Piegi - domowe sposoby na ich usunięcie
Kiedy byliśmy mali, piegi wydawały się urocze i jak najbardziej stosowne do wieku. Jednak w dorosłym wieku, piegi nie tylko dodają twarzy lat, lecz także – jeśli zmienia się ich wygląd – może się okazać, że są niebezpieczne.
W niniejszym artykule pokażemy Ci kilka naturalnych domowych kuracji. Możesz przy ich użyciu wyeliminować piegi i rozjaśnić skórę twarzy bez skutków ubocznych.
Piegi – konwencjonalne metody ich usuwania
Na rynku dostępnych jest wiele kremów wybielających i chemicznych środków złuszczających skórę. Rozjaśniają one skórę twarzy i usuwają piegi. Musisz jednak wiedzieć, że tego typu produkty działają drażniąco na skórę i na dłuższą metę mogą ją uszkodzić.
Powszechnie stosuje się też inne metody, takie, jak laser czy krioterapia. Przed ich zastosowaniem zalecamy jednak uprzednią konsultację u dermatologa. Chcielibyśmy podzielić się z Tobą w 100% naturalnymi metodami. Przy ich pomocy Twoje piegi zostaną stopniowo wyeliminowane.
Piegi – sygnały ostrzegawcze
Piegi i plamy stanowią zazwyczaj problem jedynie estetyczny. Jednakże należy zwracać szczególną uwagę, jeżeli zaczną one zmieniać rozmiar, kształt lub kolor, bądź staną się bolesne, a dotykanie ich będzie nieprzyjemne.
W takim przypadku nie należy stosować żadnej z proponowanych przez nas terapii, tylko jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.
W grupie największego ryzyka są osoby o jasnej karnacji i z predyspozycją do występowania piegów, jak również osoby często wystawione na działanie promieni słonecznych.
Przeczytaj też: Jak usunąć przebarwienia na rękach?
Po pierwsze zapobieganie
Najlepszym lekarstwem na piegi jest unikanie czynników, które je wywołują:
- Zbyt intensywne wystawianie na słońce: Zawsze używaj kremu z filtrem słonecznym dostosowanego do Twojego typu skóry, kapelusza, okularów słonecznych i – o ile to możliwe – unikaj słońca w południe.
- Zmiany hormonalne w trakcie ciąży: Pojawianie się piegów na skórze w okresie ciąży jest objawem jak najbardziej naturalnym i wynika z nadmiaru wytwarzanej melaniny. W wielu przypadkach, piegi same znikną po ciąży.
- Zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych: Podobnie jak ciąża, ingerują one w poziom hormonów w organizmie, po terapii piegi zazwyczaj znikają.
- Chroniczny trądzik: W tym przypadku, blizny spowodowane chronicznym trądzikiem, jeżeli nie są odpowiednio leczone, mogą wywołać pojawienie się piegów.
- Starzenie się skóry: Brak odpowiednich środków odżywczych, sucha skóra, wystawianie jej na zmiany klimatyczne, jak również choroby, na dłuższą metę mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i wygląd skóry.
Cytryna, bogata w witaminę C na piegi
Z racji wysokiej zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy, cytryna jest używana w kremach wybielających. Nałóż świeżą cytrynę na piegi bawełnianym wacikiem. Możesz też natrzeć twarz wewnętrzną częścią skórki cytryny. Pozostaw do wyschnięcia.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Cytryna i jej zastosowanie w kosmetyce
Owoc dzikiej róży pomocny w ujednoliceniu kolorytu skóry
Olejek z owoców dzikiej róży to najlepsze naturalne remedium na ujednolicenie kolorytu skóry i jest idealny zarówno na jasne, jak i ciemne plamy. Olejek ten może być nakładany na skórę w czystej i nierozcieńczonej formie do dwóch razy dziennie.
Trzymaj go w ciemnej szklanej buteleczce zamykanej hermetycznie, aby uchronić go przed utratą swoich właściwości.
Maseczka truskawkowa
Ten pyszny czerwony owoc jest w stanie stopniowo zredukować ciemne plamy na twarzy.
Ponieważ maseczka jest nieco bardziej skomplikowana w użyciu, niż cytryna czy olejek z owocu dzikiej róży, proponujemy Ci dwa zastosowania do wyboru:
- Przygotuj maseczkę rozgniatając truskawki, nałóż na twarz i pozostaw na godzinę. Stosuj raz w tygodniu.
- Zamroź rozgniecione truskawki w foremce do kostek lodu. Nacieraj skórę kostką zmrożonego truskawkowego musu. W ten sposób maseczka zawsze będzie pod ręką.
Aloes na trądzik
Naturalny żel z aloesu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na chroniczny trądzik. Jest on również świetny dla tych, którzy szukają metod zapobiegania i leczenia plam na skórze.
Żel aloesowy ma właściwości lecznicze i nawilżające, przez co jest idealny dla osób o delikatnej skórze. Może być stosowany dwa razy dziennie.
Po zastosowaniu którejkolwiek z powyższych kuracji, unikaj kontaktu skóry ze słońcem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pullar, J. M., Carr, A. C., & Vissers, M. (2017). The roles of vitamin C in skin health. Nutrients, 9(8), 866. https://www.mdpi.com/2072-6643/9/8/866
- Ilyasoğlu, H. (2014). Characterization of rosehip (Rosa canina L.) seed and seed oil. International Journal of Food Properties, 17(7), 1591-1598. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10942912.2013.777075
- Angelov, G., Boyadzhieva, S. S., & Georgieva, S. S. (2014). Rosehip extraction: Process optimization and antioxidant capacity of extracts. Central European journal of chemistry, 12(4), 502-508. https://link.springer.com/article/10.2478/s11532-013-0395-0
- Giampieri, F., Alvarez-Suarez, J. M., Mazzoni, L., Forbes-Hernandez, T. Y., Gasparrini, M., Gonzalez-Paramas, A. M., … & Battino, M. (2014). An anthocyanin-rich strawberry extract protects against oxidative stress damage and improves mitochondrial functionality in human dermal fibroblasts exposed to an oxidizing agent. Food & function, 5(8), 1939-1948. https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2014/fo/c4fo00048j/unauth
- Brenner, M., & Hearing, V. J. (2008). The protective role of melanin against UV damage in human skin. Photochemistry and photobiology, 84(3), 539-549. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2671032/pdf/nihms103064.pdf