Seks a problemy zdrowotne u kobiet

· Marzec 1, 2017
Choć wiele problemów związanych z seksem można rozwiązać dzięki pomocy terapeuty lub wprowadzeniu zmian w diecie, warto również udać się do specjalisty aby wykluczyć poważniejsze problemy.

Seks to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb biologicznych u człowieka. Bez względu na to, jaką przybiera on formę, jest to czynność, która daje nam przyjemność i poprawia samopoczucie.

W związku dwojga ludzi seks pełni rolę swojego rodzaju filaru, nie tylko ze względu na więź emocjonalną, jaką tworzy między ludźmi. Kontakty intymne budują zaufanie i wpływają pozytywnie na komunikację oraz wiele innych aspektów związku, dzięki którym umacnia się partnerstwo.

Problem w tym, że istnieje wiele czynników, które mogą zakłócać kontakty intymne oraz obniżać popęd seksualny. Czasem nawet całkowicie uniemożliwiają one odbywanie stosunków płciowych.

W przypadku kobiet niektóre schorzenia mogą wywoływać ból i dolegliwości, które bezpośrednio wpływają na życie intymne.

Choć zaburzenia te mają zazwyczaj łagodną postać i łatwo jest je wyleczyć, musimy wiedzieć jak je zdiagnozować, aby nie stały się przyczyną naszych problemów łóżkowych.

Ponieważ wiele osób nie zna objawów tego rodzaju chorób, chcemy powiedzieć o sześciu najczęściej spotykanych schorzeniach, które mogą obniżać jakość życia intymnego kobiet.

1. Suchość pochwy a seks

choroby pochwy

Jednym z najczęstszych problemów intymnych u kobiet są zmiany w pH waginy, co prowadzi do niekomfortowej suchości. Objaw ten jest zazwyczaj skutkiem braku równowagi w poziomie kobiecych hormonów, szczególnie estrogenu.

Obniżony poziom estrogenu w organizmie wpływa na spadek naturalnego nawilżenia pochwy, które jest oczywiście niezbędne dla odbycia stosunku bez odczuwania przez kobietę bólu.

Brak substancji nawilżających powoduje, że stosunek staje się bolesny i może wywoływać pieczenie skóry.

Jak temu zaradzić?

 • Jeśli cierpisz na suchość pochwy, możesz sięgnąć leki hormonalne przepisane przez lekarza. Warto również zadbać o zdrową dietę i zaopatrzyć się w lubrykant na bazie wody.

2. Problemy skórne

Brak równowagi w pH flory w pochwie może podwyższyć prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia skóry i reakcji alergicznych.

Te zaburzenia dermatologiczne mogą być przyczyną powstawania niewielkich krost na sromie, co jest z kolei nieprzyjemne i powoduje ból i swędzenie.

Jak temu zaradzić?

 • Sprawdzaj dokładnie mydła i płyny do higieny intymnej, które kupujesz. Często to właśnie te produkty są przyczyną problemów skórnych w okolicach intymnych.
 • Staraj się wybierać płyny i żele na bazie naturalnych produktów.

3. Zapalenie pochwy

zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy to rodzaj stanu zapalnego wywołanego rozwojem grzybów i bakterii.

Kiedy dotyka cię tego typu problem, wpływa on nie tylko na jakość życia intymnego, ale również może prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów, jak pieczenie i ból podczas oddawania moczu.

Jak temu zaradzić?

 • Najlepiej jest zgłosić się do lekarza i poprosić o przepisanie stosownych leków. Warto również sięgnąć po probiotyki oraz produkty spożywcze o naturalnym działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, aby pomóc organizmowi w naturalny sposób zwalczyć infekcję.
 • Zaleca się również większą dbałość o higienę intymną oraz noszenie bawełnianej bielizny.

4. Alergia

Tysiące kobiet ma czulenie na lateks i odczuwa dyskomfort, a nawet ból podczas lub po stosunku z użyciem prezerwatywy.

Alergia na lateks nie tylko odbiera przyjemność z seksu, ale również wywołuje nieprzyjemne objawy, jak podrażnienia, nieprzyjemny zapach i pokrzywka.

Jak temu zaradzić?

 • Po pierwsze, musisz nauczyć się rozpoznawać objawy uczulenia.
 • Jeśli jesteś pewna, że masz alergię na lateks, zapytaj lekarza o to, jakie inne rozwiązania oprócz lateksowej prezerwatywy mogą zagwarantować ci bezpieczny seks.

5. Pochwica

ból pochwy

Kiedy wagina się kurczy do takiego stopnia, że uniemożliwia to odbycie stosunku seksualnego, mamy zazwyczaj do czynienia z pochwicą.

Ta dosyć rzadka choroba objawia się niekontrolowanymi skurczami mięśni okołopochwowych, co sprawia, że penetracja jest niemożliwa.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są zazwyczaj urazy lub bliznowacenie pochwy bądź zmiany hormonalne w organizmie.

Jak temu zaradzić?

 • Eksperci zalecają fizjoterapię opartą na ćwiczeniach polegających na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy.

6. Zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza jest dosyć częstą przypadłością u kobiet i nierzadko źle wpływa na życie seksualne ponieważ wywołuje ból i pieczenie.

Choroba ta jest wywołana infekcją bakteryjną i objawia się między innymi nieustanną potrzebą udania sie do toalety w celu oddania moczu, choć w rzeczywistości może w ogóle nie być takiej potrzeby.

Jak temu zaradzić?

 • Lekarze zazwyczaj przepisują antybiotyki aby zwalczyć mikroorganizmy, które wywołują infekcję.
 • Ważne jest również dbanie o zdrową dietę i picie dużej ilości płynów.
 • Spróbuj sięgnąć po napary lub soki o właściwościach moczopędnych.

Każda kobieta powinna być świadoma, jakie są symptomy powyższych problemów oraz jak wpływają one na jej życie intymne. Jeśli zauważysz u siebie którekolwiek z opisanych schorzeń, najlepiej udaj się do ginekologa zanim pojawią się poważniejsze kłopoty zdrowotne.