Płaski brzuch - 7 prostych ćwiczeń

Pamiętaj, że efekty będą widoczne dopiero wtedy, gdy ćwiczenia na płaski brzuch połączysz ze zdrowym stylem życia i odpowiednią dietą.
Płaski brzuch - 7 prostych ćwiczeń
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Płaski brzuch to marzenie wielu osób, jednakże brzuch jest dość problematyczną częścią ciała, którą stosunkowo trudno wymodelować i wyszczuplić. Ujędrnienie tego obszaru wymaga dużo wysiłku i zaangażowania.

Posiadanie płaskiego brzucha nie łatwym zadaniem, ale też nie niemożliwym. Na efekt składa się bowiem kilka różnych czynników. Chcesz podjąć wyzwanie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak pracować nad sobą bez wychodzenia z domu.

Obwisła skóra na brzuchu to przede wszystkim efekt nieodpowiedniej wysokokalorycznej diety oraz braku aktywności fizycznej. To właśnie wygląd brzucha świadczy o prowadzonym trybie życia i diecie.

7 ćwiczeń na płaski brzuch

Plank z uniesioną nogą

Wykonaj klasyczny plank, podeprzyj ciało na przedramionach oraz palcach stóp. Upewnij się, że łokcie znajdują się dokładnie w linii Twoich ramion. Reszta ciała powinna tworzyć linię prostą, od szyi aż po pięty. Utrzymując taką pozycję, unieś jedną nogę i wytrzymaj kilka sekund.

Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz ten sam ruch drugą nogą. Aby ćwiczenie przynosiło efekty, utrzymuj mięśnie brzucha spięte.

Plank z uniesionymi stopami

pobieta ćwicząca plank w celu ujędrnienia brzucha

To ćwiczenie na płaski brzuch to kolejna wersja klasycznego planku. Tak jak przy poprzednim ćwiczeniu oprzyj się na przedramionach, utrzymuj łokcie w linii ramion.

Stopy natomiast umieść na podwyższeniu, może być to ławeczka albo piłka do ćwiczeń. Utrzymuj ciało w linii prostej od szyi do kostek. Możesz także lekko pochylić głowę. Wciągnij brzuch i wytrzymaj 10 sekund. Następnie zrób 10 sekund przerwy. Zrób 10 powtórzeń.

Plank bokiem

Połóż się na podłodze na lewym boku, następnie unieś ciało na lewym przedramieniu i zewnętrznej stronie lewej stopy. Łokieć powinien znajdować się dokładnie pod ramieniem, z kolei ramię należy utrzymywać prostopadle do podłoża. Zepnij mięśnie brzucha i utrzymuj pozycję przez 30-40 sekund, a następnie zmień stronę.

Plank bokiem ze zgiętym kolanem

Przyjmij taką samą pozycję, jak w poprzednim ćwiczeniu. Następnie unieś lewą nogę i zegnij kolano tak, aby lewa noga znajdowała się dokładnie w linii prawego kolana. Całe ciało powinno opierać się na lewym przedramieniu i prawej stopie.

Utrzymuj pozycję przez 30-40 sekund, następnie powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

Unoszenie nóg

Połóż się na podłodze na plecach, ręce ułóż wzdłuż ciała, lekko ugnij kolana i postaw stopy płasko. Teraz powoli unieś biodra i nogi, tak aby dotykać podłoża tylko czubkami stóp. Wróć do poprzedniej pozycji, powtórz ten ruch 15-25 razy, zawsze utrzymując spięty brzuch.

Chodzenie z ciężarkami

ćwiczenia z ciężarkami na płaski brzuch

Weź do obydwu rąk ciężarki, unieś ramiona nad głową i spaceruj wolnym tempem, spinając jednocześnie mięśnie brzucha. Zrób 15-20 kroków, odpocznij, a następnie powtórz ćwiczenie.

Mostek

Mostek to świetne ćwiczenie wzmacniające i modelujące brzuch, który mimo, że schudłaś, wciąż nie jest tak idealny, jakbyś tego chciała. Połóż się na plecach i rozstaw stopy na szerokość bioder.

Oprzyj ciało na stopach i dłoniach. Zepnij mięśnie i unieś biodra oraz brzuch, a także środkową część pleców. Utrzymuj pozycję przez 10-15 sekund, następnie odpocznij. Wykonaj 8 powtórzeń.

Chcesz mieć płaski brzuch? Zapamiętaj!

Efekty opisanych wyżej ćwiczeń nie są natychmiastowe, wymagają czasu, zaangażowania oraz cierpliwości, dlatego należy wykonywać je regularnie – co najmniej 3 razy w tygodniu. Poza tym ćwiczenia trzeba połączyć z odpowiednią dietą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.