Pieprzyca peruwiańska – 7 korzyści dla zdrowia kobiety

Pieprzyca to naturalny produkt łagodzący zaburzenia hormonalne i kojący emocje. Jest to także bogate źródło wapnia, dzięki czemu wpływa korzystnie na kondycję kości.
Pieprzyca peruwiańska – 7 korzyści dla zdrowia kobiety

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pieprzyca peruwiańska, czyli “lepidium meyeniito” jeden z tak zwanych superproduktów, które w ostatnich latach zyskały ogromną popularność wśród osób poszukujących naturalnych lekarstw na różne dolegliwości.

Jest to roślina pochodząca, jak sama nazwa wskazuje, z Peru – a konkretniej z górskich obszarów andyjskich. Rośnie więc ona dość wysoko – nawet kilka tysięcy metrów nad poziomem morza.

Przez wieki pieprzyca była wykorzystywana przez Indian jako naturalne lekarstwo oraz bogate źródło substancji odżywczych. Zawiera ona bowiem dużą dawkę przeciwutleniaczy, minerałów i witamin, które wpływają korzystnie na liczne funkcje ludzkiego organizmu.

Chcesz dowiedzieć się, jakie właściwości zdrowotne może ona przynieść Tobie? Czytaj dalej i przekonaj się sama.

Pieprzyca to niezwykła roślina, dość egzotycznego jak dla nas pochodzenia. To źródło wielu substancji o działaniu energetyzującym, przeciwzapalnym czy regulującym. Jest niezwykle skuteczna zwłaszcza w leczeniu zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, właśnie dlatego zaleca się jej stosowanie kobietom.

1. Pieprzyca na objawy menopauzy

Tak zwane fitochemikalia obecne w pieprzycy doskonale łagodzą wahania poziomu hormonów w kobiecym organizmie. Jest to szczególnie ważne dla tych kobiet, które wkroczyły już w okres menopauzy i objawy zaburzeń hormonalnych są dla nich szczególnie uciążliwe.

Dojrzała kobieta

Witaminy i minerały, których źródłem jest pieprzyca, również wpływają pozytywnie na pracę układu hormonalnego. Substancje te pozwalają na przykład ograniczyć takie obawy jak nocne poty czy uderzenia gorąca; niwelują także pewne trudności kognitywne pojawiające się z wiekiem.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, by ukoić nerwy i zwalczyć towarzyszące menopauzie stres czy stany depresyjne, sięgnij po naturalne lekarstwo, jakim jest pieprzyca.

2. Naturalny afrodyzjak

Jeśli cierpisz na pewne problemy z libido, które mogą wynikać właśnie z zaburzeń hormonalnych czy emocjonalnych, pieprzyca jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Napoje przygotowywane na bazie pieprzycy lub też zawierające ją suplementy diety wpłyną pozytywnie na Twoje życie seksualne. Jak to działa?

  • Pieprzyca dodaje energii.
  • Roślina ta zwiększa libido i ochotę na seks.
  • To naturalne lekarstwo na brak satysfakcji z życia seksualnego.

Nawet niewielkie ilości tego produktu zażywane regularnie zwiększą Twoje zadowolenie z seksu. Obniży to także poziom stresu i pozwoli rozkoszować się chwilą.

3. Lepszy humor dzięki pieprzycy

W pieprzycy nie brakuje takich składników jak zdrowe kwasy tłuszczowe czy niezbędne aminokwasy, a substancje te bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie psychiczne i równowagę emocjonalną.

Uśmiechnięta kobieta

Dzieje się tak dlatego, iż regulują one poziom hormonu stresu, zwanego kortyzolem, który przy okazji może wywoływać także przybieranie na wadze.

Składniki, które znajdziesz w pieprzycy stymulują za to produkcję endorfin i serotoniny – dwóch neuroprzekaźników zwiększających poczucie zadowolenia i szczęścia.

4. Lepsza pamięć i zdrowy mózg

Przeciwutleniacze i niezbędne kwasy tłuszczowe obecne w pieprzycy działają jak naturalna ochrona komórek Twojego mózgu, zapobiegając ich degeneracji wywoływanej między innymi przez działanie szkodliwych wolnych rodników.

Substancje te mają także działanie przeciwzapalne, co na dłuższą metę obniża ryzyko wystąpienia chorób degeneracyjnych układu nerwowego, problemów z pamięcią czy zaburzeń kognitywnych.

Zdrowe kwasy tłuszczowe wspomagają również usuwanie nadmiaru złego cholesterolu, co usprawnia przepływ krwi do mózgu i obniża ryzyko udaru. 

5. Sposób na płodność

Problemy z płodnością to niestety coraz poważniejszy problem we współczesnym społeczeństwie. Leczenie niepłodności to ogromny stres i wydatek, a wiele prób kończy się niepowodzeniem.

Wizyta u ginekologa - pieprzyca to metoda na poprawienie płodności

Oczywiście istnieją także naturalne sposoby poprawiania płodności i jednym z nich jest właśnie stosowanie suplementów z pieprzycą peruwiańską. Ponadto wpływa ona na funkcjonowanie gruczołu przysadkowego i wydzielanie hormonów.

6. Zdrowe i mocne kości

Utrzymanie odpowiedniej gęstości kości to bardzo ważny aspekt dla kobiet wchodzących w okres menopauzy. Obniżony poziom estrogenu wywołuje bowiem gorsze przyswajania wapnia w organizmie, przez co znacznie wzrasta ryzyko osteoporozy.

Produkty takie jak pieprzyca peruwiańska pomagają zmniejszyć to ryzyko; roślina ta zapewnia bowiem dużą dawkę witamin i minerałów wzmacniających kości. Z kolei jej wpływ na poziom hormonów również ogranicza objawy menopauzy, takie jak utrata gęstości kości.

7. Dawka energii

Substancje odżywcze obecne w pieprzycy zapewniają dużą dawkę energii potrzebnej zarówno naszemu ciału, jak i umysłowi. Są to między innymi zdrowe kwasy tłuszczowe i białko.

Ćwiczenia w domu

Suplementy diety z pieprzycą peruwiańską zaleca się osobom uprawiającym czynnie jakiś sport. Składnik ten zapobiega bowiem utracie substancji odżywczych i poprawia ogólną wydolność organizmu oraz nasze samopoczucie.

Jak widzisz, pieprzyca peruwiańska to naprawdę wspaniały naturalny suplement diety o licznych korzyściach, szczególnie dla kobiet. Udaj się do sklepu ze zdrową żywnością i wykorzystaj pieprzycę do przygotowywania napojów, smoothies czy zup.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zou Y, Aboshora W, Li J, Xiao T, Zhang L. Protective Effects of Lepidium meyenii (Maca) Aqueous Extract and Lycopene on Testosterone Propionate-Induced Prostatic Hyperplasia in Mice. Phytother Res. 2017 Aug;31(8):1192-1198. doi: 10.1002/ptr.5838. Epub 2017 Jun 20. PMID: 28635053.
  • da Silva Leitão Peres N , Cabrera Parra Bortoluzzi L , Medeiros Marques LL , Formigoni M , Fuchs RHB , Droval AA , Reitz Cardoso FA . Medicinal effects of Peruvian maca (Lepidium meyenii): a review. Food Funct. 2020 Jan 29;11(1):83-92. doi: 10.1039/c9fo02732g. PMID: 31951246.
  • Tafuri S, Cocchia N, Vassetti A, Carotenuto D, Esposito L, Maruccio L, Avallone L, Ciani F. Lepidium meyenii (Maca) in male reproduction. Nat Prod Res. 2019 Dec 5:1-10. doi: 10.1080/14786419.2019.1698572. Epub ahead of print. PMID: 31805775.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.