspozycje do podwichnięcia. Najczęstsze to zła dieta, siedzący tryb życia, nieprawidłowe praktyki sportowe i zaburzenia snu.

Podwichnięcie — objawy

Podwichnięcie może stać się głównym wyzwalaczem interferencji nerwów. Mimo to wiele przypadków jest trudnych do wykrycia w odpowiednim czasie, ponieważ nie zawsze pojawiają się one z dolegliwościami lub silnymi objawami. W innych przypadkach objawy mogą obejmować:

  • Staw, który gołym okiem wygląda na zdeformowany lub nie na miejscu.
  • Zapalenie i silny ból w dotkniętym obszarze.
  • Drętwienie i mrowienie.
  • Nieruchomość stawów.
  • Przebarwienia i posiniaczony wygląd.

Natychmiastowe działanie jest niodzowne do szybkiego i skutecznego leczenia. Chociaż podwichnięcia nie zawsze powodują duży dyskomfort, konieczne jest jak najszybsze ich skorygowanie. Tak więc, po przywróceniu przepływu nerwowego, proces zwyrodnieniowy zostaje przerwany.

Diagnoza podwichnięcia

Aby zdiagnozować podwichnięcie, lekarz zaczyna od fizycznej oceny pacjenta. Następnie, aby to potwierdzić, mogą zasugerować badanie rentgenowskie, które pozwoli im również sprawdzić, czy nie ma innych uszkodzeń stawu. Na koniec mogą poprosić o rezonans magnetyczny w celu analizy uszkodzeń tkanek miękkich.

Leczenie podwichnięcia

USG

Na początku trudno jest odróżnić kość zwichniętą (lub z podwichnięciem) od złamanej. Ponieważ jednak oba stany są stanami nagłymi, ważne jest, aby jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy i udać się do centrum medycznego. Pierwsze kroki do wykonania to:

  • Zadzwoń na pogotowie lub natychmiast udaj się do centrum medycznego.
  • Sprawdź oddech i krążenie pacjenta.
  • Unieruchom go, jeśli uraz dotyczy nogi, pleców lub głowy.
  • Jeśli zmiana ma pękniętą skórę, należy za wszelką cenę unikać ingerencji w ranę. Zamiast tego należy ją wypłukać i zabezpieczyć sterylnym bandażem przed wykonaniem szynowania.
  • Aby usztywnić dotknięty staw, unikaj jego przesuwania. Szyny są następnie umieszczane nad i pod raną.
  • Jeśli skóra nie jest zerwana, na okolice dotkniętego stawu wywierany jest nacisk, aby sprawdzić krążenie.

Ważne jest unieruchomienie stawu przed otrzymaniem pomocy medycznej. Może to zapobiec dalszym uszkodzeniom mięśni, naczyń krwionośnych, więzadeł i nerwów. Kiedy lekarz oceni uraz, będzie mógł określić odpowiednie leki i terapie.

Leczenie medyczne

Lek przeciwbólowy. Tabletki

W niektórych przypadkach lekarz poda pacjentowi lek znieczulający dotknięty obszar. Następnie, po dokonaniu oceny ciężkości urazu, mogą zasugerować:

  • Redukcja: proces, w którym lekarz delikatnie umieszcza kość z powrotem na swoim miejscu.
  • Unieruchomienie stawu: Po umieszczeniu kości na miejscu specjalista zakłada opatrunek na staw, aby unieruchomić go na kilka tygodni.
  • Leki: Jeśli ból utrzymuje się, zaleca się stosowanie środków zwiotczających mięśnie i przeciwbólowych.
  • Chirurgia: Ta procedura jest sugerowana tylko wtedy, gdy osoba doznała już kilku podwichnięć lub jeśli uraz obejmuje mięśnie, naczynia krwionośne i nerwy.
  • Rehabilitacja: We wszystkich przypadkach sugeruje się terapię chiropraktyczną lub fizjoterapeutyczną w celu skorygowania podwichnięć oraz przywrócenia ruchu i siły stawu.

Każdy rodzaj podwichnięcia wywołuje bolesne zaburzenia i jest podatny na powikłania. Więc nawet jeśli wydaje się to powierzchownym i bezbolesnym problemem, należy jak najszybciej poszukać profesjonalnej opieki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferran, N. A., Oliva, F., & Maffulli, N. (2006). Recurrent subluxation of the peroneal tendons. Sports Medicine. https://doi.org/10.2165/00007256-200636100-00003
  • Gale, D. R., Chaisson, C. E., Totterman, S. M. S., Schwartz, R. K., Gale, M. E., & Felson, D. (1999). Meniscal subluxation: Association with osteoarthritis and joint space narrowing. Osteoarthritis and Cartilage. https://doi.org/10.1053/joca.1999.0256
  • Horn AE, Ufberg JW. Management of common dislocations. In: Roberts JR, Custalow CB, eds. Roberts & Hedges’ Clinical Procedures in Emergency Medicine. 6th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2014:chap 49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.