Plotka mówi o tym, czego oczy nie widziały

Zawsze kiedy do naszych uszu dociera plotka, zamiast powtarzać ją do uszu innych osób rozsiewając ziarna nieprawdy i fałszu, powinnyśmy stosować całą serię filtrów, które pozwolą nam zatrzymać cały ten proces, choć wcale nie dotyka nas on osobiście
Plotka mówi o tym, czego oczy nie widziały

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2019

Plotka to najczęściej bezpodstawna, szkodliwa i oparta na fałszu forma wypowiedzi, która na dobre rozprzestrzeniła się w społeczeństwie. Powinnyśmy jednak pamiętać o tym, że plotka niezależnie od formy, jaka przybiera, zawsze wyrządza szkodę.

Poza tym, że ta forma wyrażania się o innych jest szkodliwa, to jej autorowi przynosi korzyści w postaci pewnego rodzaju władzy, kontroli nad sytuacją. Na jakiś czas może on również uzyskać zmianę swojego statusu, swojej pozycji na tle obmawianej osoby.

Ostatecznie jednak stwierdzamy, że nie tylko autor fałszywej wypowiedzi ponosi winę. Hipokryta tworzy plotkę, plotkarz ją powtarza, a naiwny daje się ponieść emocjom i przyjmuje wszystko, co słyszy bez najmniejszego objawu krytyki.

Wszyscy uwikłani w proces tak łatwo się ze sobą zgrywają, że nie mija wiele czasu i tworzą grupę osób, które przyjmują fałsz jako prawdę.

Biorąc pod uwagę dodatkowy aspekt, jakim jest ekspresowa komunikacja za pośrednictwem sieci społecznościowych, jeszcze bardziej rozumiemy, jak wielkie zagrożenie stanowi beztroskie plotkowanie na temat innych.

Pamiętajmy jednak, że plotka umiera w chwili, gdy natknie się na ucho osoby inteligentnej. Bądźmy zatem wyczulone na napływające zewsząd informacje, poddawajmy je weryfikacji i nie powielajmy tego, co fałszywe.

Plotka i oszczerstwo – jak są zbudowane?

Czy temu wierzymy, czy nie, ludzie kochają plotkować. Mówienie o innych jest dla nich czymś doprawdy fascynującym. Dowodzą tego nawet badania naukowe.

Trzy koty

Gordon Allport był jednym ze znanych psychologów, zajmujących się w XX wieku badaniem nad osobowością człowieka. W książce “Psychologia plotek“, opublikowanej w roku 1947 w jasny i przejrzysty sposób przybliża nam to zagadnienie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Prawdziwy przyjaciel – jak rozpoznać go wśród tłumu?

Plotka metodą na zwalczanie stresu?

Pomyśl przez chwilę o wszystkich programach telewizyjnych odnoszących sukces ze względu na tematykę, jaką jest życie osobiste i związki tworzone przez celebrytów.

 

Ich skuteczność i ogromna widownia, jaką programy takie przyciągają bezsprzecznie potwierdzają, że ludzie wręcz kochają słuchać i rozmawiać z innymi o innych.

Innym przykładem może być przerwa śniadaniowa w pracy. Wystarczy, że jedna osoba zacznie o kimś mówić i już po chwili wokół niej gromadzi się całe audytorium gotowe na przyjmowanie do swych uszu wszelkiego rodzaju plotek.

Taki rodzaj plotkowania spełnia pewne funkcje. Pozwala na przykład wywołać śmiech, zaskakiwać, krytykować i tworzyć inne podstawy pozwalające naszemu mózgowi uwolnić endorfiny. Pośrednio więc można stwierdzić, że proces ten przyczynia się do zwalczania stresu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Stres – wyeliminuj go za pomocą tej japońskiej metody

Plotka stanowi narzędzie do kontrolowania innych

Czasem plotka wypuszczana jest w eter w konkretnym celu. Jej zadanie to pomniejszenie czyjejś roli lub pogorszenie jego wizerunku. Kiedy wróg autora plotki nie wydaje się już tak dobry, tak silny, tak niezastąpiony… ten znajduje swoje pięć minut do popisu.

Plotka szeptana do ucha
  • Problem polega na tym, że osoba, która słyszy plotkę i “znajduje się” pomiędzy plotkarzem, a poszkodowanym, najczęściej wybiera to, co złe i kończy przekazując fałszywe wieści dalej, zamiast po prostu je zatrzymać.
  • Pomyśl co się dzieje, kiedy w sieci społecznościowej dociera do Ciebie tego rodzaju informacja.
  • Całkiem możliwe, że informacja podszyta jest pewnym ładunkiem emocjonalnym, który ma na celu sprawienie, że staje się łatwiejsza do przekazywania i nie pozostawia zbyt wiele czasu do przeanalizowania i poddania krytyce jej treści.
  • Przekazujemy wieść dalej, naszym przyjaciołom, rodzinie, bliskim i praktycznie natychmiast czujemy się lepiej z powodu “poinformowania” o tym, co zaszło innych.

Jak stawić czoła szkodliwemu plotkowaniu?

Podkreślamy jeszcze raz to, co najważniejsze do zapamiętania: Plotki są dla naiwnych. Osoby inteligentne, zanim powtórzą usłyszaną informację zastanawiają się nad jej pochodzeniem. Poddają krytyce i osądowi, zanim w cokolwiek uwierzą.

  • Jeżeli ktoś rozsiewa plotki na nasz temat nie ma potrzeby tracić spokoju i poddawać się desperacji. Na głupie słowa, mądre ucho.
  • Zachowuj się normalnie pamiętając jednocześnie o asertywności pozwalającej żyć w zgodzie ze sobą samym. Fałszywe plotki umierają śmiercią naturalną. Nasza reakcja podszyta emocjami może jedynie podsycić ogień już zasianej plotki.
  • Nasza siła tkwi w relacjach z osobami zaufanymi, które jednocześnie stanowią najcenniejszy filtr pomiędzy prawdą i fałszem. storczyk-obraz
Storczyk - obraz

Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Sokratesa, który wypowiedział się również na omawiany przez nas temat. Zawsze kiedy do naszych uszu trafia informacja na czyjś temat, zadaj sobie trzy ważne pytania:

  • Filtr prawdy. Czy jesteś pewny, że to, co chcesz mi powiedzieć jest prawdą?
  • Filtr dobroci. Czy to, co chcesz mi powiedzieć jest pozytywne?
  • Filtr użyteczności. Czy to, co chcesz mi powiedzieć, jest pożyteczne?

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.