Płaski brzuch - 7 prostych ćwiczeń
Płaski brzuch to marzenie wielu osób, jednakże brzuch jest dość problematyczną częścią ciała, którą stosunkowo trudno wymodelować i wyszczuplić. Ujędrnienie tego obszaru wymaga dużo wysiłku i zaangażowania.
Posiadanie płaskiego brzucha nie łatwym zadaniem, ale też nie niemożliwym. Na efekt składa się bowiem kilka różnych czynników. Chcesz podjąć wyzwanie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak pracować nad sobą bez wychodzenia z domu.
Obwisła skóra na brzuchu to przede wszystkim efekt nieodpowiedniej wysokokalorycznej diety oraz braku aktywności fizycznej. To właśnie wygląd brzucha świadczy o prowadzonym trybie życia i diecie.
7 ćwiczeń na płaski brzuch
Plank z uniesioną nogą
Wykonaj klasyczny plank, podeprzyj ciało na przedramionach oraz palcach stóp. Upewnij się, że łokcie znajdują się dokładnie w linii Twoich ramion. Reszta ciała powinna tworzyć linię prostą, od szyi aż po pięty. Utrzymując taką pozycję, unieś jedną nogę i wytrzymaj kilka sekund.
Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz ten sam ruch drugą nogą. Aby ćwiczenie przynosiło efekty, utrzymuj mięśnie brzucha spięte.
Plank z uniesionymi stopami
To ćwiczenie na płaski brzuch to kolejna wersja klasycznego planku. Tak jak przy poprzednim ćwiczeniu oprzyj się na przedramionach, utrzymuj łokcie w linii ramion.
Stopy natomiast umieść na podwyższeniu, może być to ławeczka albo piłka do ćwiczeń. Utrzymuj ciało w linii prostej od szyi do kostek. Możesz także lekko pochylić głowę. Wciągnij brzuch i wytrzymaj 10 sekund. Następnie zrób 10 sekund przerwy. Zrób 10 powtórzeń.
Przeczytaj także: Plank: doskonałe ćwiczenie na płaski brzuch!
Plank bokiem
Połóż się na podłodze na lewym boku, następnie unieś ciało na lewym przedramieniu i zewnętrznej stronie lewej stopy. Łokieć powinien znajdować się dokładnie pod ramieniem, z kolei ramię należy utrzymywać prostopadle do podłoża. Zepnij mięśnie brzucha i utrzymuj pozycję przez 30-40 sekund, a następnie zmień stronę.
Plank bokiem ze zgiętym kolanem
Przyjmij taką samą pozycję, jak w poprzednim ćwiczeniu. Następnie unieś lewą nogę i zegnij kolano tak, aby lewa noga znajdowała się dokładnie w linii prawego kolana. Całe ciało powinno opierać się na lewym przedramieniu i prawej stopie.
Utrzymuj pozycję przez 30-40 sekund, następnie powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
Unoszenie nóg
Połóż się na podłodze na plecach, ręce ułóż wzdłuż ciała, lekko ugnij kolana i postaw stopy płasko. Teraz powoli unieś biodra i nogi, tak aby dotykać podłoża tylko czubkami stóp. Wróć do poprzedniej pozycji, powtórz ten ruch 15-25 razy, zawsze utrzymując spięty brzuch.
Może Cię również zainteresuje: Jak zrzucić brzuch bez głodzenia się? – 4 proste sztuczki
Chodzenie z ciężarkami
Weź do obydwu rąk ciężarki, unieś ramiona nad głową i spaceruj wolnym tempem, spinając jednocześnie mięśnie brzucha. Zrób 15-20 kroków, odpocznij, a następnie powtórz ćwiczenie.
Mostek
Mostek to świetne ćwiczenie wzmacniające i modelujące brzuch, który mimo, że schudłaś, wciąż nie jest tak idealny, jakbyś tego chciała. Połóż się na plecach i rozstaw stopy na szerokość bioder.
Oprzyj ciało na stopach i dłoniach. Zepnij mięśnie i unieś biodra oraz brzuch, a także środkową część pleców. Utrzymuj pozycję przez 10-15 sekund, następnie odpocznij. Wykonaj 8 powtórzeń.
Chcesz mieć płaski brzuch? Zapamiętaj!
Efekty opisanych wyżej ćwiczeń nie są natychmiastowe, wymagają czasu, zaangażowania oraz cierpliwości, dlatego należy wykonywać je regularnie – co najmniej 3 razy w tygodniu. Poza tym ćwiczenia trzeba połączyć z odpowiednią dietą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arena, E. B., & Torralba, M. E. S. (2014). Beneficios del ejercicio físico en el adulto. RqR Enfermería Comunitaria, 2(4), 21-30. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5041624
- Izquierdo Hernández, A., Armenteros Borrell, M., Lancés Cotilla, L., & Martín González, I.(2004). Alimentación saludable. Revista cubana de enfermería, 20(1), 1-1. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192004000100012
- Williams, G. C., Grow, V. M., Freedman, Z. R., Ryan, R. M., & Deci, E. L. (1996). Motivational predictors of weight loss and weight-loss maintenance. Journal of personality and social psychology, 70(1), 115. https://my.apa.org/apa/idm/login.seam?ERIGHTS_TARGET=http%3A%2F%2Fpsycnet.apa.org%2Fbuy%2F1996-01707-009&AUTHENTICATION_REQUIRED=true
- Warburton, D. E., Nicol, C. W., & Bredin, S. S. (2006). Health benefits of physical activity: the evidence. Cmaj, 174(6), 801-809. https://www.cmaj.ca/content/174/6/801.abstract
- Segarra, V., Heredia, J. R., Peña, G., Sampietro, M., Moyano, M., Mata, F., … & Silva-Grigoletto, M. E. D. (2014). Core y sistema de control neuro-motor: mecanismos básicos para la estabilidad del raquis lumbar. Revista Brasileira de Educação Física e Esporte, 28(3), 521-529. http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S1807-55092014000300521&script=sci_arttext&tlng=es